UWAGA!

Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja"

2011-09-01
Aktualizowany 2011-09-07 11:06
Elbląg, Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja"

W kilkunastu kinach studyjnych, w całym kraju, zostaną zaprezentowane wybrane filmy biorące udział w konkursie 8. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Wyjątkowe seanse odbędą się w środę i czwartek (7 i 8 września) równolegle z głównymi wydarzeniami festiwalu, który odbywa się w Koszalinie. Będzie je można zobaczyć za darmo w kinie Światowid.

W elbląskim repertuarze znajdą się filmy dokumentalne z Polski, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Zobaczymy w nich temat integracji i problemy osób niepełnosprawnych, pokazane w różnych aspektach i z różnych punktów widzenia. Twórcy prezentowanych filmów przybliżą istotę choroby Alzheimera i jej wpływ na otoczenie osób chorych, pokażą konsekwencje Zespołu Tourette'a objawiającego się wykrzykiwaniem wyzwisk i przekleństw. W przeglądzie znalazły się też filmy traktujące o autyzmie, a także obrazy nawiązujące tematyką do myśli przewodniej tegorocznego festiwalu, jaką jest „Pasja i miłość".
       Kino Światowid znalazło się wśród 14 kin studyjnych w całej Polsce, które pokażą te niezwykłe filmy.
       - Bardzo cieszy mnie fakt, że po raz pierwszy możemy gościć ten festiwal w naszym kinie - mówi Natalia Klonowska, kierownik kina Światowid. - Centrum Spotkań Europejskich Światowid od lat realizuje działania mające na celu integrację osób niepełnosprawnych, dzięki koszalińskiemu festiwalowi także kino może się w nie włączyć.
      
       środa, 7 wrzesnia, godz. 16:30:
       „Mama" („Mum")
       reż. Adelheid Roosen, Holandia
       Opowieść reżyserki o swojej mamie, która choruje na Alzheimera. Statyczna kamera pokazuje krótkie, statyczne sceny odzwierciedlające miłość i humor, przybliżające istotę choroby.
       „Brzydkie słowa"
      
reż. Marcin Maziarzewski, Polska
       Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na Zespół Tourette'a objawiającym się wykrzykiwaniem wyzwisk i przekleństw. Przez całe swoje życie zmaga się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.
       „Decrescendo"
       reż. Marta Mironowicz, Polska
       Tomek jest młodym psychologiem i muzykiem pracującym w domu starców. Doskonale radzi sobie w rozmowach z pensjonariuszami, jest ciekawy ich przeżyć, dla każdego ma czas.
       Pytany, co robi w takim miejscu mówi, że piękno rozmowy nie jest zależne od piękna osoby mówiącej.
      
       czwartek, 8 września, godz.16:30
       „Nora wciąż żyje"
(„Nora is still alive")
       reż. Martin Jabs, Niemcy
       Miała żyć tylko 26 lat, teraz ma lat 30. Opiekunka: „ przebywając z Norą stajesz się bardziej świadomy tego, że twoje dzieci są zdrowe".
       „Schowek" („Storage")
       reż. David Lea, W. Brytania
       19-letni Jason z powodu autyzmu jest odizolowany od świata i prowadzi obsesyjne zmagania z przedmiotami dnia codziennego. Kiedy nie może czegoś znaleźć w specjalnym pudełku, jego świat zaczyna się ścierać z tym drugim, obcym, naszym.
       „Uśmiechnij się i w nogi" („Smile and run")
       reż. Ray Jacobs, W. Brytania
       Arty Party to grupa 11 pełnosprawnych i niepełnosprawnych performerów . Ich praca na scenie to podróż emocjonalna, odkrywanie ciała i duszy, próba poszukiwań sensu otaczającego świata.
      
       Wstęp wolny.
      
Katarzyna Purcka, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama