UWAGA!

Jesienią do kina Światowid

Jesienią do kina Światowid

Po letnich wojażach przyszedł czas na powrót do szkolnej codzienności. Nadeszła jesień, dni stają się coraz krótsze i coraz chłodniejsze… Jak sprawić by nastroju we wrześniu nie zepsuła kapryśna pogoda i powrót do obowiązków? Można zaszyć się w przytulnej sali kinowej i rzucić w wir fascynujących opowieści…

Wybór kina, jako miejsca, które pozwoli schronić się przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, wydaje się naturalny, tym bardziej, że na widzów czekają aż dwa przeglądy festiwalowe i wiele zróżnicowanych propozycji. Każdy fan X Muzy, ten mały i ten duży znajdzie coś dla siebie!
       Na początek, Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, który odbędzie się 4 i 5 września. Misją Festiwalu jest integracja osób niepełnosprawnych przez sztukę filmową. W ramach Festiwalu, 4 września w kinie Światowid zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne, a 5 września filmy fabularne. Będzie można zobaczyć min. tytuły takie, jak: „Życie stylem dowolnym”, „Zakazać bomb”, „Mika”, „Glina” czy „Lucy”.
       Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie www.integracjatyija.pl
      
       Tych, którzy nie obawiają się kaprysów pogody, a wysoko cenią sobie klimat projekcji, na pewno skusi ostatni pokaz w ramach Kolei na kino. W piątek, 6 września, na 1. peronie Dworca Głównego w Elblągu, zobaczyć będzie można „Pana Tadeusza” z 1928 roku z muzyką na żywo, graną przez Marcina Pukaluka. Warto wziąć ze sobą kocyki i termosy z herbatą lub kawą i przygotować się na rozpoczęcie projekcji o 20.30. Wstęp wolny.
      
       Kilka dni po dworcowej projekcji, znów trudno będzie oprzeć się pokusie, by zaszyć się w wygodnym fotelu kinowej sali i tak przez… sześć wieczorów, gdyż rozpoczynają się Repliki 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Od 9 do 14 września, codziennie o godz. 19 na ekranie zagości jeden z filmów, biorących udział w głównej selekcji. Pojawią się więc: „Imagine”, „Dziewczyna z szafy”, „Nieulotne”, „Drogówka”, „Płynące wieżowce” oraz „Układ zamknięty”. Pokusa tym silniejsza, że cena karnetu na Repliki jest naprawdę symboliczna - 30 złotych na wszystkie filmy. Replikom będzie towarzyszył przegląd „Polskie Kino Młodego Widza” – seanse przeznaczone dla nieco młodszej, ale równie wymagającej widowni. W programie polskie i zagraniczne filmy animowane przeznaczone dla zorganizowanych grup ze szkół podstawowych i gimnazjów.
      
       Nawet jeśli połowa września przyniesie deszcze, to trudno będzie je zauważyć, bo przyniesie również kolejną pokusę dla kinomanów – kino „Światowid” weźmie udział w akcji Elbląg za pół ceny. W sobotę i niedzielę, 14 i 15 września, elblążanie i turyści będą mogli zobaczyć wybrane filmy płacąc naprawdę okazyjną cenę.
      
       Na rozgrzewkę, pod koniec września, nie zabraknie również spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Weźmie w nim udział gość specjalny – Tomasz Tomaszewski, jeden z najlepszych polskich fotografików, współpracownik magazynu National Geographic. Pretekstem do rozmowy będzie „Czarna skrzynka”– film dokumentalny o Tomaszewskim wyreżyserowany przez Krzysztofa Kowalskiego. Spotkanie ze słynnym polskim fotografikiem, reżyserem filmu – Krzysztofem Kowalskim oraz pozostałymi twórcami – 27 września o godz. 20. Wstęp wolny na wejściówki.
      
       Początek kolejnego miesiąca nie wzbudzi skojarzeń z szarugą, lecz z długo oczekiwaną premierą. W piątek, 4 października w kinie „Światowid” pokaz specjalny filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Najnowszy film Andrzeja Wajdy to historia wielkich przemian, doniosłych decyzji, charyzmatycznego przywódcy, ale także jego rodziny. Scenariusz napisał Janusz Głowacki, zaś autorem zdjęć jest Paweł Edelman. W rolach głównych wystąpili: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.
      
       Więcej informacji o propozycjach kina „Światowid” można znaleźć na stronie oraz na profilu kina na FB.
      
Paulina Łuczak, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • NO niewiarygodne- w Replikach daje sie Drogówkę, Dziewczynę z szafy i Nieulotne- 3 filmy, które były w kinach przez kilka tygodni. Nie lepiej pokazac te, których inaczej niż w replikach nie ma jak obejrzeć?
  • i na litość Boską, jesień jeszcze nie nadeszła !!!!!