UWAGA!

El Club w Dyskusyjnym Klubie Filmowym

 Elbląg, (kadr z filmu)
(kadr z filmu)

Małe nadmorskie miasteczko w Chile i ośrodek dla księży, z których każdy ma coś na sumieniu. Co będzie gdy w tej niewielkiej społeczności pojawi się duchowny detektyw, przysłany przez hierarchów? Na najbliższym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego, w czwartek 25 lutego, odbędzie się pokaz filmu „El Club", chilijskiego reżysera Pablo Larraina.

Mała miejscowość na chilijskim wybrzeżu Pacyfiku. Czterech księży wraz siostrą zakonną pędzi tu spokojne życie, którego największym wydarzeniem są gonitwy, w których bierze udział ich chart. Spokój grupy przerywa samobójstwo nowo przybyłego księdza, który nie wytrzymuje oskarżeń rzucanych na niego publicznie przez tajemniczego mężczyznę. Dla wyjaśnienia tej zagadkowej sytuacji kuria przysyła ojca Garcię, rzutkiego jezuitę, który rozpoczyna śledztwo. Co spowodowało, że grupka duchownych znalazła się na wygnaniu na dalekiej prowincji? Czy oskarżenia pod adresem księdza-samobójcy były prawdziwe? I wreszcie, czy kościelnemu detektywowi rzeczywiście zależy na odkryciu prawdy?
      
       Nagroda Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
       W tytułowym "klubie" pobrzmiewa alegoria państwa, które wolałoby pewnie wyprzeć krwawy epizod własnej historii najnowszej. Dyskretnie go zatuszować, niczym grzechy czterech zamieszkałych w chatce nad morzem księży. Rozwiązanie filmu niosłoby wówczas gorzkie przesłanie: iść dalej można jedynie, obnosząc się ze swoim występkiem. Życie? Tak, ale tylko w świadomości - i obecności - efektów swojego grzechu. Droga do zbawienia, jak widać, może być drogą przez piekło.
      
       Jakub Popielecki, Filmweb
      
       Reżyseria: Pablo Larraín
       Scenariusz: Pablo Larraín, Guillermo Calderón, Daniel Villalobos
       Obsada: Alfredo Castro, Roberto Farías, Antonia Zegers
       Produkcja: Chile 2015
       Czas: 98 min
      
       Film „El Club" w Kinie Światowid 25 lutego o godz. 19.00. Cena biletu: 10 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie.
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama