UWAGA!

DKF: Cezar musi umrzeć

 
materiały prasowe dystrybutora filmu
materiały prasowe dystrybutora filmu

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu MFF w Berlinie obraz „Cezar musi umrzeć” będzie można zobaczyć na pierwszym marcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie „Światowid”.

Film braci Paolo i Vittorio Tavnini pokazuje grupę więźniów, odsiadujących w rzymskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze wyroki za najcięższe przestępstwa, którzy biorą udział w przygotowaniach do wystawienia „Juliusza Cezara”. Próby odbywają się w wielu miejscach: w wąskich, klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Dzięki sztuce Szekspira do skazanych mafiosów, morderców i rabusiów, których twarzy nie skaziła dotąd refleksja o wartości życia i śmierci, powoli zaczyna docierać prawda o ich czynach…
       Tematy zawarte w „Juliuszu Cezarze” – przyjaźń, lojalność, spisek, zdrada, pragnienie władzy, zabójstwo – pomagają skazanym odkryć w sobie pokłady skrywanych dotąd emocji i obudzić świadomość tego, co zrobili. Jeden z nich wyznaje, że odkąd poznał dramat Szekspira, „cela stała się dla niego prawdziwym więzieniem”.
       Przed kamerą stają amatorzy, którzy prawdą wyrazu nie ustępują najlepszym artystom. A na ekranie pojawiają się napisy: informacje o wieloletnich, czasem dożywotnich wyrokach, jakie odsiadują za ciężkie zbrodnie – od handlu narkotykami po mafijne morderstwa. (...) Reżyserzy świadomie zrezygnowali w „Cezarze..." z koloru. Czarno-biały obraz jeszcze bardziej podnosi ich dzieło. Nadaje mu nowy wymiar, podkreśla surowość i uniwersalizm. Zmagania z własnym człowieczeństwem nigdy nie są przecież łatwe. To nie jest telenowela do oglądania w wygodnym fotelu. Barbara Hollender, Rzeczpospolita
      
       Film „Cezar musi umrzeć” w kinie “Światowid” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w czwartek, 7 marca o godz. 19. Cena biletu: 8 zł. Kup lub rezerwuj bilet on-line.
      
       Reżyseria: Paolo i Vittorio Taviani
       Scenariusz: Paolo i Vittorio Taviani, Fabio Cavalli
       Obsada: Cosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri, Antonio Franca, Juan Dario Bonetti
       Produkcja: Włochy, 2012
       Czas trwania: 76 min.
       Opis filmu: dystrybutor
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)