UWAGA!

Edith i Marlene

Elbląg, Jolanta Tadla - elbląska Edith Piaf
Jolanta Tadla - elbląska Edith Piaf

16 i 17 marca (niedziela i poniedziałek) elbląski teatr zaprasza na spektakl „Edith i Marlene” – opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch niezwykłych kobiet z przepięknymi piosenkami w tle. Po raz pierwszy w rolę paryskiego „Wróbelka” wcieli się Jolanta Tadla.

Spektakl ten to kameralna opowieść o przyjaźni dwóch gwiazd światowej piosenki XX wieku - Edith Piaf i Marlene Dietrich. Łączyła je prawdziwa przyjaźń, pełna miłości i wzajemnego szacunku, ale też szlachetnej rywalizacji scenicznej. Dzieliło pochodzenie i życiowe doświadczenia.
     Tekst węgierskiej autorki Ewy Pataki, pod zwięzłym tytułem „Edith i Marlene” to udramatyzowane biografie obu gwiazd, w których nitka dialogowa stanowi podstawę konstrukcji opowieści i porządkuje fakty. Tak naprawdę jest to historia życia Edith, w którym Marlene odegrała niepoślednią rolę, równoważąc depresje i szaleństwo utalentowanej Francuzki opanowaniem, szczerym przywiązaniem i umiejętnością szukania nadziei. Dramaturgia utworu zbudowana jest na kontraście ich osobowości. Z jednej strony Marlena, córka pruskiego oficera, gwiazda światowego kina, uosobienie wyrafinowanej kobiecości tamtych czasów i żywiołowa, niekryjąca swych proletariackich korzeni, niezbyt urodziwa i dramatycznie poszukująca miłości Edith. Ten kontrast dotyczy również sposobu uprawiania przez nie zawodu - namiętny, spontaniczny ze strony Piaf i pełen profesjonalnego dystansu u Dietrich.
     W elbląskim spektaklu w role gwiazd wcieliły się dwie znakomite aktorki: Jolanta Tadla (debiutująca w roli Piaf – wcześniej grała ją krakowska aktorka Beata Paluch) i Beata Olga Kowalska (Dietrich). Partnerują im: Teresa Suchodolska-Wojciechowska, Lesław Ostaszkiewicz, Tomasz Czajka, Krzysztof Bartoszewicz, Mariusz Michalski, Marcin Tomasik, Irena Adamiak. Spektakl wyreżyserował Andrzej Ozga.
     Elblążanie, którzy jeszcze nie widzieli tego znakomitego przedstawienia, będą mieli okazję nadrobić zaległości 16 marca o godz. 16 i 19 oraz 17 marca o godz. 19.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama