UWAGA!

Badania mammograficzne w Szpitalu Miejskim

Elbląg, Badania mammograficzne w Szpitalu Miejskim
fot. nadesłana

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Szpital Miejski prowadzi program badań mammograficznych finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Program skierowany jest do kobiet w wieku 50 do 69 lat.

Ryzyko zachorowania wzrasta po menopauzie. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. W populacjach, w których nie wykonuje się badań profilaktycznych występuje wysoka umieralność z powodu zaawansowanego stadium choroby.
       Niezwykle istotną metodą wczesnego wykrywania raka piersi oraz innych nieprawidłowości jest mammografia. Dzięki nowoczesnemu aparatowi Siemens Mammomat 1000, jaki posiada Szpital Miejski im. Jana Pawła II, istnieje możliwość wczesnej diagnostyki i szybkiej reakcji na ewentualnie zachodzące zmiany nowotworowe. Szpital Miejski prowadzi program badań mammograficznych finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Program skierowany jest do kobiet w wieku 50 do 69 lat spełniających jedno z poniższych kryteriów:
       1) nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
       2) otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku poprzedzającym pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
       - rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub
       - mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2.
      
       Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.
      
       Rejestracji można dokonać osobiście w Pracowni Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu, ul Żeromskiego 22, I piętro, lub telefonicznie pod numerem 055 230 42 25.

      
       Nie jest wymagane skierowanie od lekarza ogólnego, należy jednak zabrać ze sobą dowód osobisty.
      
      
SPSZOZ Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A ja zachorowałam jak miałam 34 lata, no i co???? Do 50 roku życia miałam czekać na mammografię???? RACZEJ BY MNIE TU DZIŚ NIE BYŁO. Dziewczyny badajcie piersi, coraz więcej młodych kobiet ma raka:)
 • Ten sam program jest realizowany również na ul. Kosynierów. Badania wykonywane są tam w systemie mammografii cyfrowej. mammografia elblag pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_32935(2013-02-27)
 • A młodsze do piachu. ..
 • no własnie chciałam sie przebadać. .. .. niestety jestem za młoda by sie zbadać, brakuje mi 3 lat by dowiedziec się co we mnie siedzi. ..
 • Żeby móc zrobić takie badanie trzeba mieć 50-69?? A co z młodszymi kobietami?? Przecież nie dotyczy to tylko kobiet od 50 roku życia !!!!! Rozumiem, że założenie jest takie - jak młodsze zachorują to muszą doczekać do 50 roku życia a jeśli nie to. .. trudno, ich sprawa. .. I to ma być PROFILAKTYKA???? A może od razu dać pawulon???
 • "Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek" to jest straszne, że wiedząc o tym czeka się aż do 50 roku życia. O ile pacjentka doczeka. ..
 • Mój lekarz wykrył u mnie jakieś guzki - ponieważ mam 39 lat to rozumiem, że mam siedzieć cicho i spokojnie czekać do 50-tki??? Ciekawa jestem, kto wymyślił badania od 50 roku życia i ile lat myślał nad tym?
 • Za jakies dwa lata wprowadza program dla tych mlodszych od 40 do 50 lat, a za nastepne dwa moze dla jeszcze mlodszych? Tak jak sie wiele obawia. .. nic, tylko siedziec cicho i czekac. Ja bym tam rabanu narobila. .. ! Bo chyba skierowanie od lekarza na takie badania jest wazne rowniez dla tych mllodszych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alicencja(2013-02-28)
 • Szkoda że takie akcje są tylko dla starszych kobiet! A dlaczego nie ma akcji usg piersi dla kobiet 20-40 lat?? My w tym wieku żeby się zdiagnozować musimy iść prywatnie i słono zapłacić!!!
 • no ja planuje zbadać się nie będę czekała do 50 hahahaah już mnie coś pobolewa a mam 32 lata tak wiec czas chyba przestać patrzeć na to co piszą mam dwójkę małych dzieci i chciałabym doczekać ich dojrzałości:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  karmelowa(2013-02-28)
 • Ja wyczułam sobie guzka w wieku 38 lat i co????. .. .. reakcja kilku lekarzy- żadna, niestety skieowanie na mamografię- graniczyło z cudem, zaznaczam, że zrobiłam ją prywatnie ale skierowanie równiez było potrzebne, wszystko za swoje ciężko zarobione pięniązki, jedyny godny polecenia to pan dr. Słabkowski, badanie usg trwało około godziny, wszystko rzeczowo, spokojnie i fachowo wytłumaczone. Następnie wizyta u onkologa- na NFZ, beznadziejna zaledwie 2 minuty, bez badania, bez rozmowy, kontrol za pł roku!!! Zenada!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cchora(2013-03-02)
 • oby lekarzom się chciało tak jak im się nie chce, było by super!!!!!
Reklama