UWAGA!

ZUS wypłacił świadczenia postojowe

 Elbląg, ZUS wypłacił świadczenia postojowe

  Dzisiaj na konta przedsiębiorców wpłynął pierwsze świadczenia postojowe. Elbląski ZUS wypłacił 885 świadczeń.

W całym kraju 86 tysięcy przedsiębiorców otrzyma przelew w ramach realizacji wniosków o świadczenia postojowe, a w województwie warmińsko-mazurskim 2956. Oddział ZUS w Elblągu dokona wypłaty 885 świadczeń a oddział w Olsztynie 2061 na łączną kwotę 1 757 340zł. W całym kraju będą to środki w łącznej wysokości ponad 172 mln złotych. Najwięcej pieniędzy zostanie przekazanych do przedsiębiorców w Gdańsku, Warszawie i Krakowie”

Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili działalność po 31 stycznia br. jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

- Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na jak najszybszą pomoc. Stąd też w ZUS uruchomiliśmy specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów. Ułatwi nam to weryfikację składanych wniosków. Przypominam, że można je składać papierowo i elektronicznie, jednak zachęcamy do składania ich elektronicznie, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE), to przyspiesza ich obsługę - mówi Anna Ilukiewicz rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

 

Ważna informacja dla firm, które starają się o zwolnienie z opłacania składek.

ZUS nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są do tego uprawnieni. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

W razie pytań i wątpliwości można skorzystać z pomocy ekspertów ZUS dostępnych pod numerami dodatkowych infolinii 22 290 87 02 oraz 22 290 87 03.

 

Wszystkie informacje dotyczące świadczeń postojowych znajdują się na stronie www.zus.pl

Anna Ilukiewicz, ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekawe co by przedsiębiorcy dostali "za Donalda" podejrzewam że uścisk dłoni albo garść obietnic
 • Poprawcie błąd w tekście. Powinno być wpłyną a nie wpłynął. Polski język być trudna język.
 • Za Donalda złotą radę dostali , " Ja, Wam wójta nie wybierałem ", czy Bronek "woda ma to do siebie ,że stoi , ale później spływa " Kidawa, nic by nie wymyśliła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  20
  NieukiDonosicieleiTyle(2020-04-15)
 • @Phihihi - Mam pytanie:Czy znajdzie się wśród tych 885 przedsiębiorców chociaż jeden który takie świadczenie otrzymał? Bo wg mnie to zwykła bujda, jak zresztą wszystko co PIS wychwala
 • O wiele więcej niż za Pis bo mieli na to pieniądze nie rozdali na 500+ trzynastki itp itd na FP jeżeli wiesz co to znaczy było na zabezpieczenie 7 miliardów a te to rozdały na właśnie w/w cele i g.. zostało
 • Z najbliższego otoczenia znam min. 10,przedsiębiorców, którzy 15.04 już świadczenia otrzymali - ja też.
 • @przedsiebiorca - No cóż, jestem naprawdę mile zaskoczony. Sądziłem że to kolejne coś, czym karmi nas Mateuszek
 • A ja jestem ciekawy czy ci przedsiębiorcy coś dołożyli do tego postojowego z własnej kieszeni bo spora część ma z czego. A widzę że wszyscy raczej czekają na to żeby państwo utrzymało ich firmy i pracowników.
 • spadek przychodów o 15% to zbyt niski próg na wypłacanie pomocy bo świadczy o tym ze firma nie ma żadnych własnych srodków finansowych lub w całości konsumuje zysk. To powinno być od 35% w dół.
 • Działalność 1-os. możesz założyć w 10 minut. Po co komentarze ze przedsiębiorcy powinni mieć odłożone pieniądze? Załóż dzialalnosc, płać co miesiac 1500zł, nie dostaniesz opiekunczego, wychowawczego, chorobowego w wysokości 80% pensji jak dziecko Ci zachoruje lub Ty. Zakładaj i działaj! wtedy przekonasz się ze kroplą w morzu jest 2 tys. zł. tak samo jak kazdy powinien miec odlozone 500zl miesiecznie na dziecko, albo opiekuncze. czemu firma ma miec odlozone, a rodzice dziecka nie? Pomyślcie ludzie. .. prosze Was pomyslcie zanim napiszecie. Przykre, ze pisza to ludzie, ktorzy nawet nie wiedza jak działa 1-os dzialalnośc i jakie miesieczne koszty ponosi. Życzę wszystkim zdrowia i zamiast hejtu - zrozumienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  przedsiebiorca(2020-04-16)
 • Kto to kalkulował? Mój przychod bruttow lutym 7200, w marcu 6400.Nie dostanę postojowego, za to za marzec zapłacę większy podatek bo nie zapłacę zusu. W kwietniu przychód bedzie 0 zł bo nie pracuję. Ciekawe z czego zapłacę w kwietniu vat i podatek bo przecież opłaty nie zniknęły i utrzymać się trzeba jak co miesiąc. Nie zapłacono mi w części za faktury marcowe, bo wszyscy mają teraz dołek. Pseudo tarcza to raczej zgniła łupina niż osłona jakiejkolwiek firmy bez względu na rozmiar.
 • A co z tymi co wysłali ludzi na postojowe bezpłatne,a sami wzieli dofinansowanie?i co byznesmeny cwaniaczki pazerne
Reklama