UWAGA!

ZUO zbuduje kompostownię

 Elbląg, ZUO zbuduje kompostownię
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

19 mln złotych ma kosztować budowa kompostowni odpadów organicznych, którą na swoim terenie zbuduje Zakład Utylizacji Odpadów. Spółka wybrała już wykonawcę budowy instalacji, teraz szuka inżyniera kontraktu.

- Kompostownia ma powstać jeszcze w tym roku. Będzie przerabiać na kompost opady organiczne pod dachem, w układzie zamkniętym, co zminimalizuje uciążliwości zapachowe instalacji. Rocznie w ten sposób będzie przerabianych na kompost około 6 tysięcy ton odpadów organicznych – zapowiada Andrzej Lemanowicz, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu.

ZUO rozstrzygnął już przetarg na wykonawcę prac w pierwszym etapie, którym zostało konsorcjum firm Fostech z Barczewa i MTM Budownictwo z Tarnowa. Zaprojektuje ono i wybuduje instalację do przetwarzania organicznych odpadów (zamknięte żelbetowe bioreaktory) oraz infrastrukturę towarzyszącą – mury oporowe, sieć wodociągową, kanalizacyjną, elektroenergetyczną i oświetlenie. Całkowita wartość prac w tym etapie to 12,3 mln złotych. W sumie ZUO na inwestycję w kompostownię ma wydać ok. 19 mln złotych, z czego 10,6 mln to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z kolei 4,5 mln zł to pożyczka z NFOŚiGW, wkład własny miejskiej spółki to prawie 4,3 mln zł.

Dzięki budowie kompostowni pod dachem miejska spółka chce m.in. ograniczyć masę składowanych odpadów na terenie ZUO i zwiększyć moce przerobowe kompostowni (dotychczas funkcjonowała ona na wolnym powietrzu) to 12 tys. ton rocznie.

ZUO właśnie szuka inżyniera kontraktu do realizacji tej inwestycji. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 17 lutego.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A może tak Dyrektor powienien otrzymywac pensje podstawową + za wypracowany zysk procent premii a nie za przyjeżdzanie czasami do biura. !! Nic nie zrobił, zwolnili go z Fromborka a teraz tu nic nie robi
 • Szczerze ? Już dawno powinno być to zrobione. Pytanie, czy potrzeba na to 19 mln. .. ..
 • Najwyższy czas odwołać nieudolne lewacko-liberalne władze miasta. Czas na dobrą zmianę i nowy polski ład w Elblągu.
 • Bardzo cieszy fakt, że ktoś myśli co zrobić z tą ogromną ilością śmieci, którą produkujemy! Proponuję ponownie zrobić kampanię jakie odpady wrzucać do poszczególnych pojemników, bo nie wszyscy w dalszym ciągu się orientują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  szanuj zieleń(2022-02-16)
 • towarzyszu skorupa pisowski podnózku i wazeliniarzu 2021-nowe polskie "co"w Elblagu
 • RobertKoliński No, piknie, to śmieci produkujemy i produkować będziem, najwyżej się nowe kompostownie POstawi co pół hektara - i gitara, stać nas!; A ileż to środków miasto i państwo przeznaczyły solidarnie na EDUKACJĘ w sprawie np. ograniczania produkcji śmieci, racjonalnego gospodarowania zasobami, oszczędności, recyklingu, napraw sprzętu a nie ciągłego zastępowania go nowym etc. etc. ? Jak wygląda POdnoszenie edukacji i świadomości ekologicznej w naszem, hehe, zielonem grodzie? Oprócz stawiania POjemników na kapsle, bo to akurat pamiętam:)[zdj. Zlewnie rzek naszego kontynentu:)] #geografia, #przyroda, #rzeki, #drzewa, #las, #RatujmyKlimat! Hashtagi: #lewica, #przyroda, #zdrowie, #drzewa, #las
 • Dziś nie buduje się kompostowni tylko takie odpady zmieszane z innymi poddawane są procesowi pirolizy. W zależności od zawartości zostaje z nich odpad w postaci gazu, trochę węgla i niewielka ilość płynu przypominającego zużyty olej. Ten odpad głównie gaz daje się zagospodarować. Olsztyn wybudował sobie spalarnie, to też jest rozwiązanie bo będzie miał z tego ciepło i prąd. I oczywiście nie będzie dymić, bez obawy. .
 • Największym problemem świata do pilnego rozwiązania jest dziś produkcja opakowań.
 • @RobertKoliński - Twoja edukacja zakończyła się w mopsie
 • @RobertKoliński - Ale jad :D Jak ludzie ludźmi - zawsze będą produkować śmieci. Rozwiązanie przetwarzania śmieci jest skomplikowanym i kompleksowym projektem, część śmieci jest odsiewana i przetapiana (metale), część palona, część tak jak tutaj będzie kompostowana - i to nie są rozwiązania na pstryknięcie palcem tylko długotrwały proces budowania urządzeń, maszyn itp. I to jest właśnie robione, spora część śmieci zostanie wykorzystana dalej.
 • dajmy chwilę Teofilowi aby się przebrał w sukienkę i wystąpi Lucyna. A jednak dostali te laptopy jako potomkowie popegerowców; (
 • @TeofilSkorupa - Nudny jesteś jak ten kompost potocznie nazywany gnojem.
Reklama