UWAGA!

Zamienią się nieruchomościami za złotówkę

 Elbląg, Kamienica przy ul. Garbary ma być własnością miasta, a internat szkoły muzycznej - własnością państwa
Kamienica przy ul. Garbary ma być własnością miasta, a internat szkoły muzycznej - własnością państwa (fot. Michał Skroboszewski)

Samorząd Elbląga za przysłowiową złotówkę wymieni się nieruchomościami ze Skarbem Państwa. Odda państwu działkę przy ul. Czerniakowskiej, na której znajduje się budynek internatu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. W zamian zyska m.in. kamienicę po Urzędzie Kontroli Skarbowej przy ul. Garbary.

Wzajemna sprzedaż po obniżonej cenie między samorządem a Skarbem Państwa jest zgodna z ustawą o gospodarce nieruchomościami. Na jej mocy dojdzie do wymiany nieruchomości znajdujących się przy ul. Garbary i Czerniakowskiej za przysłowiową złotówkę plus VAT.

Samorząd Elbląga sprzeda bez przetargu Skarbowi Państwa działkę przy ul. Czerniakowskiej 12 powierzchni 565 m kw. (administrowaną przez Zarząd Budynków Komunalnych, a użyczoną jeszcze w 1992 roku szkole muzycznej), na której znajduje się internat. Dzięki temu Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, który podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie mógł w pełni gospodarować tym terenem.

W zamian Skarb Państwa (w jego imieniu działa wojewoda) sprzeda samorządowi elbląskiemu działkę o powierzchni 320 m kw. przy ul. Garbary, na której znajduje się kamienica z przeznaczeniem biurowym (przed laty mieścił się tu Urząd Kontroli Skarbowej), niezabudowaną sąsiednią działkę o powierzchni 605 m kw. oraz lokal niemieszkalny o powierzchni 81,9 m kw. położony w sąsiednim budynku pod adresem Pocztowa 3 wraz z udziałem 1/10 w częściach wspólnych nieruchomości.

Nie wiadomo, jaka jest wartość szacunkowa wszystkich nieruchomości. To ustali rzeczoznawca majątkowy.

Zgodę na taką wiązaną sprzedaż nieruchomości muszą wydać elbląscy radni, dlatego projekt uchwały w tej sprawie stanie na najbliższej sesji Rady Miejskiej, planowanej na 23 kwietnia. Ze względu na stan epidemii odbędzie się ona w formie zdalnej.

Zapytaliśmy biuro prasowe prezydenta Elbląga, jakie miasto ma plany wobec kamienicy przy ul. Garbary, której się ma stać właścicielem. - Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej przeznaczenia tych nieruchomości po tym, jak znajdą się w zasobach miasta - poinformował nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 

Aktualizacja z 23 kwietnia: Radni na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej przegłosowali tę uchwałę. Do zamiany nieruchomości powinno dojść w najbliższych miesiącach.

 

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama