UWAGA!

Filmowy środek ciężkości

 Elbląg, Filmowy środek ciężkości

Jak funkcjonować w wielokulturowym świecie? Kiedy i gdzie rodzi się totalitaryzm? Co to jest niepełnosprawność? Czym jest dziś tolerancja? Jak walczyć o własne marzenia? To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzi szukać będą uczestnicy programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Na uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół czeka aż 180 poruszających i ciekawych formalnie filmów. Zapisy do całorocznego projektu trwają tylko do 30 września.

Elbląg to jedno z 22 miast, w których prowadzony jest ogólnopolski program edukacji audiowizualnej Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje również Międzynarodowy Festiwal Era Nowe Horyzonty oraz American Film Festival we Wrocławiu. Projekt adresowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół i ma postać pokazów w kinach studyjnych w całej w Polsce. Comiesięczne seanse odbywać się będą również w elbląskim Kinie Światowid.
       Na uczestników programu czeka aż 180 różnych filmów - fabuł, dokumentów, animacji. Ale to nie wszystko. Pokazom towarzyszą także spotkania z ekspertami, filmoznawcami, aktorami, a także dyskusje, konkursy i warsztaty.
       - Nic tak nie rozwija osobowości, jak spojrzenie z nowej perspektywy na tematy i zjawiska, które dotyczą ludzkiego życia. Prelekcje, prezentacje multimedialne i warsztaty poprzedzające filmy, które będzie można zobaczyć podczas Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej pozwalają odejść od filmoznawczego punktu widzenia i przenieść środek ciężkości na spojrzenie problemowe, ogólnokulturowe - wyjaśnia Maciej Jakubczyk z Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
       Zawartość cykli filmowych, przygotowanych dla poszczególnych typów szkół została skomponowana tak, aby zaoferować uczestnikom programu kino poruszające, mądre i ciekawe. Popularność ubiegłorocznej edycji Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej - 35 tysięcy uczniów i 1700 nauczycieli w kinach studyjnych - świadczyć może o tym, że ambitne filmy są traktowane jako alternatywne źródło wiedzy o życiu, świecie i ludziach, wcale nie mniej wartościowym niż wizyta w bibliotece, podróże czy surfowanie po Internecie. To też doskonały sposób na aktywizację młodych ludzi, którzy samodzielnie mogą przygotować prezentację, przeprowadzić wywiad, napisać recenzję. Jak sami uczniowie reagują na taką formę edukacji?
       - Wiem, że przychodzą do kina przygotowani. Już w autobusie w drodze do kina wymieniają się spekulacjami czy choćby plotkami o filmie. Jestem niejednokrotnie zaskoczona dojrzałością ich odbioru - mówi Wioletta Mrozek z Gimnazjum nr 52 w Warszawie. - Pamiętam jedną z wizyt w Kinie Muranów, gdy po projekcji Jestem przeciw Trzosa-Rastawieckiego moi uczniowie nie chcieli wyjść z sali. Tak długo rozmawiali z zaproszonym gościem - dodaje nauczycielka.
       Program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zyskał wsparcie i przychylność Ministerstwa Kultury
       i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także twórców filmowych i aktorów - m.in. Jana Jakuba Kolskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Stuhra i Roberta Gonery.
       - Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej prezentują zarówno klasykę, jak i najciekawsze filmy współczesne. To propozycja nie tylko dla przyszłych reżyserów, lecz także dla tych wszystkich, którzy wierzą w magię kina - rekomenduje Andrzej Wajda.
       Zapisy do projektu potrwają jeszcze do 30 września 2010 roku. Już dziś wiadomo, że do programu zapisało się ponad 20 tysięcy uczniów. Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem uczestnictwa jest dostępny na stronie programu: www.edukacja.nowehoryzonty.pl w zakładce Edukacja filmowa. Wypełnione zgłoszenie należy przesłać faksem na numer podany w jego treści lub dostarczyć do Kina Światowid.
       Patronami medialnymi akcji są: Cogito, Victor Gimnazjalista, Victor Junior, oraz Kumpel. Program wspierają również serwisy: filmweb.pl, cinema.pl, eduinfo.pl, filmus.pl, filmpolski.pl, filmpro.com.pl, interklasa.pl, perspektywy.pl, portaloswiatowy.pl oraz profesor.pl.
       Więcej o projektach edukacyjnych Stowarzyszenia NOWE HORYZONTY na stronie: www.edukacja.nowehoryzonty.pl
      
       Dodatkowych informacji udziela:
       Natalia Klonowska, natalia.klonowska@swiatowid.elblag.pl, tel. 55/ 611 20 56
       Daria Wackerman, daria@nowehoryzonty.pl, tel 516 764 478
Anna Kleina, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama