UWAGA!

Czar polskich kreskówek

Elbląg, Czar polskich kreskówek

„Proszę słonia”, „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” czy „Porwanie w Tiutiurlistanie” te i inne znakomite polskie animacje zostaną zaprezentowane w kinie Światowid w ramach, trwającego od 2 do 8 czerwca, projektu „Monarchia Dziecięca w Królestwie Polskiej Animacji”.

Przegląd kreskówek będzie towarzyszyć dwunastej edycji Dziecięcych Oskarów.
     - W czasie trwania „Oskarków” nasze kino zamienia się w królestwo najmłodszych - to oni są jurorami, oceniają prezentowane przez nas filmy, uczestniczą w wielu zabawach i konkursach – mówi Monika Stando ze Światowida. - Ta coroczna impreza realizowana jest dla dzieci i dzięki dzieciom, to one są w tym czasie najważniejsze.
     - W tym roku chcielibyśmy, aby tradycyjna Monarchia Dziecięca, która w tym czasie nastaje w naszym kinie, przeniosła się do Królestwa Polskiej Animacji dla Dzieci – dodaje. - Tuż obok pięciu najnowszych filmów dla dzieci i młodzieży, chcielibyśmy zaprezentować pięć historycznych już bajek animowanych produkcji polskiej. Wszystkie obrazy staną do konkursu.
     Od 2 do 8 czerwca w kinie Światowid będzie można obejrzeć animacje:
     „Proszę słonia” (1978) 02.06.2008 - animacja rysunkowa.
     Pełnometrażowy film animowany o przygodach porcelanowego słonia, który urósł i ożył pod wpływem witamin, dawanych mu przez małego chłopczyka. Cierpiący z powodu niskiego wzrostu Pinio zaprzyjaźnia się ze znalezionym porcelanowym słoniem. Karmi go dużymi porcjami witamin, których sam nie chce łykać. Figurka przybiera rozmiary prawdziwego słonia. Słoń nazwany Dominikiem, budzi powszechną sensację. Po wielu przygodach, kiedy grozi mu sprzedanie do cyrku, Dominik przybiera znów miniaturowe rozmiary i Pinio zabiera przyjaciela do domu. Reżyseria: Witold Giersz Scenariusz: Witold Giersz, Ludwik Jerzy Kern, Roman Huszczo, Alina Maliszewska, Bogdan Nowicki, Ryszard Słapczyński, Stefan Szwakopf 1979 - Nagroda im. Zenona Wasilewskiego (najlepszy film animowany dla dzieci) Pierwowzór literacki: PROSZĘ SŁONIA Autor pierwowzoru: Ludwik Jerzy Kern
     
     „Przygody błękitnego rycerzyka” (1983) 03.06.2008 - animacja rysunkowa.
     Pełnometrażowy film kinowy, w którym wykorzystano fragmenty serialu tv pod tym samym tytułem. Błękitny Rycerzyk wyrusza, aby uratować młodszą siostrę pięknej księżniczki, porwaną przez obleśnego Trzmiela. Wyzwala Żuka, pomaga Mrówkom i Gąsienniczze, zwycięża w turnieju potężnego Jelonka. Księżniczka wychodzi za mąż za hrabiego Tawulca, a Błękitny rycerzyk oświadcza się pogodnej Mrówce. Reżyseria: Lechosław Marszałek. Współpraca reżyserska: Halina Filek-Marszałek, Jan Hoder, Józef
     Byrdy. Scenariusz: Lechosław Marszałek, Leszek Mech 1983 - Lechosław Marszałek Giffoni Valle Piana (MFF dla Dzieci i Młodzieży) -Wielka Nagroda
     
     „Porwanie w Tiutiurlistanie” (1986) 04.06.2008 - animacja rysunkowa.
     Bajka według powieści Wojciecha Żukrowskiego. Trójka przyjaciół wyrusza na poszukiwanie porwanej królewny.
     
     „Tajemnica szyfru Marabuta” (1979) 05.06.2008 - animacja rysunkowa.
     Kinowa wersja dziecięcego serialu telewizyjnego, w której niezmordowani detektywi – Kajetan Chrumps i Kot Makawity - tropią przebiegłego przestępcę - Kameleona Super.
     
     „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” (1986) 06.06.2008 - animacja rysunkowa.
     Zrealizowana w konwencji westernu opowieść o zmaganiach dzielnych chłopców z groźnym bandytą Pif-Pafem, znanym już z "Wielkiej podróży ..." Perypetie, jakie towarzyszą tym zmaganiom, bywają i zabawne, i niebezpieczne, ale zawsze kończą się sukcesem małych bohaterów. W filmie wykorzystano materiały z serialu „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie".
     
     Oprócz pokazów filmów w ramach projektu odbywać się będą:
     - warsztaty animacji rysunkowej dla dzieci 2-4 czerwca
     - otwarte seminarium „Krótka historia polskiej animacji” – 7 czerwca o godz.11, mała sala kina Światowid
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama