UWAGA!

Filmowa jesień (tylko) na dużym ekranie - posłuchaj!

 Elbląg, To dobry czas dla polskiego kina. W listopadzie na ekrany wejdzie Papusza - najnowszy obraz Joanny Kos - Krauze i Krzysztofa Krauze
To dobry czas dla polskiego kina. W listopadzie na ekrany wejdzie Papusza - najnowszy obraz Joanny Kos - Krauze i Krzysztofa Krauze

Okazją do rozmowy z filmoznawcą Aleksandrą Bielską z elbląskiego kina Światowid, jest 35-lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Patronem elbląskiego DKF-u jest Andrzej Munk, jeden z reżyserów zaliczanych do Polskiej szkoły filmowej - ważnego nurtu w historii kina, nie tylko polskiego. Swoją wiedzę o Polskiej szkole filmowej wszyscy chętni będą mogli sprawdzić dziś - w poniedziałek, 28 października - w czasie Filmowych Rozgrywek. Uczestnicy konkursu odpowiedzą na 35 pytań.
       Zgłoszenia były przyjmowane do piątku, ale - jak usłyszeliśmy dziś w kinie - zostały jeszcze wolne miejsca i przyjść może każdy. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
       Początek: godz. 18. Miejsce: sala kameralna. Partnerami Rozgrywek są: Studio Munka, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz Filmoteka Narodowa.
       A o godz. 19 rozpocznie się bezpłatny pokaz Salta w reżyserii Tadeusza Konwickiego. W klasycznym już obrazie z 1965 roku zagrali: Zbyszek Cybulski i Gustaw Holoubek.
       Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku. Sprawia ono wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski - Malinowski. Zdumionym mieszkańcom przedstawia różne wersje swej biografii. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym - że się ukrywa i grozi mu niebezpieczeństwo. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady.
       "(...) w dzisiejszej rzeczywistości szyderczość Salta sprawdza się wyśmienicie, bo jest ciągle, a może jeszcze bardziej aktualna. Pozostaje więc pytane, czy ktoś nam nakręci współczesne Salto, czy będziemy musieli dalej poszukiwać się w krzywym zwierciadle sprzed prawie pół wieku? Choć kilku kandydatów do tego miana już mamy, seans Salta jest ciągle najlepszym rozwiązaniem" - napisał Dariusz Kuźma w portalu Stopklatka.pl .
       Co jeszcze w najbliższych tygodniach będzie można zobaczyć w DKF-ie i co pojawi się w repertuarze kina Światowid? - Z Aleksandrą rozmawiała Agnieszka Jarzębska z portalu eŚwiatowid.pl.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama