UWAGA!

DKF: Dziewczynka w trampkach

 
materiały prasowe dystrybutora filmu
materiały prasowe dystrybutora filmu

Rower i trampki jako symbole emancypacji, fantazji i niezgody na odgórnie narzucone ograniczenia? Taką rolę spełniają przedmioty w filmie Hajfy al-Mansour, opowiadającej o dziewczynce, która sprzeciwia się religijnym i obyczajowym regulacjom panującym w Arabii Saudyjskiej. Kolejne spotkanie w ramach DKF-u w Kinie „Światowid”, w czwartek, 10 października.

Zagadnienia walki z patriarchalnymi ograniczeniami Hajfa al-Mansour zna z autopsji. Tej pierwszej kobiecie - reżyserowi w Arabii Saudyjskiej nie było łatwo wybić się w dziedzinie uważanej za domenę zarezerwowaną dla mężczyzn. Tym bardziej uzasadnione wydaje się pragnienie Hajfy by sportretować absurdy świata kulturowo zdominowanego przez mężczyzn widzianego oczami małej dziewczynki – Wadjdy.
       Wadjda, pełna fantazji 10-latka, nie zgadza się na to, by obyczajowe ograniczenia stanęły na drodze jej największej pasji. Dziewczynka pragnie uprawiać sport zarezerwowany tylko dla chłopców – jazdę na rowerze. W Arabii Saudyjskiej bowiem kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś jazda na rowerze stanowi zagrożenie dla cnotliwości dziewczynek. Mała bohaterka ma jednak plan jak zdobyć środki na wymarzony pojazd i jak przekonać dorosłych o swojej pobożności. Wadjda postanawia wystartować w konkursie recytacji Koranu.
       „Dziewczynka w trampkach” to pierwszy w Arabii Saudyjskiej film wyreżyserowany przez kobietę i pierwszy który dotyka bezpośrednio problemu dyskryminacji płciowej i jej konsekwencji. To wreszcie piękny wizualnie obraz o problemach społecznych, które nam wydają się odległe i egzotyczne, ale widziane oczami Wadjdy nabierają realnych kształtów.
      
       Film „Dziewczynka w trampkach” w kinie „Światowid” 10 października o godz. 19. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie.
       Reżyseria i scenariusz: Haifaa Al- Mansour
       Czas trwania: 100 min
       Gatunek: dramat
       Opis: dystrybutor filmu
      
Paulina Łuczak, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)