UWAGA!

Aleksandry rozdane

W elbląskim Dramatycznym obchodzony był Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji odbył się premierowy pokaz "Snu nocy letniej" Williama Szekspira, wręczono także Aleksandry - nagrody dla aktorów i przyjaciół teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na całym świecie 27 marca. U nas jednak, ze względu na Wielkanoc, tegoroczne świętowanie przypadło na 18 marca. W piątkowy wieczór do elbląskiego Dramatycznego przybyli miłośnicy sztuki, politycy, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich. Padły słowa podziękowania za wkład teatru w rozwój intelektualny miasta i województwa.
     - Choć zagrał mniej premier w tym sezonie niż teatr w Olsztynie, to liczba widzów, którzy obejrzeli spektakle jest tylko nieznacznie mniejsza - powiedział Piotr Żuchowski, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Olsztyńskie spektakle obejrzało bowiem 70 tys. osób, zaś elbląskie 60 tys. Świadczy to o dużej randze elbląskiej sceny. Tym samym zakończyły się dyskusje nad tym, czy teatr w Elblągu istnieć powinien. Teraz trzeba pomyśleć nad planem jego dalszego rozwoju.
     Uroczystość obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru uświetniła premiera "Snu nocy letniej" Williama Szekspira w reżyserii Mirosława Siedlera. Po wrażeniach artystycznych przyszła kolej na okolicznościowe nagrody. Od dwóch lat bowiem przyznawane są statuetki Aleksandra dla aktorów i przyjaciół teatru. Tegorocznego Aleksandra za męską kreację roku otrzymał dyrektor elbląskiej sceny Mirosław Siedler. Kapituła konkursu nagrodziła jego tytułową rolę w "Kolacji dla głupca". Nagroda za kobiecą kreację roku trafiła do Jolanty Tadli za jej role w spektaklach "Cafe Sax" i "Papierowe kwiaty". Aktorka otrzymała również nagrodę publiczności.
     Swoje Aleksandry przyznał także teatr. Statuetkę dla przyjaciela sceny otrzymały Elbląskie Zakłady Energetyczne, zaś Aleksandra dla najwierniejszego widza odebrało II Liceum Ogólnokształcące. Były również nagrody dyrektora teatru, który w ten sposób dziękuje swoim pracownikom za ich poświęcenie i zaangażowanie. W tym roku Mirosław Siedler wyróżnił: Annę Selke, odpowiedzialną za kontakt z mediami, elektryka Witolda Przybyła, krawcową Hannę Rokitę, aktora Lesława Ostaszkiewicza, teatrologa Tomasza Walczaka oraz kadrową Jadwigę Gizę. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru swoją nagrodę przyznaje także marszałek województwa. W tym roku Andrzej Ryński nagrodził aktora Tomasza Czajkę.
     Wczorajsze święto stało się również okazją do jubileuszy aktorskich. Listy gratulacyjne otrzymali: Jerzy Przewłocki - za 40-lecie pracy artystycznej, Maria Makowska-Franceson - za 25-lecie, oraz Beata Przewłocka i Mariusz Michalski - za 20-lecie.
     Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Elblągu miały charakter międzynarodowy. Przyjechali bowiem goście z zaprzyjaźnionego teatru w Tarnopolu. Dziś i jutro o godz. 18.00 ukraińscy aktorzy zaprezentują swoje spektakle - komedię "Kochany niekochany" oraz dramat "Nie było dane". Cena biletu 15 zł.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Byłam, widziałam. Nuda, nuda, nuda. Na scenie zaistniały tylko trzy osoby p. Tadla, która słusznie otrzymała nagrodę, p. Makowska-Franceson, oraz p. Ostaszkiewicz, który udowodnił po raz kolejny, że jest gwiazdą naszego Teatru. Młodzi aktorzy nie potrafili udźwignąć roli i grali jak w szkolnym teatrzyku. Scenografia nijaka, bez pomysłu o kostiumach zmilczę. Słowem zmarnowany czas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  teatromanka(2005-03-19)
 • No i jeszcze ten list przeczytany w ostatniej chwili, jakby o świętowaniu elbląsiej sceny przypomniał sobie nagle co najmniej Peter Brook... Żałosne...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  teatroman(2005-03-19)
 • przedstawienie świetne- zupełnie inne wspólczesne spojrzenie na Szekspira-stąd nietypowa scenografia, kostiumy, muzyka...Piękna gra naszych aktorów i ogromny wkład pracy reżysera :)
 • Znakomita była choreografia, muzyka świetna, ale odtwarzanie (przed antraktem) bolało uszy. W żadnym razie nie można powiedzieć, że znakomita gra aktorów. Żenada i amatorszczyzna.
 • Moi przedmówcy chyba byli w innym teatrze albo na innej sztuce. Sztuka była świetna co potwierdziły owacje na stojąca publiczności...
 • Czyżby pan dyrektor M. Siedler nie przyznał nagrody żadnemu z aktorów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zainteresowany(2005-03-19)
 • Widocznie jestes słabo zainteresowany, bo to nie dyrektor przyznawał Aleksandry tylko publiczność, która zagłosowała właśnie na niego- i słusznie. A dyrektor wreczył swoje nagrody innym aktorom :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zorientowana(2005-03-19)
 • Do zorientowanej - niezbyt dobrze(czytanie tekstu bez zrozumienia)! Publiczność przyznała Aleksandra J.Tadli, a M.Siedler otrzymał tę nagrodę od kapituły.Zorientowana-niezbyt dobrze!Jakim ,,innym aktorom" dyrektor wręczył nagrody???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zainteresowany(2005-03-19)
 • Do zorientowanej - niezbyt dobrze(czytanie tekstu bez zrozumienia)! Publiczność przyznała Aleksandra J.Tadli, a M.Siedler otrzymał tę nagrodę od kapituły.Zorientowana-niezbyt dobrze!Jakim ,,innym aktorom" dyrektor wręczył nagrody???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zainteresowany(2005-03-19)
 • Konkurs był ogłoszony i to widzowie decydowali na jakiego aktora zagłosuja- za posrednictwem netu lub gazet elblaskich
 • Ja!Ty również przeczytałeś(- łaś)tekst niedokładnie-bez zrozumienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zainteresowany(2005-03-19)
 • a masz tam gdzies napisane ze to dyrektor byl jednoosobowa kapitula i przyznal sobie nagrode Zalosne sa te podjazdy do osoby dyrektora...
Reklama