UWAGA!

ZUS o Tarczy

 Elbląg, ZUS o Tarczy

W ramach Tarczy Antykryzysowej, w całym kraju zwolnienie ze składek przedsiębiorcy otrzymali na 13,8 mld zł, a świadczenia postojowe na 5,6 mld zł.

Około 13,8 mld zł – taka kwota trafiła do przedsiębiorców w ramach zwolnienia z obowiązku opłacania składek. Największą pomoc otrzymały firmy z województwa mazowieckiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Łączna wartość wypłaconego postojowego przekroczyła już 5,6 mld złotych. Najwięcej środków w ramach postojowego trafiło do firm z województwa mazowieckiego (ok. 891 mln zł), śląskiego (ok. 678 mln zł) oraz małopolskiego (ok. 611 mln zł).

Na Warmii i Mazurach kwota wypłaconej pomocy wyniosła prawie 584 mln. zł. Oddział ZUS w Elblągu wypłacił świadczenia postojowe na kwotę 54,5 mln zł a oddział ZUS w Olsztynie na kwotę 111,5 mln zł. Wysokość zwolnienia z opłacania składek z oddziału w Elblągu opiewa prawie na 134 mln zł, natomiast z oddziału w Olsztynie na ponad 284 mln. zł.

Od około roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z wiodących instytucji, które realizują szereg działań w ramach tarczy antykryzysowej.

- Niebawem minie rok od kiedy realizujemy bezprecedensowy pakiet wsparcia. Jest to szczególnie ważne między innymi dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa. Dokładamy szczególnych starań, aby pomoc w dalszym ciągu płynęła możliwie najszerszym strumieniem” - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Obecnie przepisy tarczy antykryzysowej 7.0 przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. O wsparcie można wystąpić od 1 lutego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń do 31 marca. Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego musi także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń.

Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. O umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowne świadczenie postojowe mogą wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży sprzedaży detalicznej, fitness, gastronomicznej, turystycznej, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy.

O świadczenie postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Jednak data złożenia wniosku ma wpływ na to, które miesiące należy wziąć pod uwagę przy ocenie spadku przychodu.

Anna Ilukiewicz Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Chore lockdowny które tylko pogarszają sytuację i przy okazji rujnują budżet. Koniecznie zobaczcie materiał z konferencji lekarzy i ukrywane fakty o pandemii dostępny na CDA: "COVID - SZOKUJĄCA PRAWDA O PANDEMII - DR SIMONE GOLD"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  0
  Mocne warto zobaczyc(2021-02-25)
 • @Mocne warto zobaczyc - A najlepsze w tym wszystkim że już w marcu 2018 przewidzieli obecną pandemię i Discovery nagrało dokument pt "Invisible Killers - Influenza"w którym narzeka się że szczepienia na grypę stają się coraz mniej popularne, że zbyt mało jest woli politycznej by nadać tematowi odpowiednią rangę, oraz zapowiadane jest nadejście globalnej pandemii grypy. Przy okazji mowa jest że co roku grypa zwykła zabijać do 400 tys ludzi rocznie (PS. chyba pierwotnie planowali obecna pandemie promować pod marką "grypy"ale ale po drodze sztab dokonał rebrandingu na "Covid"dzięki czemu wydarzyło się coś czego autorzy reportażu, w tym słynny architekt tej pandemii dr Fauci nie przewidzieli - mianowicie w roku 2020 ta zabijająca 400 tys ludzi grypa wyparowała z powierzchni ziemii). Musicie to wszystko koniecznie zobaczyć bo pięknie obnaża jak manipulowani jesteśmy: youtube com/watch?v=Plh13Mngdp4
 • Media powinny pokryć te wszyystkie koszty i odszkodowania bo to media utrzymują pandemię przy życiu. Codziennie straszą że tłumy umierają, cieżarówki z trumnami w Bergamo nie nadążają - a ja mam 1 pytanie, powiedzcie mi o ile GUS skrócił w zw z Kowidłem długość życia Polaków do wyliczania emerytur???! Bo bajeczki można sobie opowiadać w TV ale w końcu chce zobaczyć jeden namacalny KONKRET by ocenić skalę pomoru tej "śmiercionośnej pandemii"- ile konkretnie lat skróciła się statystyczna długość życia Polaka. I tym pięknym pytaniem retorycznym kończę jałową dyskusję z telewidzami tefałen i tefałpe zwanymi potocznie pelikanami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  1 pytanie(2021-02-25)
 • Ja prowadzę działalność gospodarcza ścisłe powiązana ze szkolnictwem ona nie funkcjonuje moja firma tez nie ma takiej możliwości. Pomoc otrzymałem jedynie przy pierwszym locdownie tzn 6 tysięcy postojowego i zwolnienie z trzech miesięcy ZUS i to wszystko. A od marca 2020 roku nie mam możliwości prowadzenia swojej firmy! Teraz moja działalność nie łapie się w PKD do pomocy i jest koniec. Taka właśnie pomoc Państwa jest w Polsce, a te branże które otrzymały pomoc? Śmiechu warte jak ktoś się interesuje to wie, ze to wszystko odbywa się po znajomosci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pan Radoslaw(2021-02-26)
Reklama