UWAGA!

Wyłącznie na wyłączność, czyli co w EKN piszczy

2014-11-03
13:00
 

Część biur w ogóle nie podpisuje umów na zasadach wyłączności. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim chodzi o minimalizację kosztów i działanie jedynie na własny rachunek. Oferta dostępna jest tylko w takim biurze, agent nie przekazuje oferty innym pośrednikom, nie współdziała i nie współpracuje z innymi agencjami, oferta jest umieszczona tylko na stronie tego pośrednika.

Ponadto firma taka minimalizuje koszty promocji i reklamy – z reguły oferowanie nieruchomości kończy się na wrzuceniu ogłoszenia do bezpłatnego serwisu ogłoszeniowego, czy też w ostateczności jednorazowym umieszczeniu oferty w poczytniejszym serwisie ogłoszeniowym. Ponadto oferta jest z reguły źle przygotowana, ofertę taką charakteryzuje zła jakość zdjęć, nie zweryfikowany zostanie stan prawny, nie będzie przeprowadzona analiza ceny i sytuacji na rynku - po co agent ma ponosić dodatkowe koszty, jeżeli właściciel nieruchomości może i tak w każdej chwili może rozwiązać z nim umowę? Umowy otwarte zawierają najczęściej niedoświadczone firmy, nie współpracujące z innymi podmiotami albo nie mogące klientowi zaproponować nic innego, niż to co może zrobić sam właściciel.
      
       Dlaczego więc warunkiem współpracy z Elbląską Korporacją Nieruchomości jest umowa na wyłączność? Zacznijmy od istoty umowy wyłączności, którą reguluje Kodeks Cywilny – jest to umowne zastrzeżenie, że kupujący - w tym przypadku pośrednik, będzie jedynym odsprzedawcą rzeczy na oznaczonym obszarze. Przekładając to na rynek nieruchomości – w czasie trwania umowy agencja nieruchomości będzie jedynym przedstawicielem właściciela na rynku nieruchomości i tylko ona będzie wykonywała czynności na rzecz sprzedaży tej nieruchomości.
      
       Jakie konsekwencje niesie za sobą taka umowa? Otóż po zawarciu umowy pośrednictwa, nie możemy wykonywania czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości powierzyć innej firmie (w EKN nie ma takiej potrzeby, ale o tym za chwilę). Konsekwencje wystąpią również w przypadku, gdy nieruchomość, z pominięciem agencji sprzedamy swojemu sąsiadowi z piętra powyżej. W takim przypadku jedynym wyjściem będzie przekierować tę osobę do agencji nieruchomości, która dalej zajmie się prowadzeniem transakcji, ponieważ ominięcie w takim przypadku pośrednika i tak będzie skutkowała zapłatą za czynności podejmowane przez pośrednika lub karą umowną.
      
       Co daje zawarcie umowy na wyłączność w Elbląskiej Korporacji Nieruchomości? Przede wszystkim zasada „jedna umowa – jeden pośrednik”. To na tym wybranym wcześniej pośredniku ciąży obowiązek nie tylko reprezentowania swojego klienta na rynku nieruchomości, ale również niezwłoczne przekazanie oferty agencjom współpracującym w ramach EKN – musi się to odbyć w tym samym czasie, w którym rozpoczyna się oferowanie i reklamowanie nieruchomości. Zbędne jest więc bieganie po agencjach nieruchomości i z każdą z osobna zawieranie umowy pośrednictwa. Zawierając umowę z jednym biurem w rzeczywistości dostęp do oferty będzie miało osiem biur zrzeszonych w Elbląskiej Korporacji Nieruchomości, a w konsekwencji trafi ona do agencji nieruchomości z całej Polski. Jeżeli pośrednik, któremu zleciliśmy sprzedaż naszej nieruchomości, skorzysta z pomocy innego pośrednika reprezentującego kupującego, powinien zapewnić jemu (w zależności od rodzaju zawartej umowy) wynagrodzenie. Dlatego dzięki umowie na wyłączność pośrednik mocniej zaangażuje się w pracę na rzecz Twojej nieruchomości, w jego interesie jest inwestowanie w reklamę i promocję oferty, aby jak najszybciej doszło do transakcji, może podać nazwę ulicy i cenę, może wywiesić baner reklamowy bezpośrednio na nieruchomości albo zrealizować o niej film.
       Dlatego ważne jest, aby o wyborze pośrednika nie zawsze decydowała cena usługi, ale zakres czynności, które pośrednik realizuje w ramach wynegocjowanego wynagrodzenia. Przed jego wyborem sprawdź jakie środki wydaje na promocję i reklamę, w ilu serwisach i portalach jest eksponowana Twoja nieruchomość, na ilu stronach agencji współpracujących pokazuje się Twoja nieruchomość, w końcu jak wygląda jego biuro, czy ma odpowiedni zespół osób do wykonania powierzonych czynności. Nie daj się zwieść obietnicom - sprawdź i kontroluj. Współdziałanie agencji zrzeszonych w ramach Elbląskiej Korporacji Nieruchomości powoduje, że oferowana nieruchomość w ciągu krótkiego okresu czasu odnotowuje od kilkuset do kilku tysięcy odsłon!

 


       Elbląska Korporacja Nieruchomości obecnie zrzesza osiem najstarszych biur nieruchomości w Elblągu są to: BPN z siedzibą przy Al. Grunwaldzkiej, Agencja Baranowski przy ul. 12 Lutego, Investing przy ul. Brzozowej, Stator przy ul. Hetmańskiej, Centrum przy ul. Giermków, Posesja przy ul. Trybunalskiej, De Facto przy ul. Garbary oraz Cargos przy ul. Stary Rynek w Elblągu.
      
       Większość firm pracuje codziennie w godz. 10-17.
      
       Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzin naszych firm.


       ------ Reklama ------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej