UWAGA!

Władze miasta reagują na stanowisko Energi Kogeneracja

 Elbląg, Władze miasta reagują na stanowisko Energi Kogeneracja
(fot. EPEC)

21 lutego Energa Kogeneracja podała do publicznej wiadomości własne stanowisko dotyczące rozwoju systemu ciepłowniczego w Elblągu oraz tłumaczące jej dotychczasową aktywność w tej sprawie. W imieniu elbląskiego samorządu wyrażam zaskoczenie tym postępowaniem, albowiem przekazanie dziennikarzom jednostronnej, rozbieżnej z faktami, własnej interpretacji sytuacji w przededniu korzystnego - jak do tej pory zakładaliśmy - finału całej sprawy na nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta zaplanowanej na 27 lutego, jest krokiem wstecz w procesie negocjacyjnym. Odbieramy to jako próbę postawienia 120-tysięcznego miasta pod presją i zmuszenie nas do odpierania  zarzutów, które nie mają pokrycia w faktach - pisze w komunikacie rozesłanym dzisiaj do mediów Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Naszym celem jest kontynuacja negocjacji z Energą Kogeneracja po to, by system ciepłowniczy dostarczał elblążanom ciepło bez zakłóceń i w oparciu o unijne normy środowiskowe. Liczymy wciąż na to, że ostatnia aktywność medialna naszego partnera w negocjacjach nie jest świadectwem złej woli i chęci odejścia od współpracy z Elblągiem. Aby uczynić zadość oczekiwaniom opinii publicznej, poniżej przedstawiamy informacje, które uzupełniają, bądź weryfikują podane przez Energę Kogeneracja opinie.

 

1. Umowa o Sprzedaży Ciepła

Umowa zawarta między Energą Kogeneracja z miejską spółką EPEC jest umową bezterminową, co wpisuje się w powszechny w Polsce standard rynkowy. Według danych Polskiej Izby Ciepłownictwa, blisko połowa tego typu umów jest zawarta bezterminowo.
       Co więcej, umowa ta wciąż obowiązuje, ponieważ trwa spór dotyczący prawidłowości jej formalnego wypowiedzenia przez Energę Kogeneracja. W tym kontekście istotny jest Paragraf 17 pkt. 3 Umowy, który brzmi: „wystąpienie lub istnienie sporów związanych z umową nie zwalnia stron z dotrzymania zobowiązań wynikających z umowy”.
        

2. Rzekome odrzucanie przez Miasto wszystkich rozwiązań proponowanych przez Energę Kogeneracja
       Główny zarzut, który  w swym piśmie Energa stawia kolejnym władzom miasta nie jest prawdziwy. Faktem jest, że wszystkie składane od 2012 roku propozycje Energi,  nawet te mało satysfakcjonujące, związane z utrzymaniem paliwa węglowego, były uwzględniane w planach zaopatrzenia Elbląga w ciepło:

- blok gazowo-parowy został umieszczony w Planie Zaopatrzenia Miasta w ciepło jeszcze w 2015 roku. Energa niestety nie podjęła się realizacji  tej inwestycji.

- pochodząca z maja 2019 aktualizacja Planu uwzględnia z kolei  inwestycję Energi Kogeneracja w Instalację Odsiarczania Spalin (IOS) oraz Kotłownię rezerwowo-szczytową. Energa zrezygnowała później z tej instalacji.

- kolejne plany Energi uwzględnia także kolejna, konsultowana w tym miesiącu aktualizacja planu zaopatrzenia Elbląga w ciepło, opublikowana w styczniu 2020 r.

Co także ważne: w listopadzie 2019, przedstawiciele Energa Kogeneracja w ostatniej chwili odwołali swój udział w Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej, podczas której mieli zaprezentować i omówić swoją propozycję modelu zaopatrzenia Elbląga w ciepło. Prezentacja Energi Kogeneracji została odwołana w dniu planowanej sesji, a sama Energa Kogeneracja określiła wówczas swój model jako zaakceptowany „warunkowo”. 

  1. Koncesja i aspekt biznesowy

Energa Kogeneracja w swym stanowisku wskazuje na opinię Prezesa URE odnośnie koncesji, która - według przedstawionego pisma - określa uprawnienia a nie obowiązki przedsiębiorstwa energetycznego. Koncern nie wspomina jednak, że gdy przez lata eksploatował system i pobierał za to opłaty, zarabiał na wytwarzanej energii elektrycznej oraz korzystał z odpisów amortyzacyjnych (pomniejszone kwoty opodatkowania, które powinny być przeznaczone na modernizację obiektu). Spółka nie modernizowała należącego do niej źródła ciepła, mimo że zobowiązywała ją do tego zawarta umowa i użytkowana koncesja, która obowiązuje aż do 2028 roku.

Należy podkreślić, że już w przygotowywanej ponad 20 lat temu strategii rozwoju miasta, przyjętej w 2001 roku, zapisano, iż niezbędna jest modernizacja przestarzałych urządzeń należących obecnie do Energi.

