UWAGA!

Dworzec zamieniony w kino

 
kadr z filmu,
kadr z filmu, fot. nadesłana

Ostatnia stacja. Kolej na kino finiszuje na I peronie Dworca Głównego w Elblągu. W piątek, 6 września, odbędzie się pokaz filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku z muzyką na żywo, graną przez Marcina Pukaluka. Wstęp wolny.

Mieszkanka Wrocławia robiąc porządki w garażu, w pudełku po landrynkach znalazła… fragment filmowej taśmy z Panem Tadeuszem z 1928 roku. Cudem ocalałe – ten i inne fragmenty – za pomocą nowoczesnych technologii zostały odnowione i połączone w jedną całość.
       Zrekonstruowany cyfrowo film można było po raz pierwszy zobaczyć w zeszłym roku, dokładnie po 84 latach od premiery. A premiera była wyjątkowa byli na niej obecni Prezydent Ignacy Mościcki z małżonką, Marszałek Józef Piłsudski z rodziną, członkowie Rady Ministrów oraz Korpusu Dyplomatycznego. Film cieszył się wówczas ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Tadeusza grał Leon Łuszczewski, Zosię - Zofia Zajączkowska, Telimenę - Helena Sulima, Napoleona - Stefan Jaracz, księdza Robaka - Jan Szymański, Hrabiego - Mariusz Maszyński, Stolnika - Józef Śliwicki, Wojskiego - Wiesław Gawlikowski. Z kolei plakat do filmu namalował sam Wojeciech Kossak.
       Właśnie tę wersję filmu będzie można zobaczyć podczas ostatniego pokazu w ramach cyklu „Kolei na kino”, realizowanego przez odbędzie się 6 września o godz. 20.30. Filmowi będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka.
       Kino „Światowid” przypomina, że projektowi Kolej na kino towarzyszy konkurs fotograficzny. Zdjęcia wykonane podczas Kolei na kino do 10 września można wysyłać na adres: kino@swiatowid.elblag.pl. Do wygrania pakiety filmów oraz książki fotograficzne.
      
       Projekt pn. Kolej na kino jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
      
       Organizatorzy: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, kino Światowid
       Sponsor główny: Agencja Reklamowa Contact
       Partnerzy: Urząd Miejski w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, Urząd Gminy w Braniewie, Urząd Gminy we Fromborku, projekt Kino RP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa.
       Patronat medialny: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa Portel.pl, Telewizja Elbląska, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl

      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...