UWAGA!

Wreszcie otworzą Kanał Elbląski

 Elbląg, Pochylnia Jelenie po remoncie
Pochylnia Jelenie po remoncie (fot. JK)

W piątek, 29 maja, odbędzie się uroczyste otwarcie Kanału Elbląskiego po prawie trzyletnim remoncie. Żeglarze będą mogli wyruszyć na szlak dzień później. Pochylnie będą czynne codziennie od godz. 9 do 18 aż do końca września. Zobacz zdjęcia z pochylni Jelenie. 

Data otwarcia Kanału Elbląskiego była kilkakrotnie przekładana, bo rewitalizacja tego zabytku hydrotechniki przeciągała się w czasie. - Prace remontowe zakończą się w grudniu 2014 roku, a już od 1 maja 2015 roku turyści będą mogli wypłynąć na wody odnowionego kanału – zapewniała jeszcze w sierpniu ubiegłego roku Halina Czarnecka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który zarządza Kanałem Elbląskim.
       Żaden z planowanych terminów nie został dotrzymany, a prace trwały jeszcze w maju. Gdy kilka tygodni temu odwiedziliśmy Buczyniec, na placu budowy mimo niedzieli, uwijali się robotnicy, którzy prowadzili prace wykończeniowe, a teren wokół pochylni Jelenie był nieuporządkowany.
       Jak jednak zapewnia Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, teraz wszystko już jest gotowe i 29 maja o godz. 13 Kanał Elbląski zostanie otwarty po remoncie. Uroczystości odbędą się w Buczyńcu. Dzień później cały szlak zostanie otwarty dla żeglarzy. Wszystkie pochylnie (Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec) będą czynne codziennie od godz. 9 do 18 aż do końca września. Czy to oznacza, że 30 maja ruszą także statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej?
       - Wszystko okaże się 29 maja, kiedy będą wykonane pierwsze rejsy dla gości uroczystości. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze sugestie dotyczące funkcjonowania kanału zostały wzięte pod uwagę. Jesteśmy tylko przewoźnikiem, który otrzymał zapewnienie od zarządcy kanału, że 1 czerwca będziemy mogli ruszyć z rejsami. Na razie nie sprzedajemy biletów, prowadzimy jedynie rezerwację dla grup zorganizowanych. Turyści indywidualni będą mogli, mam nadzieję, dokonywać rezerwacji od 31 maja – dowiedzieliśmy się w siedzibie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.
       Przypomnijmy, że rewitalizacja Kanału Elbląskiego rozpoczęła się w październiku 2012 roku, miała kosztować 115 milionów złotych, z czego około 48 milionów pochodziło z funduszy unijnych. Objęła kapitalny remont na odcinku pięciu zabytkowych pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny), czterech śluz (Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś) oraz odmulanie i umocnienie linii brzegowej niektórych odcinków na szlaku Kanału Elbląskiego. Została także odnowiona Izba Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama