UWAGA!

"Burza" prosto z londyńskiego teatru

 
"Burza" prosto z londyńskiego teatru
fot. nadesłana

Chcesz przenieść się do londyńskiego teatru przełomu XVI i XVII wieku? Wybierz się do Kina Światowid. Już 27 maja o godz. 18.30 odbędzie się tam retransmisja spektaklu „Burza” w wykonaniu teatru The Globe.

Zespół artystyczny wystawiający sztuki w tym budynku – gdzie zgodnie z elżbietańską tradycją nie ma dachu, więc gra się pod gołym niebem, a znakomita część widzów może zająć tylko miejsca stojące, tak jak to było w złotym wieku – stara się w swoich spektaklach oddać atmosferę londyńskiego teatru przełomu XVI i XVII stulecia. Zarówno gra aktorska, jak i użyte środki teatralne, mają widza przenieść w czasie i dać wyobrażenie, jak wówczas wyglądał teatr i jakim językiem przemawiał do publiczności. Aktorzy występują w kostiumach wzorowanych na tych z epoki, dekoracje są uzależnione od architektury budynku, jego kształtu, a jedynym odstępstwem od zasad sprzed 400 lat jest to, że postaci kobiece grają kobiety, a nie – jak to było w czasach Szekspira i królowej Elżbiety I – mężczyźni.
      
       Burza

       Prospero, książę Mediolanu, wygnany przez własnego brata, dzięki magii panuje na zaczarowanej wyspie. Za jedyne towarzystwo ma swą córkę Mirandę, ducha powietrznego Ariela i zdeformowanego potwora – niewolnika Kalibana. Prospero rozkazuje rozpętać burzę na morzu, aby statek, którym podróżuje obecny książę Mediolanu, został przygnany do brzegów wyspy. Zemsta wydaje się być w zasięgu ręki Prospera…
       Przepojona atmosferą magii i niesamowitości „Burza” jest późnym dziełem Szekspira, wyrażającym idee przebaczenia, wielkoduszności i oświecenia. Spektakl wyreżyserował Jeremy Herrin, który w 2011 roku przygotował dla The Globe uwielbiane przez publiczność „Wiele hałasu o nic”. Grający rolę Prospera Roger Allam został uhonorowany m.in. Nagrodą Oliviera dla Najlepszego Aktora, za rolę Falstaffa w obu częściach dramatu „Henryk IV” wystawionego na deskach The Globe w 2010 roku. W inscenizacji występuje też między innymi Colin Morgan, znany z roli Merlina w serialu produkcji BBC o tym samym tytule.
      
       reżyseria: Jeremy Herrin
       scenografia i kostiumy: Max Jones
       muzyka: Stephen Warbeck
       czas trwania: 169 minut
       opis spektaklu, zdjęcie: materiał dystrybutora
      
       Przedstawienie zarejestrowano z udziałem publiczności, w jakości HD i DD Surround. Retransmisja w wersji oryginalnej w jakości High Definition. Spektakl z polskimi napisami.
       Bilety wstępu są dostępne w cenach: 30 zł (bilet normalny), 25 zł (bilet ulgowy), 20 zł (grupy powyżej 15 osób). Rezerwacja i zakup biletów on-line.
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)