UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Żeby warto było do nas płynąć...

W maju w Elblągu odbędzie się VIII Forum Parlamentów Południowego Bałtyku. W tym tygodniu w Kadynach miało miejsce Posiedzenie Ekspertów Forum – rozmawiano o tym, jak podnosić atrakcyjność turystyczną rejonu Zalewu Wiślanego, zachowując różnorodność i bogactwo jego środowiska przyrodniczego. W portach i przystaniach nadzalewowych liczba miejsc cumowniczych dla jachtów zwiększy się wkrótce o ponad 200 procent.

W tym tygodniu (22 i 23 lutego) w Kadynach odbyło się Posiedzenie Ekspertów w ramach VIII Forum Parlamentów Południowego Bałtyku. W Forum uczestniczą parlamenty siedmiu regionów: Scania (Szwecja), obwód kaliningradzki (Rosja), Szlezwik-Holsztyn i Meklemburgia-Pomorze Przednie (Niemcy) oraz województwa zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie (Polska). Gospodarzem VIII Forum jest Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Podstawowym celem Forum Parlamentów Południowego Bałtyku jest znajdywanie wspólnych interesów i priorytetów dla rozwoju obszaru południowego Bałtyku. Partnerzy starają się prowadzić spójną politykę regionalną, z uwzględnieniem regionalnej tożsamości i poszanowaniem różnic.
       Tematem wiodącym VIII Forum jest „Środowisko naturalne, a rozwój cywilizacyjny nad Południowym Bałtykiem”, natomiast temat spotkania eksperckiego w Kadynach brzmiał: „Planowanie przestrzenne na morzu i zintegrowane zarządzanie strefą przybrzeżną w południowym regionie”.
      
       Warmia i Mazury leżą też nad morzem
      
– Region Warmińsko-Mazurski, który poprzez Zalew Wiślany ma dostęp do wód Bałtyku, wyróżnia się w skali kraju i Europy różnorodnością i bogactwem środowiska przyrodniczego. Jest regionem o dobrze rozwiniętej turystyce, postrzeganej często jako najbardziej „ekologiczna” dziedzina gospodarki. Ta ponadprzeciętna atrakcyjność regionu bywa, niestety, również źródłem wielu konfliktów interesów. Za podstawowy należy uznać konflikt między dążeniem do zachowania przyrodniczego potencjału z jednoczesną chęcią intensywnego wykorzystania przestrzeni. Dlatego niezwykle ważne dla regionu jest poszukiwanie dobrych praktyk oraz wymiana doświadczeń związanych z ochroną prawną przyrody. Bez wątpienia takie praktyki i wymianę doświadczeń dostarczy nam działalność w ramach Forum – powiedział, witając uczestników Forum w imieniu samorządu wojewódzkiego, Grzegorz Nowaczyk.
       Nowaczyk, przypominając, że VIII Forum na zaproszenie Sejmiku Wojewódzkiego odbędzie się w maju w Elblągu, nawiązał do problemów portu elbląskiego z dostępem do morza. – Wierzę, że w wyniku dyskusji potrafimy znaleźć odpowiednie drzwi do rozwiązania problemu i je otworzyć. Tymi „drzwiami” dla Portu Morskiego w Elblągu jest budowa Kanału przez Mierzeję, a dla rozwoju turystyki wodnej na Zalewie Wiślanym – budowa i modernizacja portów i przystani oraz stworzenie infrastruktury dla wodniaków przy śluzach, pochylniach i mostach oraz remonty i przebudowa obiektów hydrotechnicznych – realizowane m.in. w ramach Programu „Pętla Żuławska” – mówił. – Budowa kanału to nie tylko stworzenie nowego szlaku transportowego, lecz także istotny czynnik aktywizacji gospodarczej gmin nadzalewowych, które to, poza gminą Krynica Morska, należą do najuboższych w kraju. To także integracja przestrzenna Zatoki Gdańskiej z Zalewem Wiślanym oraz nowe możliwości dla turystyki i rekreacji morskiej – podsumował swe powitalne wystąpienie Grzegorz Nowaczyk.
      

 


       Pętla Żuławska i MDW
      
Temat walorów środowiska wodnego i działań Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w tym zakresie kontynuował podczas wystąpień eksperckich Jerzy Wcisła, z ramienia Urzędu Marszałkowskiego zajmujący się drogami wodnymi. Przypomniał, że właśnie w Kadynach w 2008 r. sześciu marszałków zdecydowało o opracowaniu strategii rewitalizacji polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70. W chwili obecnej przygotowano koncepcję rozwoju infrastruktury turystycznej, a w roku 2010 zostanie przygotowane studium wykonalności dla tej koncepcji. Nasze województwo dodatkowo opracowało Studium Rozwoju Turystyki w strefie Zalewu Wiślanego, który to dokument został już przyjęty, jako programowy, przez Zarząd Województwa. Tego typu dokumenty, przyjęte przez samorządy poszczególnych województw znacznie ułatwią procesy inwestycyjne w tej sferze.
       W drugiej części swojego wystąpienia Jerzy Wcisła przedstawił inne działania na rzecz rozwoju turystyki na Zalewie Wiślanym. Przedstawił zadania inwestycyjne w ramach Pętli Żuławskiej (wartości pond 60 mln zł), po realizacji których w portach i przystaniach nadzalewowych liczba miejsc cumowniczych dla jachtów zwiększy się o ponad 200 procent.
       Promując walory Zalewu Wiślanego, marszałkowie Warmii i Mazur oraz Pomorza organizują od czterech lat Międzynarodowe Zloty Żeglarskie, a marszałek Jacek Protas jest organizatorem żeglarskiej, całorocznej rywalizacji o Grand Prix Zalewu Wiślanego.
       Ze Zlotami Żeglarskimi związane są rejsy drogą wodną MDW E 70, organizowane przez elbląskich motorowodniaków przy wsparciu marszałka warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa. W ubiegłym roku taki rejs odbył się na 950-kilometrowej trasie z Berlina na Zalew Wiślany, w tym roku planowane jest przepłyniecie dalej na Zachód: przez Kaliningrad i Pregołę na Zalew Kuroński do Kłajpedy.
       Wcisła mówił też o wspólnych przedsięwzięciach z obwodem kaliningradzkim. Najważniejsze z nich to włączenie się rosyjskiego partnera w organizację IV Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego. Dzięki temu tegoroczne regaty odbędą się na trasie: Frombork – Kaliningrad – Bałtijsk – Tolkmicko. Zlotowi ma towarzyszyć rozpoczęcie prac nad wspólną strategią dla Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego.
       Na zakończenie Jerzy Wcisła przedstawił koncepcję oraz uwarunkowania planowanej inwestycji budowy Kanału przez Mierzeję, której zakończenie przewidziane jest na 2017 rok.
      
       Drogowy wzorzec
      
Uczestnicy Forum wysłuchali też wystąpienia dotyczącego budowy odcinka drogi ekspresowej z Elbląga do przejścia granicznego w Grzechotkach (S 22). Siedmiokilometrowy odcinek tej drogi prowadzi przez obszar Sieci Natura 2000 (Ostoja Warmińska). Na kompensacje przyrodnicze wydano 34 mln zł i powszechnie uważa się, że jest to wzorzec do naśladowania w procesie inwestycyjnym. Takiej postawy oczekuje się też przy analizowaniu projektu budowy Kanału przez Mierzeję.
      
       Przed Konferencją w Elblągu odbędzie się jeszcze jedno spotkanie eksperckie w Hamburgu.
      
      

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Spotkanie odbyło się w Hotelu Kadyny Country Club. Było wspaniale.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-25)
 • nieroby marnotrawią publiczne pieniądze, spotkanie eksperckie, 200 miejsc postojowych dla jachtów - już czujecie jak nam rośnie. Pojedli popili uzgodnili termin, kiedy znowu pojedzą popiją i uzgodnią termin
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nie ufam takim ekspertom(2010-02-25)
 • Szanowni Państwo przecytytajcie na stronie rafzen.pl dokumenty, dlaczego nie ma przekopu, dlaczego do portu nic nie wpływa, dlaczego nie rozwija się turystyka wodna na Zalewie. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2010-02-25)
 • Przepraszam za literówkę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2010-02-25)
 • literówka to by była, gdyby coś w Pana nazwisku zmienić. .. oczywiście niechcący. Panie Ku. l. as, daj se Pan spokój z tym przekopem. ma Pan dokumenty? to niech Pan z nimi jedzie do wojewody, a nie nam tym. .. zawraca po 100 razy w miesiącu. Grow up.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  przekop(2010-02-25)
 • A ten jegomość na zdjęciu -poniżej - rozumiem, że nadrabia. .. bo przecież zajmując taką pozycję nie można się tak tragicznie ubierać. Spójrz Pan w witryny sklepowe, gdzie taka koszula i taki krawat?Gdzie takie zestawienie kolorów?O rany!!! Disco POLO czy jakoś tam? Kup gajerek, koszulinę i krawat ale wszystko niech Ci Panie z salonu wybiorą a nie radosna twórczość. .. A potem niech gada!Tylko dobrze, bo jak rzecz się ma tak jak z ubiorem to. .. kończ waść. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gajerek(2010-02-25)
 • Czarny sen się spełnia. Morze wlewa się do Olsztyna za sprawą ludzi z Elbląga, którzy starają się aby pseudoekspertom warto było przyjeżdzać do Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hero(2010-02-25)
 • ". .. jak podnosić atrakcyjność turystyczną rejonu Zalewu Wiślanego, zachowując różnorodność i bogactwo jego środowiska przyrodniczego. ." Znaczy się: jak zachęcić ludzi do korzystania z brudnej plaży nie likwidując bakterii cola ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hero(2010-02-25)
 • Jeżeli w tym wszystkim bierze udział radny Jerzy W. , to na pewno wszystko będzie OK. Będzie pętla, będzie kolej nadzalewowa, będzie wszystko. Łącznie z wodotryskiem pośrodku Żuław. Temu wybitnemu nieudacznikowi mówię: dziękuję. Wracaj kolego tam, skąd jesteś. Bo jak na razie, to tylko marnotrawisz moje, podatnika pieniądze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wacław Burzyński(2010-02-26)
 • Jerzy W. Po Lucynie Szmurło kolejna "gwiazda" elbląskiej organizacji Platormy Obywatelskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-26)
 • Nie wszyscy załapali sie jak widać na kasę przy Euro. Inwestycje ekologiczne to ogromna szansa na kase i to pewnie w zielonych. Przekop nie ale fontanna na środku zalewu tak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olo60(2010-02-26)
 • Jedyny usatysfakcjonowany tą inicjatywą, to włąściciel Hotelu, on już zarobił i to były stawki z UE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-26)
Reklama