UWAGA!

DKF: Liban

 Elbląg, Kadr z filmu
Kadr z filmu

W czwartek, 16 września, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie Światowid można będzie zobaczyć dramat wojenny „Liban”. Film zdobył cztery Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej, Złotego Lwa w Wenecji i Złotą Żabę na Plus Camerimage. Początek seansu o godz. 19.

Reżyser Samuel Maoz zrealizował film na podstawie własnego scenariusza, który pisał korzystając z osobistych żołnierskich doświadczeń. Większość ujęć zrealizowano we wnętrzu czołgu. Widz ogląda świat zewnętrzny z tej właśnie perspektywy, z której widzą go bohaterowie. Wywołuje to klaustrofobiczne uczucia.
       - Na początku każdy z aktorów został zostawiony sam na kilka godzin w małym, ciemnym, gorącym kontenerze. Zamiast wyjaśniać, na czym polegają klaustrofobiczne doświadczenia, pozwoliłem aktorom, by sami ich doznali. Później metalowymi rurkami uderzaliśmy w ściany kontenera – opowiadał w jednym z wywiadów reżyser. Chodziło o to, by aktorzy mieli poczucie, że "ktoś nagle strzela do czołgu". Podkreślał, że chciał pokazać beznadzieję wojny. To, że w jej tryby zostali wprzęgnięci młodzi ludzie wbrew swojej woli, w wieku, w którym powinni się zajmować studiami czy pierwszymi miłościami.
      
       O filmie:
       Pierwsza wojna libańska, czerwiec 1982 rok. Grupa żołnierzy piechoty, wspomagana przez czołg, wyrusza, aby przeszukać okolice wrogiego miasta, które zostało zbombardowane przez Izraelskie Siły Powietrzne. Misja okazuje się śmiertelną pułapką.
       Scenariusz i reżyseria: Samuel Maoz. Obsada: Oshri Cohen, Michael Moshonov, Zohar Strauss. Francja, Izrael, Liban, Niemcy, 2009.
      
       Bilet kosztuje 8 zł.
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama