UWAGA!

Chopin w dokumencie

 Elbląg, Chopin w dokumencie
(fot. www.filmowychopin.pl)

Ostatnia z projekcji filmów w ramach projektu „Fryderyk Chopin - Oblicza Mistrza" odbędzie się w poniedziałek, 18 października, o godz. 18 w sali kameralnej kina „Światowid".

Po „Młodości Chopina" w reż. Aleksandra Forda i filmie „Chopin. Pragnienie miłości" w reż. Jerzego Antczaka, Fryderyk Chopin zostanie pokazany w innej odsłonie - dokumentalnej.
       - Pokażemy dwa dokumenty dotyczące twórczości Chopina - 11-minutową produkcję polsko - amerykańską „Utwory Chopina w kolorze" z 1944 roku oraz prawie godzinną kronikę Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina, które odbywają się w Warszawie od 1927 roku. - mówi Edyta Jasiukiewicz z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid".
       Wstęp wolny.
      
       --------
       Utwory Chopina w kolorze
       Jego reżyser, Eugeniusz Cękalski, był czołowym przedstawicielem lewicującej przedwojennej awangardy filmowej, na zlecenie PIC (Polish Information Center) nakręcił obraz, w którym przeniósł na ekran trzy utwory wielkiego kompozytora, nadając każdemu z nich odmienną oprawę wizualną: nastrojowy, melancholijny nokturn został zilustrowany poprzez zmieniające się obrazy przyrody, żywiołowy Mazurek f-moll tańcem ludowym w wykonaniu artystów Baletu Rosyjskiego Natalii Krassowskiej i Jerzego Łazowskiego. Najciekawsza jest koncepcja "Etiudy Rewolucyjnej", łącząca elementy abstrakcyjnej gry kształtów i świateł z ujęciami wybuchów, wykrzywionych w krzyku twarzy, samolotów i płomieni trawiących symboliczne ikony polskości, obecne również w dwóch wcześniejszych fragmentach: są to, między innymi strach na wróble, kłosy zbóż, wiejska chata kryta strzechą czy kapliczka z figurką Chrystusa Frasobliwego. „Utwory Chopina w kolorze" zawierają wyraźne przesłanie, podporządkowujące sobie nie tylko treść, ale i warstwę formalną dzieła. Jest to film propagandowy mający "pokrzepić serca" Polaków na obczyźnie i jednocześnie zjednać sprawie polskiej sympatię przedstawicieli innych narodów. Temu celowi służył udział Olina Downesa, popularnego prezentera radiowego i krytyka muzycznego, który wypowiedział słowa wstępu.
      
       Rodem warszawianin... Wspomnienia z warszawskich Konkursów Chopinowskich
       We wstępie realizatorzy nakreślili krótko historię początków kariery Chopina i jego związków z Warszawą. Następnie podjęli próbę zebrania i podsumowania wiedzy na temat dziejów samego konkursu, od jego źródeł poczynając, a kończąc na XIII-ej edycji, która miała miejsce w 1995 roku. Film jest ciekawy pod względem dokumentalnym. Twórcy zebrali bogaty materiał ikonograficzny i źródłowy, dzięki czemu udało im się umieścić kolejne odsłony konkursu w określonym kontekście historycznym, a poprzez ukazanie zmieniających się realiów przybliżyć jego ewolucję. Jednak główna wartość tego obrazu to strona muzyczna - w trakcie projekcji można usłyszeć fragmenty dzieł Chopina w wykonaniu zwycięzców i uczestników niemal wszystkich edycji konkursu, m.in Jakowa Zaka, Fou Tsonga, Maurizio Polliniego, Marthy Argerich, Krystiana Zimermana i Stanisława Bunina. Relacje z sal koncertowych uzupełnione zostały scenami rozgrywającymi się za kulisami - w westybulach, hotelach i na ulicach Warszawy.
      
       Opisy filmów pochodzą z publikacji Filmoteki Narodowej pt. „Filmowy Chopin".
      
       Partnerami merytorycznymi projektu Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu są: Stowarzyszenie Jantar, które ma doświadczenie w realizacji przedsięwzięć tanecznych oraz Towarzystwo Muzyczne Eroica, skupiające uzdolnionych muzyków. Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
Anna Kleina, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama