UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmiany w planie zagospodarowania szansą na normalność

 
Elbląg, Zmiany w planie zagospodarowania szansą na normalność
fot. nadesłane

Mieszkańcy osiedla Dąbrowa II od lat borykają się z problemem, który polega na tym, że nie mają możliwości wykonania odprowadzenia ścieków do pojemników osadowych, popularnie zwanych szambami. Działki ktoś im sprzedał, ale na odprowadzanie ścieków już nie zezwolił. To powodowało, że tak naprawdę trudno było na tym osiedlu normalnie mieszkać, nie łamiąc prawa.

Właściciele nieruchomości na osiedlu Dąbrowa II nie mogli do tej pory wykonać własnych szamb ani podłączyć się do centralnej kanalizacji. Nie mieli również możliwości korzystania z komunikacji miejskiej. To powodowało wiele niedogodności dla mieszkańców. Teraz, dzięki proponowanym zmianom w planie zagospodarowania przestrzennego tego osiedla sytuacja się zmienia- na lepsze.
       Zgodnie z przepisami mieszkańcy powinni czekać na podłączenie osiedla Dąbrowa II do planowanej kanalizacji tego rejonu. Jednak ta inwestycja się ciągle przedłuża, a mieszkańcy znajdują się w nieciekawej sytuacji. Nie mają co zrobić ze swoimi ściekami.
      
       Szansa na normalność
       To, czego nie udało mi się osiągnąć w ciągu ostatnich dwóch lat, znalazło w końcu swój szczęśliwy finał w tym roku. Plan zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla Dąbrowa II został w końcu odpowiednio zmieniony. Zmiana zaś polega na tym, że teraz zezwala się mieszkańcom tego osiedla na wybudowanie, w okresie przejściowym do roku 2015 szczelnych osadników ściekowych (szamb). To był główny postulat moich zabiegów w tej sprawie, jako radnej miejskiej, przez ostatnie dwa lata.
       Szczególnie istotny jest więc poniższy zapis w znowelizowanym projekcie zagospodarowania przestrzennego Dąbrowy II:
       „Na terenach położonych w sąsiedztwie kolektora sanitarnego Elbląg-Milejewo wyklucza się stosowanie indywidualnych urządzeń do gromadzenia i unieszkodliwiania ścieków; dotyczy to zabudowy zrealizowanej, będącej w trakcie realizacji, bądź projektowanej, na działkach, na które wjazd znajduje się w 50-metrowym pasie terenu od kolektora sanitarnego i występuje możliwość bezpośredniego podłączenia się do tego kolektora; na terenach pozostałych, na których bezpośrednie podłączenie do kolektora sanitarnego wymaga realizacji podsystemów kanalizacyjnych, w tym urządzeń do pompowania ścieków – ustala się obowiązek włączenia gospodarstw domowych do tego kolektora do 31 grudnia 2015 roku; w okresie przejściowym dopuszcza się realizację zbiorników szczelnych, bezodpływowych, nie dopuszcza się oczyszczalni przydomowych”.
       Bardzo ważne jest też skomunikowanie osiedla Dąbrowa II z Elblągiem. Stąd istotnym elementem tego planu jest również usytuowanie przystanku komunikacji miejskiej na wysokości ul. Jarzębinowej.
      
       Plan do wglądu
       Plan zagospodarowania przestrzennego osiedla Dąbrowa cz. II wraz z prognozą oddziaływania na środowisko (obszar obejmujący północną cześć osiedla Dąbrowa położony jest po obu stronach ul. Królewieckiej) jest już wyłożony do wglądu w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Zachęcam do zapoznania się z tym dokumentem i wniesienia ewentualnych uwag. Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie zmiany planu w sprawie osiedla Dąbrowa cz. II odbędzie 2 sierpnia 2011 r. o godz. 17 (w sali 301 UM).
       Co istotne, wszelkie uwagi do zmiany planu można składać na piśmie do Prezydenta Elbląga z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej, adresu oraz oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do 17 września 2011 r.
      
Elżbieta Gelert, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • proponuje te ścieki z odchodami wylać na łby urzędników odpowiedzialnych za problem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Avionetka(2011-07-25)
 • Normalnie to będzie w tym mieście, jak antyki z rady miejskiej pujdą won na emeryturę a nie 4 łapami trzymają się koryta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alojzy Bąbel(2011-07-25)
 • Plan os. Dąbrowa I uchwalono zdecydowanie później niż Dąbrowa II - a tam dopuszczono stosowanie zbiorników. Zatem są "równi" i "równiejsi" - czy uchwalane prawo przez Radę Miejską jest równe dla wszystkich???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  twardziel(2011-07-25)
 • Równocześnie apeluję o dodanie do rozkładu linii nr 20 autobusu, który będzie kursował nieco częściej w okresie weekendu, bo ostatni autobus z miasta w niedzielę jedzie po godz 17.Przydałby się jeszcze chociaż jeden, wieczorny, tak, jak w ciągu tygodnia lub nieco wcześniej:)
 • Czy pani która ma stanowisko dyrektora duzego szpitala i stanowisko wiceprzewodniczącej rady miasta w mieście ponad 100 tys. mieszkańców ma czas aby przynajmniej od czasu do czasu pracować na zajmowanych stanowiskach zgodnie z kodeksem pracy 8 godzin dziennie?
 • alojzy bąbel ma rację,
 • Ktoś kto wydał pozwolenie na budowę domów na tym osiedlu powinien teraz na własny koszt wybudowac kolektor sanitarny. Jeśli wydaje sie pozwolenie na odrolnienie ziemi z przeznaczeniem na budownictwo to powinno się pomyslec o tym co zrobić ze sciekami.
 • Kiedy pani Gelert zadba o parking przed szpitalem ? To wstyd że przed Szpitalem Wojewódzkim nie można znaleźdź miejsca aby wysadzić chorego z samochodu.
 • Parking przed szpitalem jest dla pracowników tyle osób ile pracuje tyle aut na parkingu a co do tematu głównego to jak mieszka się na wsi to można i do wychodka potrzebę załatwić będzie bardziej zgodnie z naturą.
 • Wybudowałeś dom na wsi i teraz chciałbyś jeszcze żeby autobus spod domku zabierał do pracy Stać na dom stać na samochód i powinno być stać na latrynę do sxania
 • teraz na okrągło w portelu będzie Wcisła i Gelert - przypadek czy wybory. Portel staje się ubą propagandową jednej partii a nie obiektywną gazetą internetową. Pani Wiceprzewodnicząca bardzo się uaktywniła ostatnio. A teraz może mnie Pan skasować Panie Derlukiewicz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2011-07-26)
 • zatroskany-Bo Gelertowa pcha sie na prezia Elbląga PO nieudaczniku Nova-czykuczyku.
Reklama