UWAGA!

DKF: Przebudzenie część 2

Arti Grabowski,
Arti Grabowski, fot. Marcin Saldat

Kino "Światowid" zaprasza na kolejny i ostatni przed wakacyjną przerwą pokaz w ramach DKF-u im. Andrzeja Munka. W czwartek, 25 lipca o godz. 20 odbędzie się drugie spotkanie z projektem "Przebudzenie".

"Przebudzenie" - to nowatorski projekt, realizowany w latach 2008-2010 w Świeciu, kontynuowany od 2012 roku w Elblągu, którego autorką jest Karina Dzieweczyńska. Ideą „Przebudzenia” jest budzenie, kształtowanie i rozwijanie świadomości i społecznej aktywności mieszkańców poprzez ingerencję artystów sztuk wizualnych w przestrzeń historyczną, publiczną, społeczną i mentalną danego miasta. Zaproszeni do projektu artyści urzeczywistniają swoje najnowsze, nowatorskie pomysły w kontekście miasta i zastanej społeczności.
       - W ramach letnich spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego w najbliższy czwartek obejrzymy trzy filmy - mówią organizatorzy. - Przypomnimy "Wdarwę" - wynik realizacji pomysłu latającej Galerii "szu szu" oraz "Plener rzeźbiarski. Świecie 2009", dokumentujący realizację pleneru rzeźbiarskiego w Świeciu, którego pomysłodawcą jest jeden z najważniejszych polskich artystów multimedialnych - Artur Żmijewski, a także "Niepotrzebne skreślić" - autorstwa Anny Syczewskiej.
       W zagadnienia związane z projektem, realizacją przedsięwzięcia wprowadzi widzów Karina Dzieweczyńska.
       „Niepotrzebne skreślić” - film Anny Syczewskiej, dokumentujący akcje, które w ramach projektu „Przebudzenie-Reaktywacja” w Świeciu przeprowadził performer Arti Grabowski. Film ten dokumentuje procesy przygotowań performera do akcji oraz ich przebieg. Działania w większości mają miejsce w plenerach, ale również w ciekawych przestrzeniach industrialnych, ruinach itp. Film ukazuje typową dla performance przypadkowość oraz walkę artysty z materią i wyzwaniami, które sobie postawił, a które niejednokrotnie wymagają dużego wysiłku, nie tylko podczas samej akcji, ale również na etapie przygotowań. Film rożni się zasadniczo od typowych dokumentacji performance, ponieważ jego kwintesencją jest nie tylko samo działanie i wybranie najistotniejszych, poprawnych fragmentów, ale przede wszystkim pokazanie żmudnych etapów przygotowań oraz akcji, również tych, które zakończyły się niepowodzeniem. Równie istotnym elementem jest tutaj kondycja fizyczna i psychiczna samego artysty po działaniu. Motywem przewodnim filmu jest zmaganie się z wyzwaniami, trudnymi w realizacji nie tylko dla organizatorów, ale również dla artysty, poszukiwanie odpowiednich przestrzeni, przygotowanie potrzebnego sprzętu ciężkiego w tym podnośników, dźwigów, trampoliny, taśmociągów itp., zaangażowanie osób trzecich, a nawet kilkudziesięciu sztuk trzody chlewnej i drobiu oraz samokrytyka artysty.
      
       Bilety w cenie 8 zł.
      
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)