UWAGA!

Kochaj serce swoje

Rozwój cywilizacyjny to więcej możliwości. Współczesna Polka wygląda kilka lat młodziej niż jej rówieśniczka kilkanaście lat temu. To dzięki coraz wymyślniejszym kosmetykom, łatwemu dostępowi do salonów kosmetycznych i ośrodków spa. Niestety, choć na zewnątrz jesteśmy coraz piękniejsze i coraz młodsze, nasze zdrowie wcale nie jest lepsze.

Stres, alkohol, papierosy, tłusta dieta, fast foody i siedzący tryb życia - to nie sprzyja zdrowiu, a szczególnie mocno odbija się na sercu. Nie warto czekać na pierwszy kryzys, lecz od razu zacząć dbać o serce - nie zajmie to dużo czasu, a nagroda warta jest każdego wysiłku.
     Choć nadal uważa się, że jedynie osoby starsze mają kłopoty z sercem, warto zauważyć, że coraz więcej 30-latków ulega zawałom, ma wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz inne problemy z sercem i układem krążenia. Nieprawdą jest też, że zawał to męska przypadłość - ulega im więcej kobiet niż panów. Niewłaściwa dieta, mało ruchu, papierosy - to główne przyczyny problemów z sercem. Dodatkowo stres i nerwy dokładają swoje trzy grosze. Kłopotom z sercem sprzyja także otyłość - szczególnie niekorzystna jest otyłość brzuszna. Według wskaźnika masy ciała (BMI), otyłość zaczyna się już powyżej 30 punktów. Łatwo obliczyć swój wskaźnik, wystarczy wagę podzielić przez wzrost w metrach do kwadratu. Np. dla kobiety ważącej 70 kg i mającej 1,70 m wzrostu BMI wynosi 24 (70 / 1,7x1,7 ). Skala BMI: niedowaga < 18,5; waga w normie 18,5-24,9; nadwaga 25-29,9; otyłość stopnia I 30-34,9; otyłość stopnia II 35-39,9; otyłość stopnia III > 40.
     Na serce powinny uważać szczególnie osoby chore na cukrzycę oraz mające podwyższony poziom cholesterolu. Wykonując coroczne rutynowe badania warto przy okazji zbadać jego poziom i, jeśli jest za wysoki, od razu zmienić dietę, aby go obniżyć.
     Palenie papierosów samo w sobie jest niekorzystne. Panie, które dodatkowo stosują antykoncepcje hormonalną, są dużo bardziej narażone na problemy z sercem. Choć niełatwo rozstać się z nałogiem, warto jednak próbować. Sposobów jest wiele, ale najważniejsze to chcieć pożegnać się z papierosem.
     Aby mieć zdrowe jak dzwon serce, trzeba przestrzegać jeszcze kilku zasad. Nie chodzi tylko o rzucenie palenia czy aktywniejszy tryb życia. Bardzo ważne, nie tylko dla serca, ale dla całego ciała, jest to, co jemy. Dbając o serce, warto zrezygnować z wędlin, tłuszczów zwierzęcych - takich jak masło i smalec, czerwone mięso zamienić na drób i ryby, a przekąski - takie jak chipsy czy paluszki - na zdrowe warzywa i orzechy. Warto też zrezygnować z potraw smażonych na rzecz pieczonych i gotowanych. Jeżeli lubimy potrawy z patelni, warto ją zastąpić chińskim wokiem.
     W ciągłym pośpiechu jemy byle co i byle jak, a jakość i sposób jedzenia odgrywa niezwykle ważną rolę. Posiłki spożywane w gronie rodzin czy przyjaciół, wyglądające ładnie i kolorowo dania, są tak samo istotne dla zdrowie i samopoczucia jak to, co stawiamy na stół.
     Serce z kamienia, gołębie czy złote. Nie ważne, jakie je mamy, o każde trzeba tak samo dbać. Przepis na zdrowe serce jest prosty. Ruch, smaczne jedzenie, dużo ryb i warzyw. I przede wszystkim: trzeba pokochać własne serce. Bo przecież zawsze dbamy o to, co kochamy.
ED
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama