UWAGA!

Zmiany w zgłoszeniach do ubezpieczeń ZUS

 Elbląg, Zmiany w zgłoszeniach do ubezpieczeń ZUS

16 maja wchodzą w życie zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie danych przekazywanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń. Dotyczą one obowiązku wykazywania w formularzach zgłoszeniowych informacji o wykonywanym przez ubezpieczonego zawodzie.

Po co kod zawodu?

- Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce. Ponadto informacje te pozwolą oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach. Dane te będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Informacja o wykonywanym zawodzie jest cenna przy budowaniu polityki państwa na najbliższe lata, w tym zdrowotnej. - Kod zawodu pozwoli na analizę orzekanego stopnia niezdolności do pracy – w korelacji z wiekiem i wykonywanym zawodem czy ocenie poziomu wysokości świadczeń – w korelacji z zawodem. Oprócz tego zgromadzone dane będą pomocne przy przeprowadzaniu bilansu wpływów składek do FUS i wydatków na świadczenia dla wybranych grup zawodowych - dodaje Anna Ilukiewicz

 

Potrzeba pozyskiwania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych danych dotyczących wykonywanego przez ubezpieczonego zawodu wynika także z coraz liczniejszych przypadków zgłaszania zapotrzebowania na dane statystyczne m.in. przez ministerstwa,  Główny Urząd Statystyczny, instytuty naukowo-badawcze oraz uczelnie.

 

Zmianie ulegną wzory formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA

 

W formularzu ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej – uaktywnione zostanie pole 01 "Kod wykonywanego zawodu" w bloku X.

W formularzu ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych w bloku V zostanie dodane pole 02 – "Kod wykonywanego zawodu" oraz zmieni się opis bloku V na: Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu.

 

Kod wykonywanego zawodu musi być zgodny z klasyfikacją zawodów określoną przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000227

 

Od 16 maja 2021 r. program Płatnik oraz aplikacja ePłatnik będą dostosowane do nowych wzorów dokumentów.

Anna Ilukiewicz, ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Mam głęboko w nosie oczekiwania ministerstw, ZUSu, GUSu, instytutów naukowo-badawczych i uczelni. Proponuję masowo podawać kod 112018 (kod zawodu "Rektor"), a na głupie pytania, jak w firmie produkującej pustaki czy warsztacie spawalniczym wykonywać ten zawód, odpowiadać twardo: "Bo my mamy taką klasyfikację stanowisk"(rozporządzenie dotyczy działań na "rynku pracy"i nic im do tego, jak my sobie w firmach konstruujemy rzeczywistość. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Wolny człowiek(2021-05-13)
 • ZUS : Złodziejski Urząd Społeczny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  .Nico.(2021-05-18)
Reklama