UWAGA!

Patriarchat to wielkie lenistwo

 
Elbląg, W V Kongresie Kobiet wzięło udział 200 elblążanek
W V Kongresie Kobiet wzięło udział 200 elblążanek (fot. dk)

„Partnerstwo, solidarność, różnorodność” to tegoroczne hasło V Kongresu Kobiet, który odbył się 14 i 15 czerwca w Sali Kongresowej w Warszawie. Tym razem wzięło w nim udział 200 elblążanek. Zobacz zdjęcia.

Czerwonych koszulek jest z każdym rokiem na kongresie coraz więcej. Tym razem nasze szeregi zasiliła także elbląska młodzież. Udział w kongresie wzięli bowiem uczniowie elbląskich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących i Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej.
       Tematyka tegorocznego kongresu była jak zwykle różnorodna. Dotykała zagadnień związanych z edukacją, zdrowiem i seksualnością kobiet i mężczyzn, partnerstwem w domu, pracy i życiu.
       - Bardzo się cieszę, że w Polsce dojrzała sytuacja do tego, aby w programach wszystkich liczących się partii politycznych, także w programie i w praktyce działania rządu znajduje się miejsce na problemy rodziny i kobiety w rodzinie – powiedział podczas otwarcia kongresu prezydent Bronisław Komorowski. – Z wielką radością przyglądam się zmianom, które zachodzą w młodym pokoleniu. To, co było kiedyś rzadkością, dzisiaj staje się regułą. Mam tu na myśli wyraźną chęć do partnerstwa rodzinnego, do solidarności w małżeństwie, szczególnie w zakresie wychowywania dzieci. Ta solidarność może być drogą do szczęścia rodzicielskiego.
      
       Edukacja, seksualność, partnerstwo i media
       Jeden z kongresowych paneli poświęcony był „nierównościom w mediach”. Okazuje się, że 77 proc. osób występujących w mediach to mężczyźni. Kobiety, jeśli już się w nich pojawiają, zajmują się głównie tematyką społeczną i kulturalną, będąc nierzadko telewizyjną ozdobą.
       O wadach nowej ustawy dotyczącej urlopów rodzicielskich mówiła wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, amerykanistka, feministka, matka, Agnieszka Graff: - Jednogłośnie przyjęto ustawę o 52-tygodniowych urlopach rodzicielskich – mówi. - Ustawa ta jednak całkowicie pomija ojców. Ich potrzeba nawiązania więzi z dzieckiem została zignorowana. Mężczyznom zostawiono dwa tygodnie czyli tyle samo co wcześniej. Taka ustawa wyeliminuje kobiety z rynku pracy. Oczywiste jest bowiem, że kobietom trudniej będzie wracać do pracy z rocznych urlopów niż, jak to było wcześniej, z półrocznych. W praktyce oznacza to, że pracodawcy będą zwalniać kobiety i nie będą chcieli ich zatrudniać – dodaje. - Długie urlopy rodzicielskie są dobre pod warunkiem, że będą rodzicielskie. W nowoczesnych społeczeństwach szczęście rodzinne i dzieci biorą się z partnerstwa, stąd, że ludzie razem chcą mieć dzieci, razem się o nie troszczą, a państwo gwarantuje prawo obojgu rodziców do spędzania czasu z dziećmi. Prorodzinne państwo musi aktywnie wspierać równość i różnorodność, musi przeciwdziałać dyskryminacji i organizować pełną opiekę. A matka natura wynagrodzi nam za to w dzieciach.
       Przeciążone pracą zawodową i opieką nad domem kobiety nadal są w ciągłym biegu. Z badań wynika, że polskie kobiety przepracowują tygodniowo średnio 41 godzin, podczas gdy mężczyźni pracy zawodowej poświęcają w tygodniu średnio 44 godziny. Z kolei obowiązki domowe zajmują tygodniowo Polkom średnio 29 godzin, mężczyznom zaledwie osiem. Po zsumowaniu cyfr okazuje się, że polska kobieta pracuje średnio 17 godzin w tygodniu więcej niż mężczyzna: - Przykładowo w Szwecji ta różnica wynosi siedem godzin – mówi jeden z panelistów, Piotr Pacewicz. - Zaangażowanie Szweda w rodzinę jest 1,5 razy większe niż Polaka. Polskie kobiety są przemęczone i niewyspane. Patriarchat to wielkie lenistwo.
       Zatrważającym zjawiskiem jest mała więź między niezainteresowanym obowiązkami domowymi (rodzicielskimi) mężczyzną a dziećmi. Ze statystyk bowiem wynika, że do ojca z problemem zwraca się zaledwie 3 proc. dzieci. Większym zaufaniem darzą matkę, przyjaciół czy osoby z dalszej rodziny. – Należy poluzować kaganiec męskiej roli – mówi Piotr Pacewicz. – Mężczyźni muszą się zmienić i trzeba im w tym pomóc. Za tę przemianę dostaną po latach wypłatę w postaci dobrego kontaktu z własnymi dziećmi.
       Znana reżyser, Agnieszka Holland zwróciła uwagę na fakt, że większość kobiet w Polsce skazana jest na zajęcia nie przynoszące im satysfakcji, także finansowej i na pracę ponad swoje siły. W zmianie takiego stanu rzeczy może pomóc zmiana świadomościowa i mentalnościowa, która jest możliwa dzięki edukacji i mediom.
      
       Państwo partnerem osób niepełnosprawnych?

       Na Kongresie Kobiet nie mogło zabraknąć również akcentu elbląskiego. Elbląskim wątkiem w kongresie jest kwestia opieki nad osobami niepełnosprawnymi. To temat szczególnie bliski członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, Jadwidze Król. Elblążanki dokładają wszelkich starań, by osobom opiekującym się niepełnosprawnymi w naszym kraju żyło się łatwiej. Na swoim koncie mają w tej kwestii niemałe sukcesy. Przypominamy, że przyczyniły się do podniesienia świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego opiekunowi o 300 zł (wynosi on obecnie 820 zł). Jest to wielki krok w przód, jednak dla elblążanek to dopiero początek zmian. Kolejnym krokiem będzie walka o uzawodowienie opieki nad osobami niepełnosprawnymi oraz przepisanie świadczenia pielęgnacyjnego na osobę niepełnosprawną: - Często zdarza się, że kobieta zajmująca się niepełnosprawnym członkiem rodziny chce pójść do pracy – mówi Jadwiga Król. - Nie możemy zamknąć tych matek w domu. Gdy chcą pracować i realizować się, by na starość mieć większą emeryturę, to niech idą do pracy. Chcemy walczyć o to, by w takiej sytuacji świadczenie pielęgnacyjne było przepisane na osobę niepełnosprawną i przeznaczone na zapłatę za opiekę nad tym dzieckiem.
       Kolejną propozycją jest finansowanie z budżetu państwa kolonii dla osób niepełnosprawnych: - Te kobiety pracują dzień i noc – mówi Jadwiga Król. - Należy choć na chwilę odciążyć je od tej ciężkiej pracy. Również w tej kwestii odnieśliśmy niemały sukces. Udało nam się pozyskać pieniądze i już w niedzielę (16 czerwca) niepełnosprawne dzieci z Elbląga i okolic wyjadą na dwutygodniowy urlop do Mikoszewa. Udadzą się tam z rodzicami, ponieważ nie udało się znaleźć wykwalifikowanych terapeutów. Okazuje się, że w Elblągu jest ich jak na lekarstwo.
       Wśród kongresowych postulatów podsumowujących tegoroczny kongres znalazło się uzawodowienie opieki nad niepełnosprawnymi. W przyszłości elblążanki będą pracować nad podniesieniem zasiłku pielęgnacyjnego, który dziś wynosi zaledwie 153 zł, przepisaniem świadczenia pielęgnacyjnego na osoby niepełnosprawne oraz finansowaniem przez budżet państwa wypoczynku osób niepełnosprawnych.
       W elbląskim panelu wzięła również udział elbląska psycholog, Małgorzata Zabiełlo, zwracając uwagę na problem braku zainteresowania tworzeniem klas integracyjnych w elbląskich szkołach: - W Elblągu tylko w dwóch szkołach znajdują się klasy integracyjne, w SP 6 i SP 25 – mówi psycholog. - Okazuje się, że nauczyciele boją się pracować z dziećmi z niepełnosprawnością. A jest całe jego spektrum: jest i niepełnosprawność intelektualna i ruchowa, i niepełnosprawność psychiczna, o której się w ogóle nie mówi. Ludzie boją się chorób psychicznych. Jeśli mówi się o schizofrenii, autyzmie, zespole Aspergera, nauczyciele są przerażeni. Klasy integracyjne są wszędzie tam, gdzie są osoby z pasją, które chcą pomagać tym dzieciom.
       W drugim dniu kongresu elblążanka Jadwiga Król udzieliła na żywo wywiadu ogólnopolskiej stacji telewizyjnej TVP INFO. W trakcie krótkiego występu mówiła o mężczyznach, partnerstwie, solidarności oraz kobietach w polityce, godnie reprezentując nasze miasto.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Feministki to jak widać na zamieszczonym zdjęciu, szpetne baby, których żaden chłop nie chce. Stąd widocznie ta frustracja i zacietrzewienie, siostry z archeo. Dyżurna feministka tego portalu pewnie dopiero wróciła ze zlotu czarownic, więc artykulik tak późno.
 • " samiec Twój wróg, sekcja specjalna zawsze lojalna !!! "
 • Szkodzicie kobietom, babochłopy (LeSeFer)
 • I znowu Portel promuje szurnięte feministki. Który to już raz ? Te dziwaczki to zupełny margines społeczeństwa, jednak portel pisze o nich tak często, jakby w Polsce i w Elblągu nie było innych problemów. Żałosne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Inżynier(2013-06-16)
 • zauwazylem ze rownouprawnienie konczy sie jak kurier przywiezie papier do ksero albo trzeba wniesc szafe na 2 pietro
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Czytelnik_MOBI_32777(2013-06-17)
 • Patriarchat to wielkie lenistwo. Powiedz to kobietom, które siedzą w domu a ich mąż zapierdziela za granicą na całą rodzinę. A słomiana wdowa siedzi w domu i tak zarobiona jest, że daje na lewo i prawo bo komin ma zatkany...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Czytelnik_MOBI_34458(2013-06-17)
 • Bo tak wychowujemy swoich synów moje drogie panie ! Dziewczynki muszą zrobić, chłopcy nie - mamusia wszystko poda, zrobi, odniesie. No i wlasnie mamusia - bo wie lepiej. Ja nie chcę równouprawnienia, chcę natomiast, skoro nie mam szans na godne zarobki, żeby mój mąż zapracował na rodzinę - ja się poświęcę dzieciom i domowi. Nie muszę robić kariery, ale chcę godnie żyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  el-blążanka(2013-06-17)
 • mohery obrzydliwe fuj
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  ja obiektywna(2013-06-17)
 • Korwin-Mikke ma zespół Aspergera to zaburzenie neurologiczne mieszczące się w spektrum autyzmu. Upośledza on między innymi umiejętność odczytywania emocji u innych ludzi, jak i częściowo możliwości szybkiego wyłapywania i rozumienia metafor, sarkazmu i ironii. Aspergerowiec nigdy nie jest do końca pewien, czy ktoś z niego drwi, czy może mówi serio. To działa także w drugą stronę - trudno powiedzieć, czy aspergerowiec żartuje. Kuleje też umiejętność odczytywania sygnałów niewerbalnych, takich jak mimika, gestykulacja, ton głosu, mowa ciała.
 • Może waćpanny opowiedzą jak dziewczyny z RN zostały wyrzucone mimo, że są kobietami? Tyle tylko, ze rozdawały ulotki antyaborcyjne. Czyżby kobiety dzielą się na te gorszej i lepszej jakości?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  jaznaczyktos(2013-06-17)
 • "Piękno oprawione w doskonałą jakość"-myślałem, że to artykuł o kandydaturze P. Elżbiety na Prezydenta Miasta
Reklama