UWAGA!

Z misją specjalną

 
Elbląg, Dziś w Elblągu gościli przedsiębiorcy ze Skandynawii
Dziś w Elblągu gościli przedsiębiorcy ze Skandynawii (fot. dk)

- Obecnie Elbląg to miasto wielu szans. Nasze miasto to wielowiekowa tradycja związana z wymianą handlową w basenie morza Bałtyckiego. Jego położenie jest unikalne na skalę województwa pod względem dostępu do infrastruktury transportowej – powiedział wiceprezydent Elbląga, Janusz Hajdukowski podczas dzisiejszego (9 września) spotkania w ramach „Misji przyjazdowej przedsiębiorców ze Szwecji i Finlandii”.

Celem spotkania, które odbyło się w Elbląskim Parku Technologicznym, było ukazanie gościom ze Skandynawii potencjału gospodarczego naszego województwa, a co za tym idzie zainicjowanie współpracy między krajami. Misja przyjazdowa skandynawskich przedsiębiorców ma być przede wszystkim okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami świata biznesu i nauki województwa warmińsko-mazurskiego.
       Podczas dzisiejszego wydarzenia przedstawiciele regionalnego świata biznesu i nauki zaprezentowali potencjał gospodarczy województwa warmińsko-mazurskiego, ukazując skandynawskim inwestorom i przedsiębiorcom jego najlepsze strony.
       Promocja Warmii i Mazur ma zachęcić zagranicznych inwestorów, specjalizujących się w rozwoju i wykorzystaniu energii odnawialnej, technologiach informatycznych, zarządzaniu i inżynierii transportu, do nawiązania dialogu z lokalnym środowiskiem świata biznesu. W naszym regionie już wcześniej poczyniono inwestycje skandynawskie, jednak lokalni przedsiębiorcy mają nadzieję na dalszą współpracę. O otwarciu na Skandynawię mówił wiceprezydent Elbląga, Janusz Hajdukowski: - Elbląski Park Technologiczny został stworzony przede wszystkim na potrzeby wspierania rozwoju innowacyjności form regionu elbląskiego. Generowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych przy wykorzystaniu zaplecza technicznego parku przyniesie w przyszłości wymierne korzyści dla całego miasta. Miasto Elbląg to wielowiekowa tradycja związana z wymianą handlową w basenie morza Bałtyckiego. Od XIV wieku było ono ważnym ośrodkiem portowym i należało do związku miast hanzeatyckich, w ramach którego prowadziło ożywione kontakty gospodarcze z wieloma miastami z terenów Skandynawii. Naszym aktualnym celem, korzystając z dobrych praktyk historii, jest przeniesienie ich na współczesne realia, aby nasze relacje stały na równie wysokim poziomie jak przed wiekami - podkreślał.
       Według wiceprezydenta Elbląg to miasto wielu szans. Wyróżnia je unikalne położenie i związany z nim dostęp do infrastruktury transportowej, jedyny w województwie port morski oraz ożywione kontakty z obwodem kaliningradzkim: - Mówiąc o Elblągu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego położenie, które jest unikalne na skalę województwa pod względem dostępu do infrastruktury transportowej – kontynuował Janusz Hajdukowski. - W Elblągu przecinają się dwie zmodernizowane międzynarodowe drogi, łączące miasta zarówno z naszymi sąsiadami z Niemiec, jak i obwodem kaliningradzkim, do którego mamy tylko 50 km. Elbląg jako jedyne miasto w województwie posiada port morski, który ciągle się rozwija i w przyszłości może stać się bardzo ważnym elementem tego typu infrastruktury na terenie naszego kraju z bezpośrednim dostępem do morza Bałtyckiego – dodał. - Elbląg jest także objęty strefą małego ruchu granicznego w ramach umowy z federacją rosyjską, która umożliwia uproszczone procedury podróżowania dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego oraz Polaków zamieszkujących w strefie. Jako jedyne miasto w Polsce posiada też swoje przedstawicielstwo informacyjne w Kaliningradzie, znajdujące się na terenie konsulatu RP.
       Przed naszym miastem kolejne wyzwania, które mają zacieśnić więzy z sąsiadami zza wschodniej granicy: - Dodatkowo jesteśmy w przededniu wprowadzenia w życie szeregu działań promujących Elbląg w obwodzie kaliningradzkim, które mają na celu znaczący wzrost wymiany handlowej – dodał wiceprezydent. - Chciałbym, aby dzięki dzisiejszemu spotkaniu wszystkie szanse, jakie oferuje Elbląg, były przez państwa dostrzeżone i wykorzystane, abyśmy wkrótce mogli się spotkać ponownie i realizować wspólnie projekty.
       Podczas spotkania prelegenci poruszali zagadnienia związane z energią odnawialną, uwarunkowaniami środowiskowymi, zasobami i kapitałem ludzkim czy inżynierią transportu. Skandynawowie już dziś wyrażają chęć współpracy z naszym regionem. Miejmy nadzieję, że ich wizyta jeszcze bardziej zacieśni więzy między krajami. Jedną ze skandynawskich branż to fotowoltaika, w związku z tym miała dziś także miejsce prezentacja mapy solarnej, która naszych gości mogła szczególnie zainteresować.
