UWAGA!

Zainwestują w nową fabrykę 137 milionów złotych

 Elbląg, Stare miasto w Pasłęku,
Stare miasto w Pasłęku, fot. Michał Skroboszewski arch. portel

Spółka Ecognor ma wybudować w Pasłęku fabrykę. Negocjacje z firmą dotyczące tej inwestycji władze miasta prowadziły około dwóch lat. Kwota, jaką Ecognor zainwestuje w Pasłęku, to ponad 137 milionów złotych.

- Spółka Ecognor zainwestuje w zakład zajmujący się produkcją profili i płyt wielkogabarytowych. W ramach tej inwestycji planowany jest zakup gruntu, na którym wybudowana zostanie hala produkcyjno-magazynowa oraz pięć kompletnych i niezależnie funkcjonujących linii technologicznych - informuje Rafał Maliszewski, dyrektor Departamentu Marketingu i Promocji Warmińsko- Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Olsztynie, która w imieniu ministra gospodarki przyznaje decyzję o wsparciu firm.

Budowa zakładu zostanie dofinansowana z Polskiej Strefy Inwestycji, czyli rządowego funduszu. Inwestycje z takim dofinansowaniem mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 12 lub 15 lat.

- W Pasłęku oprócz budynków i linii produkcyjnych planowany jest montaż infrastruktury okołoprodukcyjnej w postaci systemu silosów wspomagających, systemu utrzymania stałej jakości surowca do produkcji, a także instalacji pneumatycznej i utrzymania zamkniętego obiegu wody do chłodzenia produkcji – podkreśla Rafał Maliszewski.

- Negocjacje z firmą trwały dwa lata - dodaje Marek Sarnowski, zastępca burmistrza Pasłęka.

Spółka Ecognor to spółka-córka firmy Cognor Holding S.A, która powstała w 1991 roku, zajmując się na początku działalnością w obszarze handlu wyrobami hutniczymi. Od 1997 roku jest podmiotem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych, a od 2006 roku stała się częścią grupy przemysłowej zajmującej się produkcją wyrobów hutniczych oraz obrotem złomami metali. Grupa prowadzi działalność operacyjną na rynku polskim oraz eksportuje swoje wyroby za granicę - głównie do pozostałych krajów europejskich, przede wszystkim na rynek niemiecki. Grupa Cognor prowadzi między innymi działalność w obszarach obejmujących zakup, przetwórstwo, oczyszczanie oraz sprzedaż złomu stalowego.

- 20 września 2023 r. został podpisany akt notarialny na sprzedaż dwóch działek gruntu stanowiących własność miasta, położonych przy ulicy Dworcowej. Nabywcą działek jest firma Ecognor Sp. z o.o., ul. Zielona nr 26, 42-360 Poraj. Działka nr 45/4 o pow. 37804 m2 została sprzedana za ponad 3 mln zł brutto i zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Pasłęk – teren południowej części Pasłęka, przeznaczona jest pod tereny funkcji przemysłowych i usługowych. Działka nr 48/8 o pow. 63728 m2 została sprzedana za ponad 3,5 mln zł brutto i przeznaczona jest pod tereny funkcji przemysłowych i usługowych oraz w części na terenie oznaczonym jako wydzielenie wewnętrzne – w korytarzu ekologicznym rzeki Brzezinki obowiązuje zagospodarowanie w formie powierzchni biologicznie czynnej z zadrzewieniami - poinformował Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka, podczas sesji, która odbyła się w piątek (29 września).

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama