UWAGA!

Za pieniądze Unii nie można zbudować nawet jednego mieszkania

 Elbląg, Za pieniądze Unii nie można zbudować nawet jednego mieszkania

Czytając tekst „Kładki czy mieszkania?” Pana Rafała Traksa, trudno nie odnieść wrażenia, że autor nie rozumie mechanizmu pozyskiwania oraz wydatkowania funduszy unijnych. Otóż pieniędzy pozyskanych na realizację danego projektu nie można przeznaczyć na inną inwestycję i jest to podstawowa zasada wszystkich programów operacyjnych.

Owszem, sprawa budowy mieszkań należy do jednych z najważniejszych w naszym kraju. Brak mieszkań socjalnych to problem większości samorządów. W miarę możliwości finansowych elbląski samorząd stara się go rozwiązywać, czego dowodem jest nowy budynek komunalny przy ul. Browarnej czy oddany właśnie do użytku budynek socjalny przy ul. Łęczyckiej.
       Na dziś brakuje jednak kompleksowych rozwiązań tego problemu ze strony Rządu. W ramach wspomnianego przez Pana Traksa dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego przeznaczono na cały kraj w edycji wiosennej 10 milionów złotych na budowę mieszkań. Z tego właśnie dofinansowania w kwocie ponad 290 tys. skorzystał elbląski samorząd przy budowie nowego budynku socjalnego. O dofinansowanie do kolejnego budynku będziemy się starać jesienią bieżącego roku. Przy takim jednak jak obecnie stopniu finansowania nie możemy się spodziewać szybkiego rozwiązania tego problemu.
       Niestety, o środki ma budowę mieszkań nie można się starać w żadnym programie unijnym. Stawiane więc przez autora do dyskusji pytanie – kładki czy mieszkania? – i zbicie dwóch zupełnie różnych kwestii staje się kompletnie nieuzasadnione. Trzeba bowiem sobie otwarcie powiedzieć, że ani za te 34 mln złotych przeznaczone na przebudowę kładek, ani za środki unijne pozyskane na wszystkie inne inwestycje, nie można zbudować nawet jednego mieszkania. Dyskusja może więc dotyczyć jedynie tego, czy przebudowywać kładki, czy zrezygnować z otrzymanego dofinansowania, co jest zupełnie nieracjonalne. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę z tego, że kolejnej szansy na przeprowadzenie tej inwestycji przy wsparciu funduszy unijnych na pewno nie będzie. Samorządu natomiast w najbliższych latach nie będzie stać na sfinansowanie tego zadania ze środków własnych. Należy także zaznaczyć, że inwestycja ta nie tylko wpłynie na usprawnienie żeglugi. Jest to także przygotowanie infrastruktury pod zagospodarowanie Wyspy Spichrzów. W momencie jej zabudowy nie będzie już możliwa realizacja przebudowy kładek.
      
      
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Chce podkreślić, że Olsztyn w ogóle nie buduje mieszkań komunalnych.
 • I bardzo dobrze, ze ten artykul zostal napisany.
 • ‎ "Młodzi-chętni do Rady Miasta z PiS zaliczają właśnie merytoryczną wpadkę. Ekipa z Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych Urzędu Miejskiego podesłała przez Rzeczniczkę UM recenzję wyborczego pomysłu Rafała Traksa (młody kandydat PiS do RM)" piszemy w najnowszym komentarzu na stronie Elbląg2010-wybory samorządowe działającej na Facebook`u.
 • Traks to chce sobie wypłynąć przed wyborami oczernianiem władz Elbląga. Fakt artykuł napisany przez tego człowieka to jedna wielka kompromitacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rufioo(2010-09-07)
 • Znam R. Traksa bo chodziłam z nim do szkoły średniej. Nic dobrego o nim nie mogę niestety powiedzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arystoteles(2010-09-07)
 • fajnie że ktoś z urzędu żyje, ale i tak was zwalniam, wybieram JKM
 • Proponuję nie dodawać ważności artykułom R. Traksa i nie odpisywać na nie, a sam zniknie w morzu utopi. ..
 • kiedy wreszcie ministerstwo edukacji ukróci pedagogiczny łapówkarski proceder (zagraniczne wycieczki dla nauczycieli i dyrektorów) i nakaże szkołą przez lata eksploatować te same podręczniki?! SKANDAL !!!
 • Zawsze mozna duzo pisac, duzo mowic. Ale tak jak tkz. ryczaca krowa malo mleka daje, tak nie warto zachowywac sie jak pies ogrodnika. Lepiej natomiast doplacic do ogrodu jordanowskiego, czy fajnych mostow zwodzonych, niz nie miec ani mieszkan i ich docieplen, ani tego pierwszego. Wyrosla nam nowa tradycja elblaska, blokujemy inwestycje dofinansowywane z UE (te niedofinanowane rowniez, ale akurat do tego jestesmy juz przyzwyczajeni). Po prostu zyjemy w konserwie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ferdek.Schichau(2010-09-07)
 • Właśnie tacy ludzie jak Pan Rafał Traksa garnie się do władzy. Tak właśnie przedstawia się przygotowanie merytoryczne członków PO. Jestem przerażony, że ktoś taki może zasiadać w radzie miasta. Proponuję więcej książek, a mniej PR-u.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mieszkaniec 83(2010-09-07)
 • do Mieszkaniec83 - Rafał Traks jest członkiem PiS w Elblągu i z listy tej partii wystartuje do Rady Miejskiej.
 • Lokalne PO i PiS niczym się nie różnią. Przykład - Pan Nowaczyk. W latach 2004 - 2006 PiS. Teraz leader PO. Śmiało o każdym lokalnym "prawicowcu" można umownie pisać, że jest z PO jak Pan Traks albo że z PiS jak Pan Nowaczyk. To nie błąd. To wszystko jedno skąd oni są. "Potencjał" porównywalny. Powinni koalicję zawiązać. Czerwony
Reklama