       Wielki potencjał niesie ze sobą Elbląski Park Technologiczny, który skupia aż 19 lokalnych firm: - Są wśród nich firmy informatyczne, które zajmują się wdrażaniem technologii informatycznych w praktyce, firmy, które zajmują się produkcją chemii przemysłowej, technikami hydrostrumieniowymi – powiedział kierownik Działu Badań i Rozwoju w EPT, Wojciech Chwiałkowski. - Mamy również dwa laboratoria akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji, które zajmują się badaniami metaloznawczymi oraz badaniami środowiskowymi, szczególnie w zakresie środowiska pracy.
       W EPT znajdują się także centra badawcze w branży metolowej, transferu technologii informatycznej, ochrony jakości środowiska i technologii drewna i mebli. Znajdują się w nich laboratoria, które są wydzierżawiane firmom.
       Jutro (10 września) Skandynawowie spotkają się z marszałkiem województwa warmińsko – mazurskiego, Jackiem Protasem. Wezmą też udział w konferencji zatytułowanej „Otwarci na Skandynawię", która odbędzie się w Pasłęku. W środę przedsiębiorcy wysłuchają prezentacji w Giżycku oraz w Ełckim Parku Technologicznym. Misja zakończy się w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie oraz na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elbląg to miasto wielu szans. .. zaprzepaszczonych.
 • a gdzie są nasi przedsiębiorcy?
 • Autorze artykułu Ty chory jestes. "OBECNIE Elbląg NIE MA ŻADNYCH SZANS NA NIC". NIE MOZNA OŻYWIĆ TRUPA!
 • Ja ciebie przepraszam, ale to nie autor artykułu powiedział a - powiedział to wiceprezydent Elbląga, Janusz Hajdukowski, autor go cytuje. Ja również uważam, że aby przywrócić rangę naszego miasta to trzeba odtworzyć przemysł aby było co wywozić z tego miasta. W przeszłości kiedy chodziło o wymianę towarową to nasze miasto zyskiwało w wyniku konkurencji z Gdańskiem i kierowaniem głównego ruchu transportowego z Rzeczypospolitej przez Elbląg a nie przez Gdańsk
 • Port Morski w Elblągu i Park Technologiczny w Elblągu to dwie najgorsze, nie mające żadnych szans na wypracowanie jakiegokolwiek dochodu, inwestycje w Polsce, wybudowane za unijne pieniądze tylko dlatego żeby "pieniądze się nie zmarnowały". Teraz pan Hajdukowski "pali głupa" i udaje że wszystko jest O. K. tylko trzeba kolejnych pieniędzy na rozwój czegoś co od początku z gospodarczego punktu widzenia jest kosztownym trupem porównywalnym np. z trupem Lenina. Tego ostatniego przynajmniej turyści oglądają. Hero.
 • Tusk to bandyta. Po prostu złodziej który okradł Polaków pracujących którzy pracują. To Łobuz, cham i barbażyńca. To Bandyta który schował swojego synalka przed odpowiedzialnością w aferze Ambergold i Lotniczej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  16LATEK(2013-09-10)
 • Gów. .no prawda. Elbląg to strategiczne miasto które wybrał Tusk i jego barany w offensywie krajów ze wschodyu a likwidowali jednostli co by przejechali czołgami nasze dzieci i kobiety. WON pOLSY ZŁODZIEJE I MORDERCY NASZYCH RODZIN W CZASIE BOMBARDOWANIA !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  16LATEK(2013-09-10)
 • W wyniku trwającej od 1945 roku negatywnej selekcji kadry technicznej, preferującej partyjniactwo i korupcję, Elbląg który przez 150 lat był ważnym ośrodkiem metalowców aktualnie nie jest w stanie wyprodukować nawet nowoczesnych (ocynkowanych) elementów ogrodzenia więc wszelkie srutu tutu o innowacyjnych technologiach w Elblągu to moim zdaniem marnej jakości fantastyka gospodarcza. Fantastyka której efektem jest drenowanie podatkami ludności i zabawy rządzących w wydawanie pieniędzy na kolejnego MISIA na miarę naszych możliwości. Hero.
 • To miasto wielu szans. .. na rynek zbytu dla tanich dyskontów. Tu już się nie produkuje, tu się handluje. No proszę - Elbląski Park Technologiczny, Ełcki Park Technologiczny. .. a loty w kosmos to kiedy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  sciencefiction(2013-09-10)
 • Więc ciekawe dlaczego ludzie którzy chcą coś zrobić stąd uciekają?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  PytamSięDlaczego(2013-09-10)
 • Elbląg mógłby być miastem wielu szans, ale nie z takim Prezydentem Wilkiem on wszystko zaprzepaści i miasto będzie coraz biedniejsze widać to gołym okiem ten pan nie robi nic, a o przekopaniu mierzeji to trzeba zapomieć to był taki chwyt reklamowy i pusta obietnica ferowana przez PIS.
 • Do Elblaga to wroce na emeryturze, wydawac ciezko zarobione za granica pieniadze. Dopiero wtedy na miare swoich mozliwosci zadbam o rozwoj handlu i uslug w Elblagu. W tym miescie nie bylo szans na normalne zycie, stad decyzja o emigracji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Czytelnik_MOBI_61432(2013-09-11)
Reklama