UWAGA!

Filmowe oblicza Czech w kinie Światowid

 Elbląg, Filmowe oblicza Czech w kinie Światowid

Kino Światowid zaprasza na drugą odsłonę projektu "Światowid - filmowe oblicza świata". Tym razem, projekcji filmu „Po ślubie”, towarzyszyć będzie rozmowa o czeskich zwyczajach i tradycjach. Gościem spotkania będzie dr Robert Kulmiński.

Maj – Czechy, czerwiec – Szwecja, październik – Chile, listopad – Rosja. Projekt „Światowid - filmowe oblicza świata” ma na celu upowszechnianie kultury filmowej i adresowany jest do osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci. W programie są wykłady, seanse, warsztaty. W maju udajemy się w podróż do naszych południowych sąsiadów - Czechów. Przyjrzymy się z bliska kulturze, zwyczajom i historii. - Drugie spotkanie poświęcone będzie stosunkowi Czechów do tradycji. Temat przybliży nam dr Robert Kulmińśki - zastępca dyrektora Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego – mówi Aleksandra Bielska z kina Światowid. - Natomiast po wykładzie obejrzymy film Jana Hřebejka „Po ślubie”.
       Za sprawą filmu "Po ślubie" przeniesiemy się do małego, czeskiego miasteczka, które wypełnia się dźwiękiem dzwonów kościelnych. Tereza ma na sobie piękną, białą suknię. Radim w dobrze skrojonym garniturze wygląda jak książę z bajki. Lato jest w pełni. Wszystko zapowiada, że młodą parę czeka najszczęśliwszy dzień w życiu. Wreszcie mają to z głowy – wzdycha siostra panny młodej. W odpowiedzi słyszy jednak: Przecież dopiero teraz się zacznie. Wraz z tymi słowami w słoneczny dzień wkrada się cień. W relacjach między bohaterami długo oczekiwanej ceremonii zaczyna kiełkować niepokój. Ziarno niepewności zasiewa dziwny, ubrany na czarno mężczyzna, który najpierw pojawia się w kościele, a potem jedzie za weselnym korowodem do domu na wsi. Jest obcym, którego ewidentnie należy się bać. Nikt go nie zna. Pan młody twierdzi, że go nie pamięta, choć tajemniczy Jan Benda utrzymuje, że jest jego szkolnym kolegą. Niechęć otoczenia nie odwodzi niechcianego gościa od wspólnego ucztowania i beztroskiej zabawy z dziećmi. Jego uporczywa obecność sprawia jednak, że weselna atmosfera napina się jak struna, która nie chce pęknąć. Wszystko się zmienia, kiedy panna młoda odkrywa prezent, jakim osobliwy mężczyzna postanowił obdarować ją i jej męża. Czy otwiera wówczas puszkę Pandory? Czy nowa droga życia państwa młodych, zamiast różami, będzie usłana nieszczęściami.
       Projekcja filmu „Po ślubie” w środę, 11 maja o godz. 18, temat: „Zwyczaje, tradycja a współczesność”. Cena biletu: 5zł. Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama