UWAGA!

"Zielone światło" dla śruty i drewna?

 
Elbląg, Senator PO Witold Gintowt - Dziewałtowski zakłada, że ustawa o ochronie roślin zostanie uchwalona jeszcze w tym roku
Senator PO Witold Gintowt - Dziewałtowski zakłada, że ustawa o ochronie roślin zostanie uchwalona jeszcze w tym roku (fot. AD)

Prowadzone od dwóch lat zabiegi o zorganizowanie w Elblągu odpraw fitosanitarnych nie dały, jak dotąd, rezultatu. Rozwiązanie miało być na wyciągnięcie ręki - zapowiadała w czerwcu Elżbieta Gelert (PO). Jednak wydaje się, że sprawę skutecznie wziął w swoje ręce senator Platformy Obywatelskiej Witold Gintowt-Dziewałtowski. Postawił on na inny sposób, który ma pozwolić na to, by do elbląskiego portu mogły zawijać barki ze śrutą sojową i drewnem. I to już od przyszłego roku.

- Problem polega na tym, że mamy w Polsce przepisy dużo ostrzejsze niż te, które obowiązują w całej Europie – mówi senator Witold Gintowt-Dziewałtowski. - Według polskiego prawa bowiem wszystkie towary pochodzenia roślinnego wymagają odprawy fitosanitarnej. Przez ponad rok wojowałem z urzędnikami warszawskim i regionalnymi, by port w Elblągu miał możliwość przeprowadzania takiej procedury – kontynuuje. - Niestety, nie udało się. Rozpocząłem więc działania w innym kierunku – by zmienić przepisy w ustawie o ochronie roślin. Chodzi o to, by był jasny zapis mówiący o tym, które towary roślinne podlegają odprawom fitosanitarnym, a które nie. Tego rodzaju nowelizację napisałem w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i przedstawiłem Senatowi. W ubiegły czwartek (3 października) projekt ustawy został przyjęty głosami PO i PSL, i skierowany do laski marszałka Sejmu.
       Witold Gintowt-Dziewałtowski zakłada, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tym roku, a na jej mocy od 2014 r. port elbląski będzie mógł przyjmować nieograniczone ilości m.in.: świeżych warzyw, ziarna zbóż (z wyjątkiem pszenicy, żyta i pszenżyta pochodzących z niektórych państw Ameryki Płn., Azji i Afryki – nie dotyczy to Federacji Rosyjskiej), prawie wszystkie rodzaje drzewa z drzew liściastych, świeże owoce (poza m. in. owocami cytrusowymi).
       - Szczególnie ważne jest drewno, bo Elbląg od lat jest zagłębiem przemysłu meblowego i ten surowiec jest bardzo potrzebny naszym przedsiębiorcom – wskazuje senator.
       Na mocy znowelizowanej ustawy także śruta sojowa będzie mogła być sprowadzana do Elbląga bez odpraw fitosanitarnych, w nieograniczonych ilościach. A to jest o tyle ważne, że w obwodzie kaliningradzkim jest duża rafineria soi, która przerabia setki tysięcy ton surowca, a z odpadem, czyli właśnie ze śrutą, nie ma co zrobić. Nasi producenci pasz mogliby ją wykorzystać.
       - Do tej pory była praktykowana metoda kuriozalna – mówi Witold Gintowt-Dziewałtowski. - Żeby sprowadzić śrutę sojową z Kaliningradu do Polski przez Bornholm? Państwo duńskie zarabiało na opłatach celnych, portowych i innych, a mogliśmy my. Takie rozwiązanie to większe kłopoty i droższe pasze.
       Zdaniem senatora, dzięki nowym zapisom w ustawie o ochronie roślin Polska będzie mogła stać się liczącym się w Europie eksporterem pasz dla zwierząt hodowlanych. - Wpłynie to też na ekonomikę naszego miasta - podsumowuje Witold Gintowt-Dziewałtowski.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak to? Bez przekopu mierzei??
 • A kiedy przeprosiny za podłączenie Elbląga do Ciemnogrodu?
 • Co ma drewno do elbląskich mebli jak w Elblągu meble robi się z płyty wiórowej ?
 • senator Platformy Obywatelskiej Witold Gintowt-Dziewałtowski - byly dzialacz PZPR, sie przefarbowal na PO, jak go LSD nie wpisalo na liste. Ten sam co sprzedal Elblag Olsztynowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  1
  forazedwora(2013-10-10)
 • Przed wyborami, w których wygrał Wilk, Platforma obiecywała odprawy fitosanitarne, ekspresówkę Elbląg-Gdańsk, i itp. Mam ogromny szacunek dla Pana Posła, ale litości. .. Odbarwił się Pan, ale proszę nie robić z nas głupków. PO nie zrobi nic dla Elbląga, bo to miasto dla rządu jest trędowate. A Pan może sobie najwyżej POopowiadać bajki. Musimy (elblążąnie) ponieść karę za spektakularną porażkę PO. Nie będzie odpraw, nie będzie ekspresówki, przegramy konkurs o kasę na basen (tę na stadion) - wygra zagospodarowanie nadbrzeża olsztyńskiego jeziora. My się nie liczymy dla PO, nasze miasto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  0
  kononanty(2013-10-11)
 • chyba wybory niedaleko bo znowu zapomniane stare "kurki wodne" przypominają o swoim istnieniu.
 • No to się Pani Gelert dostało od"swojego" :):)- śmiech na sali. .. .
 • głosować na SLD !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  8
  olafka(2013-10-11)
 • Tow. " Gwint" jak królik z kapelusza. .. kiedyś obiecywaliście ze swoja partią, że w komunizmie każda rodzina będzie miała helikopter. Ktoś zapytał, a po co ? Padła odpowiedź : towarzysze, jak podadzą przez radio że w Katowicach " rzucili kiełbasę zwyczajną, to będzie można polecieć. .. Towarzyszu ! Nie molestujcie już nas. Wasz czas się skończył. Cała Wasza działalność przypomina molestowanie dzieci przez księży. ..
 • Drzewo do lasu będzie woził, a raczej spławiał ?
 • Teraz to trzeba czekać na wybory parlamentarne i zmianę rządu, słusznie ktoś zauważył, że to miasto musi ponieść karę za porażkę PO, nic się tu nie poprawi i nikt Elblągowi nie pomoże a wręcz przeciwnie a farbowany pan Dziewałtowski własnie obudził się w poselskiej ławie z błogiej drzemki i chce pokazać, że jest aktywny i coś robi, teraz to będzie już tylko gorzej, na razie nie liczmy na pozytywne zmiany.
 • No nie !! ten pan to z PO, dosyć dlaczego mi to umknęło, dosyć człowieku.
Reklama