UWAGA!

Piękne zęby bez kamienia, osadów po kawie i papierosach

 Piękne zęby bez kamienia, osadów po kawie i papierosach

W życiu codziennym staramy się myć zęby po każdym posiłku, szczególnie po zjedzeniu słodyczy. Do mycia zębów, oprócz zwykłych szczoteczek, używamy nici dentystycznych, szczoteczek cylindrycznych, a do mycia przestrzeni między zębami – irygatora, wykałaczek, specjalnych nici pod mosty protetyczne czy aparaty ortodontyczne, tzw. „super floss”. Poza tym odżywiamy się racjonalnie, ograniczając spożywanie słodyczy.

Minimum, jakie każdy z nas powinien spełnić odnośnie profilaktyki stomatologicznej, to przede wszystkim dwa razy w roku należy wykonać:
       • przegląd stomatologiczny wszystkich zębów
       • skaling, czyli usunięcie kamienia
       • piaskowanie, czyli usunięcie osadu szczególnie z miejsc trudno dostępnych
       • fluoryzację, o ile mamy wszystkie zęby zdrowe.
      
       Skaling, czyli zabieg usunięcia kamienia nazębnego, wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia ultradźwiękowego. Taki zabieg nie powoduje uszkodzenia szkliwa.
       Kamień tworzy się ze związków mineralnych zawartych w ślinie, a jego powstawanie może mieć różną intensywność u poszczególnych osób. Kamień zawiera liczne bakterie odpowiedzialne między innymi za przykry zapach z ust, a zła higiena znacznie przyśpiesza jego powstawanie. Skaling przeciwdziała paradontozie.
       Zabieg jest z reguły bezbolesny, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb lub przy odsłoniętych szyjkach może pojawić się ból - w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Przy skalingu zalecane jest piaskowanie, a następnie polakierowanie zębów warstwą fluoru, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.
      
       Piaskowanie, czyli zabieg usunięcia osadu i przebarwień, powstałych od kawy, herbaty, palenia papierosów, itp., o ile osad taki jeszcze się nie zmineralizował, czyli nie zamienił się w kamień. Piaskowanie wykonywane jest przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem, cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Zabieg zalecany jest minimum dwa razy w ciągu roku, co jednak w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu, ponieważ bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe, czyli takie szczeliny, gdzie nie dotrze żadne inne narzędzie. Piaskowanie, podobnie jak skaling, również przeciwdziała paradontozie. Każde piaskowanie kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Po zabiegu zalecane jest polakierowanie zębów warstwą fluoru, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.

 


       Lakierowanie, czyli fluoryzacja
polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.
       Jak często lakierować? To uzależnione jest od indywidualnych skłonności do próchnicy. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowaniu zębów, po szlifowaniu zębów pod korony i mosty, a także w chorobach przyzębia (przy odsłoniętych szyjkach zębowych). W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą, można stosować lakierowanie częściej, np. cztery razy w roku. Przy nadwrażliwości zębów, zabieg może być stosowany nawet kilkakrotnie w odstępach 3-4 dniowych, o tym decyduje lekarz stomatolog. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie przebarwia zębów.
      
      

Bella Dent
       Profesjonalna Higiena
       Stomatologiczna
       Elbląg, ul. Giermków 26/3
       tel. 55 623 80 13
       tel. kom. 505 093 007

       www.bella-dent.pl
      
       --------- Reklama --------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie