UWAGA!

Horyzonty kina

 
Elbląg, Horyzonty kina
fot. CSE Światowid

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, poszukujące nowego języka, ciekawej formy, tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Towarzyszą mu wystawy i instalacje, spektakle i koncerty, a także wykłady i warsztaty.

Kino Światowid już od kilku lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, organizatorem festiwalu, a jednocześnie prowadzi edukację w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. O nowym pakiecie Filmoteki Szkolnej rozmawiano m.in. na warsztatach, w których uczestniczyła Katarzyna Mielnicka z kina Światowid.
       Jednak festiwal to przede wszystkim konkursy i pokazy filmowe. Jak podkreśla Roman Gutek, dyrektor imprezy, pokazywane są tu filmy, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie dają o sobie zapomnieć.
       - To właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie - mówi. - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty jest festiwalem wizjonerów kina.
       Elbląski Światowid śledzi te nowe trendy w kinie.
       - Dzięki festiwalowi udaje się wprowadzić do dystrybucji obrazy, których inaczej nigdy nie można byłoby zobaczyć w kinach - mówi Natalia Klonowska, kierownik kina Światowid. - Uczestniczymy w takich wydarzeniach, bo nam również zależy na pokazywaniu tych wyjątkowych produkcji.
       Wrocławski festiwal jest największym w Polsce. Według organizatorówjest to także najważniejsze filmowe wydarzenie w centralnej Europie.
       Podczas Festiwalu poruszano różne tematy, mówiono przede wszystkim o filmach niekomercyjnych i niszowych, były pokazy przedpremierowe. Można było zorientować się, jakie nowe trendy mogą być obecne w kinie w najbliższych miesiącach. Dyskutowano także o problemach, omawiając, m.in. sytuację olsztyńskiego kina Awangarda, które ostatnio zostało zamknięte.
      
Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama