UWAGA!

Kino niezależne w Światowidzie

Elbląg, Kino niezależne w Światowidzie

W dniach 6 i 7 grudnia w kinie „Światowid-kameralne" odbędzie się przegląd filmów nagrodzonych w ramach Grand Off - festiwalu europejskich filmów niezależnych. Konkurs główny odbędzie się w Warszawie 28 i 29 listopada. Filmy nagrodzone na festiwalu będą pokazywane w wielu miastach Polski, w tym także w Elblągu. Szczegółowy program projekcji już wkrótce.

GRAND OFF – Europejskie Nagrody Filmowe Niezależnych to projekt realizowany we współpracy z 50 znaczącymi ludźmi filmu z kraju i zagranicy, znawcami kina, doskonale zorientowanymi w specyfice, historii i wartości kina niezależnego w dorobku kulturalnym poszczególnych krajów. Inicjatywa ta ma na celu budowanie platformy współpracy pomiędzy festiwalami filmowymi, instytucjami i organizacjami, a także niezależnymi filmowcami.
     
     W jury GRAND OFF – Europejskich Nagród Filmowych Niezależnych zasiadają reprezentanci środowisk filmowych z Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Chorwacji, Luksemburga, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Portugalii, Węgier, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski oraz partnerzy z Iranu, Sierra Leone, Indonezji. Są to aktorzy, reżyserzy, szefowie europejskich festiwali filmów niezależnych, przedstawiciele światowej Unii Filmowej UNICA, profesjonalni filmowcy jak i najlepsi twórcy europejskiego kina niezależnego.
     
     Po raz pierwszy statuetki zostały wręczone 1 grudnia 2007 roku podczas uroczystej gali w Warszawskim Kinie Luna. Galę poprzedziła procedura znana z przyznawania Europejskich Nagród Filmowych - akademicy (członkowie Kapituły Europejskich Nagród Filmowych Niezależnych) zobaczyli najlepsze, nominowane do nagród w 9 kategoriach europejskie filmy niezależne i w tajnym głosowaniu wybrali zwycięzców. Całość zakończyła ceremonia, która odbyła się w Warszawie. Towarzyszyły jej otwarte dla publiczności, równoczesne projekcje nagrodzonych filmów, realizowane w kilkunastu miastach Polski.
     
     W tym roku po raz drugi zostaną rozdane nagrody Grand Off – Europejskie Nagrody Filmowe Niezależnych. Gala będzie miała miejsce 29 listopada w teatrze Capitol w Warszawie. Tego dnia poznamy najlepsze filmy niezależne z pośród 9 kategorii: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka oraz najlepsza fabuła, najlepszy dokument i najlepsza animacja. Nowością w tym roku jest kategoria najlepszy film pozaeuropejski, na którą zostało nadesłane ponad 100 filmów z całego świata.
     
     Fundacja Cinema Art została utworzona przez zespół ludzi aktywnych w działalności kulturalnej, szczególnie związanej z twórczością filmową. To osoby pracujące w instytucjach kultury, w przeszłości i obecnie pełniące odpowiedzialne funkcje, działające w organizacjach pozarządowych, (tzw. NGO) aktywne w kraju i poza jego granicami. Do największych osiągnięć tego zespołu należy przygotowanie i realizacja dwóch światowych festiwali filmowych UNICA, które odbyły się w Warszawie w latach 1997 oraz 2003. Ponadto ten sam zespół realizuje takie wydarzenia jak: OFF/ON Warszawa Europejski Tydzień Filmowy, Młode Kadry – Światowy Festiwal Filmów Studenckich oraz Re:wizje - Inwazja Sztuki Niezależnej.
     
     Więcej informacji na: www.grandoff.eu.
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama