UWAGA!

----

Generał Nil: Oskarżony, ofiara, bohater - posłuchaj!

 Elbląg, W związku z 60. rocznicą śmierci generała powstał spektakl  pt. Nil – historia bohatera, który został pokazany m.in. w Elblągu
W związku z 60. rocznicą śmierci generała powstał spektakl pt. Nil – historia bohatera, który został pokazany m.in. w Elblągu (fot. Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid)

- Generał August Emil Fieldorf - pseudonim Nil przed wojną był wielokrotnie odznaczany za swoje czyny najwyższymi orderami. Po wojnie z jego zasług zrobiono oskarżenie i padł ofiarą mordu sądowego - mówi Wojciech Rybakowski, reżyser spektaklu Nil – historia bohatera. Jak do tego doszło i czy słusznie osobę generała łączy się z Żołnierzami Wyklętymi?

24 lutego minęło 60 lat od śmierci generała Nila. Wczoraj jego postać miała okazję poznać bliżej młodzież z elbląskich szkół średnich: I, II i IV Liceów Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Gospodarczych oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Spotkanie dla 250 uczniów zorganizowali: pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W programie znalazł się m.in. spektakl Nil – historia bohatera w reżyserii Wojciecha Rybakowskiego.
      
       Przez wiele lat miejsce spoczynku Augusta Emila Fieldorfa pozostawało nieznane. Cztery lata temu pojawiły się informacje, że pracownicy IPN-u ustalili lokalizację. Czy sprawa została już wyjaśniona i kim był generał Nil? - Z doktorem Michałem Sempołowiczem, kierownikiem Referatu Edukacji Historycznej IPN w Gdańsku rozmawiała Agnieszka Jarzębska.
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • kiedy w mieście powstanie rondo imienia mordercy generała Nila, sędzie Wolańskiej? jest rondo sławiace Kalinina to czas aby radni miasta nazwali nowe rondo imieniem Wolańskiej, trzeba być konsekwentym w przyjętej strategi promocji miasta
  • Czcijmy pamiec bohatera ! Zmienmy nazwę ronda na krolewiec ! Odwolajmy nieporadny i pazerny rząd ! Sprawa Elblaska, to u nas się zacznie i zapoczatkuje zmiany w całym kraju !, narodzie kochany powstań z kolan!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ZolnierzWyklety(2013-04-09)
Reklama