UWAGA!

Nagie opalanie

Plaże naturystów wciąż budzą wiele kontrowersji. Nagość jest czymś, co oburza, zawstydza i jest zdecydowanie „nie na miejscu”. Tymczasem naturyści mówią zgodnym chórem „Nagość jest fantastyczna! To wolność!” Tekstylni zaś z obrzydzeniem patrzą na ich „nienormalne” zapędy...

Najbliższa plaża naturystów, a przynajmniej to miejsce, które uważano za „naturystyczne”, jest między Krynicą Morską a Piaskami. Dziś rzadko można tam spotkać zadowolonych z życia nagusów, panie paradują w kostiumach, a panowie za żadne skarby nie zdejmą sportowych slipek. Szkoda, bo przecież każdy ma prawo do opalania się po swojemu... Tym bardziej, że plaża jest oddalona od kurortu i nikt przypadkiem tam raczej nie przechodzi.
     W Starożytności nagość była piękna a Grecy czy Rzymianie nie należeli do wstydliwych. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać i zaczęliśmy zakrywać się coraz bardziej. Ludzkość wpadała ze skrajności w skrajność; od bezwstydności do zakrywania całego ciała, gdzie ukazanie się kobiecej łydki było niemoralne. Dziś młode dziewczyny ubierają się skąpo, co, chociaż niejednokrotnie budzi oburzenie wśród starszego pokolenia, to jednak staje się coraz bardziej popularne. Ale nie do przesady. Nagość, naturalność, wolność - to już za wiele. Naturystów nazywa się zboczeńcami, którzy myślą tylko o jednym. Tymczasem... Oni opalając się nago w ogóle o TYM nie myślą.
     Nagość nie kojarzy im się z erotyką, ale z wolnością i swobodą. - Ubiór krępuje ruchy, zostawia nieładne, białe ślady po opalaniu. Tekstylni to lubią, ok, ale ja nie - mówi Marcin. Naturystów dziwią oburzone spojrzenia „tekstylnych” (czyli tych, którzy preferują ubrany tryb życia) i nie rozumieją, dlaczego za opalanie się topless atrakcyjna blondynka może dostać... mandat. - Jak ładna laska, to powinna dostać nagrodę, a nie karę - śmieje się Marcin.
     Na jednym z for internetowych wybuchła zagorzała dyskusja na temat opalania się nago. Najpierw wszyscy zareagowali oburzeniem, ale z czasem, coraz częściej pojawiały się głosy, że „ja bym poszła, ale nie sama”, albo „właściwie, to nie takie złe, tylko ten wstyd...”. Okazuje się więc, że w wielu z nas tkwi jakaś namiastka naturysty, tylko nie każdy ma odwagę pokazać ją światu. Bo cellulit, bo brzuch, bo to nie wypada....
     Razi nas też widok innych nagusów. Bo brzydki, bo ma brzuch, bo piersi nieładne. Wychowani w kulturze piękna oczekujemy, że nieatrakcyjni będą się zakrywać od góry do dołu, by nie przyznać się światu, że nie stać ich na operację plastyczną. Niewygodnie się patrzy na niedoskonałości, chociaż dla wielu to właśnie one są... piękne! Bo ludzkie, naturalne i takie zwyczajne, normalne.
     Tymczasem przecież nagość jest naturalna. Wstyd nie jest czymś wrodzonym, naturalnym. On jest wyuczony, narzucony. Jednak ona pokazuje nas w całym świetle. Wstydzimy się być sobą, zakładamy maski, ubrania... Gramy. Nawet na plaży. I tylko nieliczni mają odwagę pokazać się „jak ich Pan Bóg stworzył”.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Naturyzm w normalnym kraju jest normalny
 • Miszkurka2000 Redakcja nie dołączyła zdjecia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Miszkurka2000(2008-07-24)
 • JASNOŚĆ No właśnie droga redakcji zapomnieliście o fotkach. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JASNOŚĆ(2008-07-25)
 • Ja bym chciała się opalać nago, ale nie ma gdzie:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  ona_27(2008-07-25)
 • Tak, ubiór strasznie krępuje ruchy. Właściwie w spodenkach na plaży ciężko się poruszać, a co dopiero jak są mokre. Wcale podtekstów erotycznych nie ma. Mogę się opalać nago, ale po co ktoś obcy to ma widzieć, to wcale nie jest mi potrzebne. Dyskusyjne jest czy do końca naturyzm jest naprawdę wolnością, ale skoro są chętni niech tak będzie. Ja uważam inaczej. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  ubrany publicznie(2008-07-25)
 • Osobiscie uwazam ze jezeli ktos ma ochote opalac sie nago to jest to tylko i wylacznie jego wola, niemniej jednak Polska mentalnosc szczegolnie osob starszych(bez urazy) niestety nie akceptuje tego, a przeciez nie stala by sie wielka tragedia jakby na plazy obok siebie opalaly sie osoby w ubraniach i te bez. .. Pozdrawiam naturystow
 • Ten temat jest trudny jak każdy, gdzie społeczeństwo dzieli się na grupy. W zależności od tego kto jak był wychowywany w dzieciństwie, jakie ma kompleksy, duchowość, moralność itd itp ten podchodzi do tego inaczej. Żeby sprawę rozwiązać szybko i bez konfliktów, należało by podzielić plaże dla jednych i drugich. Zrobić ankietę ilu jest chętnych latania na golasa, przeliczyć proporcje procentowe do ilości plaż i jezior w Polsce, zatrudnić geodetę i wytyczać. Inaczej się nie da. Zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał na plaży bez majtoch sobie leżeć i zawsze znajdzie się ktoś kto się takich rzeczy brzydzi, wstydzi, krępuje itd. Oczywiście przewiduje że podział zaproponowany przeze mnie większość uzna za absurdalny (zresztą miał być jako przykład) i sprawa nie zostanie rozwiązana nigdy dlatego przestańcie sobie strzępić języki :) pozdro
 • Kobiety opalajcie się w stringach. Ja mam okropny celulitis, nadwagę i opalam się w stringach, oczywiście na dzikich plażach. Dzieki temu mniej widać moje niedoskonałości co daje mi choć odrobine radości!
 • nagość to wolność. Co za chamskie nadużywanie słowa "wolność". Słowa za które ginęły miliony ludzi. Im wolność nie kojarzyła się z chodzeniem z gołą dupą po plaży. Świat schodzi na psy. Tylko czekać jak ulice zapełnią się zboczeńcami wszelkiej maści.
 • naprawdę uważasz, że oni za słowo ginęli? To bardzo ich obrażasz w tym momencie! Wolność to swoboda (także ruchów) radzę sobie zajrzeć do słownika, bo chyba nie znasz języka polskiego. .. jak można tak obrażać ludzi, którzy ginęli za to, żebyś mógł teraz żyć w normalnym kraju. .. .jak można mówić, że oni ginęli za jakieś tam głupie, zwykłe słowo? może wyrzuć też ze swojego słownika takie słowa jak wojna, obóz, czy strażnik? Przecież ich używając, obrażasz też myśląc Twoimi dziwnymi kategoriami! A wracając do tematu:) opalanie się nago na rozgrzanej, samotnej łące jest dla mnie seksowne i ma podteks erotyczny, ale na plaży naturystów już nie. Po prostu nagość jest naturalna i tyle, nikt tam głupich min nie robi, nie wstydzi się i nie ma kompleksów. Naturyści są bardzo wyluzowani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kobietka_007(2008-07-26)
 • uwaga !!! Art. 31. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Art. 32. tyle mówi konstytucja nszego kraju. Kto ją narusza jest PRZESTĘPCĄ. Gdzie jest ustawa zabraniajaca opalać się nago ? prosze mi ją tu pokazać TEKSTYLNI-nietolerancyjni!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  słoneczny(2008-07-27)
 • he, he, he dwa powyższe posty tylko potwierdzją moje ostatnie zdanie, że "ulice wkrótce zapełnią się zboczeńcami wszelkiej maści". Powtarzam : świat schodzi na psy. A może jest ktoś odważny kto mnie poprze, kto chce aby społeczeństwa rozwijały się w poprawnej, katolickiej moralności, która uczy szacunku nie do gołej dupy, tylko do czystej, szlachetnej osobowości.
Reklama