UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg na dużym ekranie. Dzieje Kanału Elbląskiego

Elbląg na dużym ekranie. Dzieje Kanału Elbląskiego

Rozpoczynamy kolejny sezon spotkań filmowych z „Elblągiem na dużym ekranie”. Po raz pierwszy projekt ten zaistniał w styczniu 2006 roku, gdy w Sali Kameralnej Kina Światowid zaprezentowano elbląskie kroniki filmowe Stefana Muli. Nikt wówczas nie spodziewał się, że projekt trwać będzie blisko dekadę. Widzów na seansach przybywało i wkrótce Sala Kameralna nie była w stanie ich pomieścić. Ale i Duża Sala Kina Światowid niejednokrotnie wypełniała się po ostatnie miejsce. Czy tak będzie nadal?

Pozostając z klimacie minionego sezonu, w naszych jesiennych seansach nadal nawiązywać będziemy do okrągłych rocznic i jubileuszy. Pierwszą okazją jest 170 rocznica rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego. 28 października 1844 roku w Miłomłynie wbito pierwszy sztych na budowie Kanału Elbląskiego. Z przerwami trwała ona 37 lat. W tym czasie zmieniano projekt i modernizowano już wykonane odcinki. Budowniczy kanału, inż. G.J. Steenke początkowo nie przewidywał pochylni, ale nie był też przekonany do budowy wielu śluz potrzebnych do pokonania 100-metrowej różnicy poziomów wody pomiędzy Elblągiem i Ostródą.
       Dziś Kanał Elbląski jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki na świecie. Jest przy tym niezwykle nowoczesny, bo do swego działania wykorzystuje „zieloną” energię – śluzy są otwierane ręcznie, a pochylnie napędzane wodą. Przetrwał wojny i kryzysy oraz rozwój konkurencyjnej kolei. Jest magnesem przyciągającym turystów z całego świata.
       Seans „Statkiem po trawie - dzieje Kanału Elbląskiego” rozpocznie się w poniedziałek, 3 listopada o godz. 18  w Kinie Światowid. Pokazane zostaną archiwalne filmy i kroniki z okresu przedwojennego oraz filmy dokumentalne o kanale zrealizowane w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Widzowie dowiedzą się m.in., co przeważyło o podjęciu decyzji budowy tak drogiej i niepewnej inwestycji, jak cenzura PRL zmieniła narodowość budowniczego kanału i skąd wzięła się współczesna jego nazwa. Seans poprowadzi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej. Organizatorami są Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" i Telewizja Elbląska. Wstęp wolny.

       Patronat nad spotkaniami filmowymi objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Sylwia Warzechowska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)