UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ZKM podnosi ceny biletów

 
Elbląg, ZKM podnosi ceny biletów
fot. AD

We wrześniu elblążan czeka podwyżka cen jednorazowych biletów komunikacji miejskiej. Adekwatnie zdrożeją także popularne „pięcioprzejazdówki”. Natomiast ceny biletów miesięcznych i dekadowych pozostają bez zmian.

Jak podkreśla Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu ostatnie podwyżki cen biletów miały miejsce w 2006 roku - wówczas podrożały bilety okresowe - oraz w 2008 roku, kiedy to wzrosły ceny biletów jednorazowych.
       - Wprowadzamy podwyżkę cen jedynie biletów jednorazowych. Zmianom nie uległy ceny biletów okresowych i podmiejskich – informuje Michał Górecki.
       Mimo podwyżek Elbląg nadal znajduje się w kręgu miast, gdzie komunikacja miejska jest tania. Więcej niż elblążanie za bilety autobusowe lub tramwajowe płacą mieszkańcy m.in. Bydgoszczy, Gdyni, Olsztyna, Torunia, a nawet Gorzowa Wielkopolskiego i Rybnika.
      
       Nowy cennik biletów papierowych
      
Od 1 września bilet jednorazowy normalny kosztować będzie 2,40 zł, a ulgowy – 1,20 zł. Nowa cena karnetu pięcioprzejazdowego to 11 zł (normalny) i 5,50 (ulgowy). Za bilet kupowany u kierowcy lub motorniczego zapłacimy odpowiednio 3zł i 1,5 zł. Od pierwszego września wprowadzony zostanie bilet ulgowy obowiązujący na linii nocnej, kosztować on będzie 1,5 zł (normalny – 3zł).
       Normalny bilet jednorazowy w pierwszej strefie podmiejskiej (gmina Elbląg z wyjątkiem Gronowa Górnego) kosztuje nadal 3,60 zł, a ulgowy 1,80 zł, natomiast w drugiej strefie (gmina Milejewo) - 4 i 2 złote.
       Osoby które dysponują większą ilością zakupionych biletów, nie muszą się martwić, ze nie zdążą ich wykorzystać. Na czas zmian ZKM wprowadza tzw. bilety wyrównawcze o nominałach 40 i 20 groszy. Można je wykorzystać zarówno przy biletach jednorazowych jak i przy karnetach pięcioprzejazdowych.
      
       Promocje dla użytkowników karty EKM
      
Choć tradycyjne bilety papierowe będą funkcjonować w Elblągu jeszcze przez dłuższy czas, ZKM już dziś zachęca elblążan do korzystania z nowoczesnych systemów płatności za przejazd, m.in. z „elektronicznej portmonetki” czy opcji moBilet dostępnej w telefonach komórkowych. Korzystanie z elektronicznych kart się opłaca, bowiem – przy spełnieniu określonych warunków – automat „wydaje resztę”.
       - Jednym z plusów Elbląskiej Karty Miejskiej jest to, że można wprowadzać do niej promocje i właśnie to czynimy – dodaje Górecki i od razu wyjaśnia: Po wejściu do pojazdu przykładamy kartę do kasownika, w tym momencie automat pobiera kwotę 2,40 zł (czyli jak za normalny bilet). Jeśli wysiadamy na następnym bądź kolejnym przystanku kasownik w momencie przyłożenia karty odda nam 40 groszy.
       Takie rabaty będą też obowiązywały przy przejazdach dłuższych niż dwa przystanki. Ale warunkiem skorzystania z promocji jest dwukrotne przyłożenie karty do czytnika – przy wsiadaniu i wysiadaniu.
       Wówczas za jednorazowy przejazd nieprzekraczający dwóch przystanków w strefie miejskiej zapłacimy 2 zł (za ulgowy 1 zł), natomiast przy podróży dłuższej niż dwa przystanki – 2,20 zł i 1,10 zł.
       Przejazd przesiadkowy w ciągu 20 min. od momentu zarejestrowania wyjścia z pojazdu kosztować będzie 80 i 40 groszy. Odpowiednio tańsze będą także przejazdy w pierwszej i drugiej strefie podmiejskiej (3,40 i 1,70 oraz 3,80 i 1,90).
      
       Nowy cennik zacznie obowiązywać od 1 września 2011.
       Na stronie internetowej Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu znajduje się szereg przydatnych informacji, m.in. mapa z trasą i przystankami, aktualny cennik oraz instrukcja korzystania z Elbląskiej Karty Miejskiej.
      
      
Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama