UWAGA!

Dziś w Światowidzie historia Żołnierza Wyklętego

 materiały prasowe dystrybutora
materiały prasowe dystrybutora

1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, wspominaliśmy tych, o których przez lata się milczało - żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. A już w dziś (4 marca) w kinie Światowid będzie można obejrzeć pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, posłuchać prelekcji, zobaczyć pamiątki i strój z epoki.

„Historia Roja” opowiada o losach autentycznej postaci, Mieczysława Dziemieszkiewicza pseudonim Rój, dowódcy partyzanckiego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, który kontynuował walkę przeciwko nowej władzy aż do 1951 roku. Jego przeciwnikiem jest były towarzysz broni, Wyszomirski, który przeszedł do UB i zaczął zwalczać swoich dawnych kolegów.
       - Premiera filmu rozpocznie się o godz. 19.30 – mówi Joanna Niewiadomska z kina Światowid. - Towarzyszyć jej będzie prelekcja, przedstawiająca rys historyczny NSZ, wystawa pamiątek oraz prezentacja stroju z epoki, przygotowane przez Grzegorza Wołoszczaka.
      
       Reżyserem filmu „Historia Roja” jest Jerzy Zalewski – autor filmów fabularnych „Czarne słońca”, „Gnoje” i dokumentalnych „Tata Kazika”, „Obywatel Poeta”. W roli tytułowej zobaczymy, debiutującego na wielkim ekranie, Krzysztofa Zalewskiego-Brejdyganta – utalentowanego muzyka i wokalistę. W „Historii Roja” występują m.in. Wojciech Żołądkowicz, Piotr Nowak, Marcin Kwaśny czy Mariusz Bonaszewski.
       Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
      
       Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zalewski
       Gatunek: wojenny/ historyczny
       Produkcja: Polska
       Czas: 135 min
       Ograniczenia wiekowe: od 15 lat
       opis: dystrybutor filmu
      
       "Historia Roja" w kinie Światowid od 4 do 17 marca. Cena biletu: 16 złotych (normalny), 14 złotych (ulgowy), 11 złotych (w poniedziałki). Rezerwacja i zakup biletów on-line.
      
      
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...