Energa Kogeneracja podkreśla, że z przyczyn biznesowych musi zagwarantować sobie zwrot z nakładów inwestycyjnych. Pamiętajmy, że jednocześnie - mimo ostrzeżeń ekspertów -  zainwestowała setki milionów złotych w Państwową Grupę Górniczą, która dziś pogrąża wyniki całego sektora energetycznego.

 

Skupmy się na rozwiązaniach
       Jako samorząd Elbląga oczekujemy partnerskiej współpracy z Energą Kogeneracja. Chcemy wspólnie ze Spółką skupić się na rozwiązaniu kwestii dostaw ciepła elblążanom. Mimo iż mamy wyrobione na ten temat zdanie i jesteśmy w stanie je uzasadnić faktami, nie widzimy sensu w ustalaniu winnych zaistniałej sytuacji. To nie zbliża stron do wypracowania rozwiązania korzystnego dla 120 tysięcy mieszkańców, w tym 200 pracowników Energi Kogeneracja, którym zależy na zachowaniu pracy i zapewnieniu ciepła w domach elblążan.

Liczymy na to, że Energa - która tak często odwołuje się do odpowiedzialności społecznej biznesu - zaproponuje partnerski i odpowiedzialny model współpracy. Sądzimy, że taka powinna być rola państwowej firmy energetycznej, rola wytwórcy ciepła i energii elektrycznej w świetle Prawa Energetycznego, który po partnersku buduje relacje między potężnym państwowym koncernem a społecznością lokalną.Dlatego po raz kolejny zaprosiliśmy Energę do przedstawienia swojej propozycji modelu zaopatrzenia Elbląga w ciepło podczas najbliższej Sesji Rady Miasta. Firma zapowiedziała swą obecność.

Z poważaniem

Joanna Urbaniak

rzecznik prasowy UM w Elblągu


Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Drodzy włodarze czyli co teraz?Zachowujecie się jak dzieci w piaskownicy, którzy nie maja kompletnie pomysłu na rozówj miastai i zakończenie tego sporu. Co nas mieszkańców obchodzą wasze przepychanki. Płacimy za ciepło i to do Was należy tym zarządzać a nie żalić się w internecie. Znajdzcie w końcu jakies rozwiązanie bo od tego tam jesteście
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    66
    13
    ręce opadają włodarze(2020-02-21)
  • Przecież urzędnicy z U M o nie obserwowali ryneku i co nie widzieli że będą problemy z firmami. Przeciez zaklady ktore powstaly to za PRL i trzeba inwestować by były nowoczesne. Rządzący nie widzą że olsztyn kosztem Elbląga budują wszystko. Cuda i podporządkowane się .
  • Przytoczmy przykłady elektrownia w Elblągu i jej stan, elektrociepłownia, zakład oczyszczalni. A winni siedzą na dobrych emeryturach. Winnych obecnego stanu nie ma .
  • to wygląda tak jakby ktoś czegoś oczekiwał od firmy i tego nie dostaje i mu popuszczają zawory, a pisanie, ze Elbląg ma 120tys mieszkańców pokazuje poziom wiedzy władz miasta o mieście, oni żyją w urojonym świecie ktory nie istnieje, Elblag się zwija i to .coraz szybciej
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    48
    4
    Edytuj(2020-02-21)
  • Oni mają juz chore ograniczone urojenia i wlasny świat i , to juz tragedia,
  • Ktoś złapał goguś za jaja i nie chcę puścić.
  • No i po co prezydent jechał do Warszawy? Bo co bo dawno nie był? A stanowisko RM panie Czyżyk to jakie jest? Chyba zgoda od prezydenta nie jest wymagana aby przedstawić własne zdanie?
  • Wróblewski musi ODEJŚĆ
  • a co to? gdzie stanowisko Wróbla w sprawie obniżek cen ciepła o 20procent? kiedy te obniżki planuje i dlaczego jeszcze ich nie wprowadził jeszcze, ile mamy na nie czekać?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    45
    6
    Wyborca inte(2020-02-21)
  • Czeka nas REFERENDUM czas ODWOŁAĆ Wróblewskiego póki jeszcz nie jest za późno.
  • Na ciepłownictwie nie znam się kompletnie ale wiem na podstawie zużycia wody w tzw. gospodarstwach domowych (dane z Wodociągów), że w Elblągu fizycznie mieszka tylko około 91-96 tysięcy mieszkańców. Prawie 30 tysięcy wyjechało z tego miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Duża cześć jest co prawda zameldowana w Elblągu co zafałszowuje statystyki ale fizycznie przebywają w innych miastach i krajach. Praktycznie każdy w rodzinie lub wśród znajomych ma kogoś kto wyjechał. Dokładny stan liczby mieszkańców poznamy wszyscy w 2021 roku podczas Narodowego Spisu Powszechnego.
  • Wróblewski umowa została wypowiedziana i chyba dobitnie to wyjaśniono na rozmowach z URE w Warszawie?
Reklama