UWAGA!

Czarodziejska opera

 
Czarodziejska opera
fot. nadesłana

Spektakl dla tych wszystkich, którzy miłością do opery pragną zarazić swoje dzieci lub wnuki – prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym librettem, akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami. "Zaczarowany flet" Mozarta to piąta opera, którą można będzie obejrzeć w ramach cyklu spotkań z The Metropolitan Opera w tym sezonie. Już w sobotę, 12 grudnia w kinie Światowid.

Z okazji jubileuszu – 10. już sezonu transmisji z The Metropolitan Opera – nowojorska scena postanowiła przypomnieć widzom cyklu „Zaczarowany flet” Mozarta w reżyserii Julie Taymor. Na początku lat 90. wyreżyserowała filmową wersję opery „Króla Edypa” Strawińskiego z wykorzystaniem wielkich ruchomych lalek; producentem przedsięwzięcia był Peter Gelb, obecny dyrektor Met. „Zaczarowany flet” to pierwszy spektakl transmitowany w HD przez Met. To idealna propozycja dla tych wszystkich, którzy miłością do opery pragną zarazić swoje dzieci lub wnuki – prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym librettem, akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami. Książę Tamino i jego przyjaciel, zabawny ptasznik Papageno, muszą przejść próby, by zyskać wtajemniczenie i nagrodę: miłość idealnej dziewczyny.
       Gwiazdą spektaklu niewątpliwie jest Ying Huang - chińska sopranistka, która zwróciła po raz pierwszy uwagę międzynarodowej krytyki rolą w filmowej adaptacji „Madamme Butterfly" w reż. Fryderyka Mitterranda w 1995 r. Pochodzi z Szanghaju. Po zdobyciu II nagrody w 19.Międzynarodowym Konkursie Operowym w Paryżu zaczęła regularnie występować w chińskiej TV oraz w różnych kulturalnych programach na Tajwanie i w Korei Północnej. W Europie ma na swoim koncie występy m. in. w Filharmonii Kolońskiej. Debiutowała na scenie operowej w "Falstaffie" Verdiego w Kolonii w 1996 r. W tym samym roku wystąpiła u boku Placido Domingo i Michaela Boltona w koncercie "Boże Narodzenie w Wiedniu", pokazywanym w wielu TV świata i nagranym na CD. Amerykański debiut operowy to rola Zofii w "Werterze" (1999) u boku Andrea Bocelliego w Operze Michigan. "Zaczarowany Flet" był jej pamiętnym debiutem w MET. W popkulturze jest znana jako wykonawczyni piosenki "Pocałunek" nagranej z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną do filmu "Amazing" w 2013 r. Piosenką to „na żywo” otwierała Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Shanghaju.
       Satelitarne przekazy zainaugurował w 2006 roku „Zaczarowany flet” Mozarta w jakości obrazu HD i z dźwiękiem w formacie Dolby Digital Surround. Spektakl obejrzało wtedy 30.000 widzów w 150 salach na terenie USA. Po dziesięciu latach transmisji spektakle jubileuszowego sezonu 2015–16 obejrzą widzowie w ponad 2 tysiącach sal kinowych, teatralnych i filharmonicznych 70 krajów świata.
      
       Retransmisja opery „Zaczarowany flet" w kinie Światowid 12 grudnia o godz. 18.55.

       Bilety na The Metropolitan Opera (w cenach: 50 zł normalny i 40 zł ulgowy) dostępne są online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
      
       Dyrygent: James Levine
       Reżyseria i kostiumy: Julie Taymor
       Scenografia: George Tsypin
       Światło: Donald Holder
       Lalki: Julie Taymor i Michael Curry
       Obsada: Ying Huang (Pamina), Erika Miklósa (Królowa Nocy), Matthew Polenzani (Tamino).Nathan Gunn (Papageno), David Pittsinger (Mówca), René Pape (Sarastro) oraz soliści, chór, balet, lalkarze i orkiestra The Metropolitan Opera
       Przedstawienie trwa około 114 minut (bez przerwy)
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...