UWAGA!

Pellet - ekologiczne paliwo XXI wieku

2019-08-28
08:21
 
Pellet - ekologiczne paliwo XXI wieku

W dobie współczesnych dyskusji na temat konieczności ochrony klimatu i ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery coraz poważniejszym zadaniem staje się poszukiwanie alternatywnych form ogrzewania domów oraz innego typu budynków. Nie chodzi wyłącznie o rezygnację z ogrzewania węglem. Jak pokazują badania, olej opałowy czy gaz ziemny są co prawda mniej szkodliwe dla klimatu, ale nadal emitują niebezpieczną ilość CO2 do atmosfery. Jest jednak rozwiązanie tego problemu. To pellet - prawdziwie ekologiczne paliwo XXI wieku.

1. Co to jest pellet?
       2. Pellet - najbardziej czyste paliwo na świecie?
       3. W jakiej postaci występuje pellet?
       4. Dodatkowe plusy
       5. Jak dużo pelletu należy kupić?
      
       Co to jest pellet?
       Pellet to wyjątkowo wydajne i co ogromnie ważne w świetle współczesnych dyskusji o konieczności ochrony klimatu ekologiczne paliwo. Występuje on w postaci granulatu w trocin drzewnych. Paliwo to jest już powszechnie używane w Europie, w Polsce dopiero zyskuje należne mu zainteresowanie, jednak coraz większa liczba użytkowników korzysta z tego rozwiązania i jest z niego bardzo zadowolona. Wszystko również dzięki temu, że pellet charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną (około 19 5000 kJ/kg), jest więc bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki temu, że jest wytwarzany wyłącznie z naturalnych, odnawialnych surowców, bez dodatku lepiszcza cechuje się niską zawartością popiołu (max. 0,63%) - z jednej tony powstaje go około 5 kg. Ten z kolei można wykorzystać jako nawóz do trawnika, nie ma on więc wiele wspólnego z tradycyjnie rozumianym popiołem.
      
       Pellet - najbardziej czyste paliwo na świecie?
       Pellet jest najbardziej bezpiecznym dla klimatu paliwem. Dla porównania spalanie węgla emituje 104 000 mg/Mj, oleju opałowego - 78 000 mg/Mj, gazu ziemnego 52 000 mg/Mj, natomiast pelletu - 0 mg/Mj. Emisja C02, jaką generuje pellet jest bowiem równa 0%. Jak to się dzieje? Ilość emitowanego w czasie spalania pelletu dwutlenku węgla (CO2) jest równa ilości dwutlenku pochłoniętego przez roślinę w czasie jej wzrostu. To oznacza, że do atmosfery nie jest emitowana dodatkowa ilość dwutlenku węgla, a ostateczny bilans emisji równy jest 0%. Dodatkowo pellet cechuje się bardzo niską zawartością dwutlenku siarki w spalinach. Jest wolny od pyłów i innych szkodliwych substancji. Nic dziwnego, że Robix Skład Opału - diament.pl notuje coraz większe zainteresowanie tą formą paliwa.
      
       W jakiej postaci występuje pellet?
       Pellet wytwarzany jest z trocin poprodukcyjnych (bardzo często produkują go producenci drewna) w zamkniętym i w pełni kontrolowanym procesie, co daje gwarancje jego najwyższej jakości. Pellet w Opolu w składach opału można znaleźć w następującej formie:
       pellet 6 mm,
       pellet 8 mm.
       Oznacza to średnicę wałków, jakich kształt przyjmuje pellet. Warto zaznaczyć, że w jego formowaniu nie wykorzystuje się żadnych dodatkowych środków. Substancją wiążącą w procesie granulacji, w wyniku której powstaje ostateczna wersja pelletu są jedynie te naturalne substancje zawarte w drewnie. W pellecie nie ma dodatku lepiszcza. To wszystko sprawia, że pellet jest właściwie jedynym tak ekologicznym, biodegradowalnym paliwem, które jest bezpieczne dla klimatu.
      
       Dodatkowe plusy 
       Ekologiczność i ekonomiczność, jaką gwarantuje wykorzystanie pelletu jako paliwa grzewczego to nie jedyne plusy tego rozwiązania. Warto zwrócić uwagę, że sama obsługa kotła pelletowego jest niewykle prosta. Nowoczesne urządzenia nie wymagają od użytkownika właściwie niczego więcej poza regularnym uzupełnianiem zasobnika paliwem. Dodatkowo, raz na kilka tygodni usunąć musi on popiół, który właściwie od razu może wykorzystać jako nawóz na trawnik, nie ma więc problemu, co zrobić z powstałymi odpadami. Popiół nadaje się również do nawożenia roślin ogrodowych.
       Kocioł pelletowy to więc wygoda i ekologia w jednym. To doskonała forma ogrzewania, która przeznaczona jest dla osób szukających alternatywy dla gazowego, elektrycznego, olejowego czy węglowego źródła ogrzewania. Niezaprzeczalnym atutem pieców pelletowych jest również czystość kotłowni i minimalna ilość popiołu, którego nie trzeba dodatkowo utylizować, a wystarczy jedynie rozsypać go na przydomowym trawniku lub w ogródku.
      
       Jak dużo pelletu należy kupić?
       Pomocą w obliczeniu odpowiedniej ilości pelletu służą z reguły pracownicy składów, natomiast średnie ilości można obliczyć samemu. Dom o powierzchni około 200 m2 pełnym zasobnikiem pieca (czyli około 140 kg pelletu) można ogrzewać w pełni przez około 4-5 dni w najzimniejszym okresie w roku (grudzień-luty). Dane te dotyczą domu o średniej izolacji, a więc wydajność pieca może się zwiększyć przy dobrze zabezpieczonych przez ucieczką ciepła pomieszczeniach. Im lepsza izolacja domu, tym mniejsze zużycie paliwa. Przy powyższych danych można więc założyć, że dla ogrzania średniej wielkości domu na cały sezon grzewczy zakupić należy około 5500 kg pelletu, co wiąże się z kosztem około 4000 zł. W porównaniu z alternatywnymi (i zdecydowanie mniej ekologicznymi) paliwami, pellet okazuje się wyjątkowo tanim rozwiązaniem.
        
----- materiał płatny -------
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej