UWAGA!

Zamiast fabryki centrum handlowe

 
Elbląg, (wizualizacja Retail Partners)
(wizualizacja Retail Partners)

Budynki po firmie Corinna przy skrzyżowaniu ul. Fromborskiej i Królewieckiej czeka rozbiórka. W ich miejsce ma powstać centrum handlowe. Inwestor złożył już do ratusza wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie tej inwestycji.

Firma Corinna, zajmująca się w budynkach przy ul. Fromborskiej m.in. produkcją odzieży, ogłosiła upadłość pod koniec 2019 roku. Nieruchomości nie weszły jednak w skład masy upadłościowej. Zarządza nimi obecnie spółka Retail Partners z Warszawy, która planuje rozbiórkę budynków (powstałych jeszcze dla Zakładów Przemysłu Odzieżowego Truso w latach 70.) i zbudowanie w ich miejsce parku handlowo-usługowego o nazwie Fromborska.

Inwestor złożył do ratusza wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. To jeden z niezbędnych elementów, by mógł następnie ubiegać się o pozwolenie na rozbiórkę dotychczasowej zabudowy i budowę nowej.

  Elbląg, Budynki przy ul. Fromborskiej czeka rozbiórka
Budynki przy ul. Fromborskiej czeka rozbiórka (fot. Anna Dembińska)

Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, inwestor chce zbudować przy ul. Fromborskiej park handlowo-usługowy o powierzchni użytkowej prawie 11 tys. m kw. Ze strony internetowej Retail Partners wynika z kolei, że powstanie tu także 200 miejsc parkingowych.

- Z naszych analiz wynika, że północno - wschodnia część Elbląga jest zdecydowanie niedoinwestowana z punktu widzenia nasycenia powierzchnią handlową. Występują tu jedynie obiekty spożywcze, natomiast mieszkańcy zarówno Kamionki, jak okolic ul. Fromborskiej i rozwijających się mieszkaniowo terenów, pozbawieni są nowoczesnych obiektów handlowych, które zapewniałyby mieszkańcom możliwość zrobienia wygodnych i szybkich zakupów. Deficyt powierzchni handlowej wydaje się będzie pogłębiał z uwagi na intensywną rozbudowę miasta. W związku z powyższym poważnie rozpatrujemy realizację obiektów o powierzchni handlu około 10.000 m2, w okolicy skrzyżowania ul. Królewieckiej i Fromborskiej, w którym chcielibyśmy umieścić kilkanaście sklepów z różnych branż (również nie prowadzących obecnie działalności w mieście), zaspokajających podstawowe potrzeby mieszkańców Elbląga i okolicy - informuje w odpowiedzi na nasze pytania Piotr Wisłocki z Retail Partners. - Planowanie tego typu inwestycji trwa długo – w tym wypadku jest na bardzo wstępnym etapie. Staramy się ustalić, jakie parametry zabudowy są możliwe. Podjęliśmy próby uzyskania wstępnych, niezbędnych uzgodnień i decyzji umożliwiających ustalenie możliwych parametrów inwestycji. W przypadku pozytywnego przeprowadzenia procesu planujemy, że inwestycja będzie odbywać się od 2023 roku. Najprawdopodobniej będzie związana z rozbiórką istniejących obiektów, ale tak jak napisałem – nic nie jest przesądzone i zdecydowane. Forma architektoniczna i zagospodarowanie terenu również - dodaje Piotr Wisłocki. - Z tych samych powodów nie możemy jeszcze mówić o konkretnych najemcach, chociaż jesteśmy po wstępnych rozmowach z wszystkimi sieciowymi najemcami, którzy potwierdzają, że z ich punktu widzenia ta część Elbląga jest niedoinwestowana w zakresie handlu. W przypadku realizacji inwestycji na pewno będą też powierzchnie przeznaczone dla lokalnych usług, typu kawiarnia, restauracja, kwiaciarnia, cukiernia itp. Nie planujemy w obiekcie lokować supermarketu spożywczego, z uwagi na sąsiadujący z nieruchomością supermarket nie jest on niezbędny w obiekcie. Podkreślam jednak, że jesteśmy w fazie sprawdzania, co da się zrobić, a nie w fazie realizacji.

Przy artykule prezentujemy wizualizację elbląskiego obiektu, dostępną na stronie Retail Partners, która to spółka planuję budowę podobnych obiektów m.in. w Nowym Dworze Gdańskim (ul. Jantarowa) i Dzierżonowie. Wcześniej realizowała je m.in. w Gdyni, Bydgoszczy, Kętrzynie czy Pruszczu Gdańskim.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama