UWAGA!

Zmiany w konkursie

 
Elbląg, Wyspa Spichrzów ma stać się miejscem, które przyciągnie turystów
Wyspa Spichrzów ma stać się miejscem, które przyciągnie turystów (fot. AD)

20 czerwca ruszył konkurs na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów, który ma uporządkować jej przestrzeń. Ze względu na prośby zainteresowanych przedłużono termin, w którym można składać prace.

Ideą całego przedsięwzięcia jest przywrócenie dawnego ładu przestrzennego tego miejsca oraz wizualne scalenie go z elbląską starówką. Docelowo rejon ten miałby stać się miejscem, które przyciągnie turystów, będzie promowało Elbląg i wzmocni jego pozycję w regionie. 
       Konkurs na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów ogłoszono 20 czerwca, prace można składać od 19 sierpnia, wydłużono jednak termin końcowy. Początkowo koncepcje uczestników miały wpływać do 16 września, jednakże organizatorzy wydłużyli ten termin prawie o miesiąc – prace można składać do 14 października.
       – W związku z sugestiami i pytaniami zainteresowanych osób, a także okresem wakacyjnym, zdecydowaliśmy się przedłużyć termin składania prac tak dalece, jak to tylko możliwe – wyjaśnia Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury elbląskiego ratusza i dodaje, że na razie trudno ocenić, ilu dokładnie będzie chętnych do wzięcia udziału w konkursie. – Liczę na to, że kilka prac wpłynie.
       Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 5 listopada, a ogłoszenie wyników 8. Natomiast wystawa pokonkursowa nastąpi od 8 do 18 listopada.
       Do konkursu przystąpić mogą osoby fizyczne, prawne, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej lub podmioty te występujące wspólnie, a także osoby, które posiadają wykształcenie wyższe związane z kierunkiem architektonicznym, urbanistycznym, planowania przestrzennego, plastycznym lub historii sztuki.
       Suma nagród przewidzianych przez organizatora to 50 tys. zł brutto, z czego pierwsza nagroda to 35 tys. zł brutto, pozostałe – 15 tys. zł brutto. Organizatorem konkursu jest Gmina Miasto Elbląg, natomiast nadzór nad obsługą techniczną oraz finansową konkursu sprawuje Departament Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • czy miasto naprawi chodnik z campingu na Stare Miasto wzdłuż rzeki? Cały Bulwar wygląda ohydnie, krzywe płyty chodnikowe, śmietników jak na lekarstwo, jezdnia dziurawa, po deszczu kałuże i na chodniku i na ulicy bezpośrednio przy nim, Bóg zapomniał o tym bulawarze? może zdemontiować polbruk z Modrzewiny i połozyc go w miejscu gdzie będzie użyteczny dla mieszkańców? podobnie z asfaltami na zarastajacych tam ulicach, zedrzeć i wylać w mieście,
 • Replika osady Truso - bez tego nie ma kompletnie żadnego sensu ładować tam choćby grosz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  5
  yacholex(2013-07-10)
 • Czyli nikt nic prze przysłał :D
 • mozna zrobic jedną z replik Truso, odtworzoną z archiwów i unowocześnioną do współczesnej starówki. Teren od zachodu otoczony fortyfikacją przy fosie, armaty do pokazów fajerweków, obok małe łażnie, centralny otwarty zbiornik w ksztłcie kwadratu i płytsze pod dachem bez jednej ściany od środka. W centralnej częsci terenu po srodku trawiasty plac amfiteatrallny do widowisk i miejsc stojących, jupitery na słupach (oklejone imitacją drewna palowego), z brzegu scena, a z boku telebim w rycerskim obramowaniu, wokół trybny w kształcie krateru stylizowane na koloseum z dwoma przesmykami na przeciwległe bramy wejsciowe, a na tarasie sektorów tunele wyjściowe na taras zewnętrzny i schody ewakuacyjne. Od fronu na piętrze róznego rodzaju lokale. M. in. gospoda z przekąskami z widokiem na murawę, Na dole oddzielone elipsą kolumn pozostałe komnaty tj. sprzedaż dawnych trunków, wyrób i handel pamiątek okolicznosciowych Truso, wypozyczanie zbroi i szat, wymiana, sala projekcyjna z gablota muzealna dziejów Truso (makieta w raz całą historyczną okolicą), usługi i porsrednictwo organizaowania imprez okolicznosciowych, przyjazdy do Elbląga innych rekonstruktorów okresu sredniowiecza.
 • Od ulicy miejsce na pola dla specjalnych namiotów dodatkowo rozstawianych podczas sezonu letniego. Miejsce bazowe dla gości i odpłatne wnętrza dla turystów chcących wypocząc. Na pozostały teren wstęp wolny jak i przymierzanie czy degustacje. Nabycie wszelkich własności lub korzystanie z nich płatne wg taryfikatorow. Inwestycja całkowicie zwrotna, promowana udokumentowaną stroną internetową - reklamy sponsorów wirtualne jak i wzory banerów na wyspie.
 • Można zmieścić gdzieś małą kapliczke dobsze wygłuszoną od środka, nieco zaciemnioną mrokiem wewnątrz z kopuła na górze i pod sufitem podswietlana sfera malymi punktami na wzor gwiazdozbiorow. Takie mini planetarium powoli bracające się. podłoga obłożona częsciowo na podeście specjaną wykładziną miekką, na której można byłoby się nawet położyć. w dobudowkach wokół ołtazyki różnych religii najstarszych do ktorej przybywali kupcy z róznych stron świata ( obrazy katolickie, płaskorzeżby wypraw krzyżaków, buddyjska figurka, kadzidełka, mozna nawet poeksperymentować z indiańskimi symbolami, totem ). Po za tym jakieś wykończenia porobić typu ścieżki brukowe, miejsca siedzące z ławkami na trybunach, loże z wygodymi siedziskami z oparciami.
 • plac oczywiscie o wymiarach boiska piłkarskiego, zeby mozna było przeprowadzac turnieje rycerskie (okreslone zadadami, ale bez zgóry określenia zwycięzcy) oraz spektakle bitewne (przedstawienia teatralne - przygotowane). Do tego specjalna oprawa muzyczna, nagłośnienie. Obsługujące panie w długich sukniach (z rożcięciem). Pomocne w przynoszeniu wszelkich zamówień do ręki zwiedzającego lub oprawadzaniu po wyspie nowych. wokół tradycja ze współczesnością. Oprócz zajrzenia do rzemiślników, uczestniczenia naprzykład w wyrobie koszów z wiklliny, tworzenie samemu wyrobów, obrzędy i rytualne obyczaje (z wróżeniem), spotkać byłoby mozna postacie maskotki jak chińskiego smoka, żywą miniturke kapucynki i inne atrakcje dla najmłodszych jak sterowanie zdalne malutkim helikopterkiem z mikro kamerą, którego obraz pokazuje w komorce po przesłaniu aplikacji ( pstrykanie kadr z góry, nagrywanie video ).
 • podczas weekendow moglby odbywac sie konkursy jak w kasynie. Strzelanie z elektronicznej kuszy do celu w pomieszczeniu lub przy dobrej pogodzie z prawdziwego łuku w plenerze. Tarcza stala lub trudniejsza poruszalaby sie wte i zpowrotem i wskazywala rozne stopnie precyzji. Wygrane banknoty z wizerunkiem truso zamienialo by sie na prawdziwe pieniądze lub nagrody rzeczowe zwiazane z Truso. Na scenie coroczny festiwal muzyki kameralnej z naszymi orkiestrami. Cykliczne festyny domowych przepisów (wypieków), aukcje kolekcjonerskie na cele charytatywne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  bezlikutego(2013-07-10)
 • Taka estrada moglaby byc kryta dla cieniu artystom występującym w ciepło. widownia dobrze jakby mialy mozliwosc rozbudowy kiedys zadaszenia całkowitego. Stopniowo mozna modyfikowac koszty. Ze wzgledu na najazd licznej publiki, zeby to nie bylo obleżenie, ktore nie ma gdzie pomiescic wszystkich to na koronie przynajmniej z 9 tysięcy krzeselek sie naraz powinno upchac, reszta moglaby przechadzac sie na schodach czy po tarasie w ograniczonej liczbie. W szczytowych momentach przewinie sie pewnie i ponad 10000 jak na dni Elbląga bywało bezproblemu, ale to jedni przyjdą jak drudzy juz pojdą. Z czasem z powszednieje i bedzie luzniej. Takie miasteczko żyjące od rana do wiezora, ale mistyczne, bez cyrkowych urozmaiceń akrobatyki gimnastycznej i kulturystyki. Żadnej tam karuzeli, ewentualnie ze skalniaka imitującego kamieniołom z fontanną ruszałaby pionierska kolejka szynowa w skali takiej, ze mozna siąść na całą lokomotywe jedna osoba zajmuje, złapać sie jakiś uchwytu i powoli jechać wokół jak kuligiem z innymi w wagonach doczepionych. Mozna dzieciakom rozkładać dmuchany zamek z unoszącymi się nad nim balonami, jako taki kącik opiekuńczy do chwilowego pozostawienia pod okiem pani pedagog i spokojnie sączyć przyprawionego drinka tropikalnego. Pod przywożonymi prawdziwymi palmami nad kanał -w donicach ze szklarni rozstawiane na wakacje. Porozwiszane flagi barw Truso w roznych miejscach dojazdu i dotarcia pieszego wskazujące kierunek przez pochylenie masztu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  rozplanowanie(2013-07-10)
 • jakby ze stadionem na olimpii (2 mozliwe lokalizacje) cienko szlo to zagospodarowac wyspy takim kameralnym miejskim amfiteatrem i też dostosowany do spotkań pierwszoligowych jak znalazl. Komplet frekwencji tylko niemoglby wtedy przekraczac liczby miejsc zarezerwowanych regulaminowo. Trawe mozna wymieniac, tymczasowo (nawet rekreacyjnie) kobiety mołgłyby grać na sprowadzanej sztucznej nawierzchni, tudziez międzynarodowe spotkania kadry.
 • w zimie funkcjonowaloby to wszystko co w srodku
 • na brzegu glownego nurtu, ,elblążki, ,mozna zrobic molo, krotkie w szerz rzeki i nieco dłuższe w zdłuż - takie rozwidlające się. Stabilne albo pływające. W wodzie na "wysokosci" naprzeciwko wyspy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marina`(2013-07-10)
Reklama