UWAGA!

Festiwal Filmowy Integracja Ty i ja

2013-08-26
Aktualizowany 2013-09-02 14:28
Festiwal Filmowy Integracja Ty i ja

W najbliższą środę i czwartek, 4 i 5 września kino „Światowid” zaprasza na bezpłatne projekcje w ramach Festiwalu Filmowego Integracja Ty i ja. To specjalne pokazy prezentujące dorobek światowej kultury filmowej, poruszającej problemy osób niepełnosprawnych. Wstęp bezpłatny.

Festiwal Filmowy Integracja Ty i ja ma na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez filmy. Impreza odbędzie się już po raz dziesiąty w kinach studyjnych w całej Polsce. W ramach festiwalu 4 września w kinie Światowid zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne, a 5 września filmy fabularne.
       Program
       4 września (środa), godz. 17
       Duża sala
       1. "Życie stylem dowolnym"
       Reż. Adam Palenta, 10 min
       Na pozór zawody jak każde inne – oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Jednak jest coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych – to pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami – ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości.
       2. "Zakazać bomb"
       Reż. Ildikó Hámos-Sohlo, Laos, 24 min
       Film opowiada o osobach żyjących w Laosie, które ucierpiały w wyniku wybuchu bomb kasetowych. Teraz walczą o powszechny zakaz ich użycia.
       3. "Gwiezdny pył"
       Reż. Vladimir Perović, 16 min
       Film o chłopcu, który niczym mędrzec, filozoficznie rozważa kwestie stworzenia życia i istnienia człowieka na Ziemi. Obłożnie chory obserwuje życie z wyjątkowym spokojem i optymizmem.
       4. "Inny film"
       Reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, 54 min
       „Inny film” to opowieść o niepełnosprawnych, ich wrażliwości, szukaniu swojej roli i odgrywaniu ról innych. Inspiracją do filmu stały się warsztaty filmoterapii dla niepełnosprawnych, prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy “Wrota”. Kamera spełnia tu rolę filtra, dzięki któremu osobom niepełnosprawnym łatwiej pokazać i zrozumieć emocje, pokonać ograniczenia i przekonując się o własnej wartości nabrać pewności siebie.
      
       5 września (czwartek), godz. 17
       Duża sala
       1."Mika"
       Reż. Joanna Wilczewska, 30 min
       To przewrotny prequel komedii romantycznej, czyli co się dzieje zanim Ona poznaje Jego. O ile w ogóle do jakiegokolwiek spotkania dojdzie, bo nic w tej historii nie jest oczywiste i nic nie dzieje się zgodnie ze schematem gatunku. Wręcz przeciwnie, każdy zakręt w życiu głównej bohaterki, 30-letniej reporterki, ma nowe, niespodziewane konsekwencje. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa zwykły przypadek, a co jest świadomym wyborem?
       2."Portet pamięci"
       Reż. Marcin Borkiewicz, 24 min
       Studium rodziny opiekującej się chorą na Alzhaimera Babcią. Chora podporządkowuje sobie córkę i wnuka, którzy początkowo nie zdają sobie sprawy, że jej schorzenie ich przerośnie. Marek, jej wnuk, dokumentuje ich zmagania domową kamerą video.
       3."Glina"
       Reż. Michaël Guerraz, 18 min
       Alex pozuje starszej od niego rzeźbiarce. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby...artystka nie była niewidoma i do "patrzenia" na model nie używała swoich pomarszczonych już dłoni. Alex doświadcza niezwykłej sesji jako model.
       4."Lucy"
       Reż. Libby Blood, 11 min
       Opowieść dziejąca się w 1939 roku we Francji. Autystyczna, 11-letnia Lucy, przy pomocy nieograniczonej wyobraźni uczy się pokonywać bariery, które ją ograniczają. To niezwykły i fascynujący obraz walki dziecka z nieuświadomioną chorobą.
      
       Filmy można zobaczyć 4 i 5 września o godz. 17 w dużej sali kina „Światowid”. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie www.integracjatyija.pl
      
      
Karolina Śluz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)