UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kino w plenerze

 
kadr z filmu Ewa chce spać
kadr z filmu Ewa chce spać

Kino "Światowid" zaprasza do Fromborka na plenerową projekcję filmu "Ewa chce spać". Kolej na kino w piątek, 19 lipca, w okolicach dworca kolejowego we Fromborku.

„Ewa chce spać” to debiut reżyserski Tadeusza Chmielewskiego z 1957 r., który został bardzo ciepło przyjęty przez ówczesną krytykę. Recenzenci mieli rację, Chmielewski, w swojej karierze zrealizował jeszcze kilka przebojowych komedii m. in. : „Gdzie jest generał?”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku” czy „Wiosna, panie sierżancie”.
       „Ewa chce spać” to także debiut aktorski siedemnastoletniej Barbary Kwiatkowskiej. Rolę otrzymała dzięki wygranej w konkursie „Piękne dziewczyny na ekran” zorganizowanej przez czasopismo „Film”.
       W debiucie filmowym twórcy „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” realizm miesza się z wydarzeniami fantastycznymi, składając się na pełną uroku, surrealistyczną komedię.
       Młoda dziewczyna, Ewa ma zacząć naukę w Technikum Geodezyjnym. Przyjeżdża do miasta w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego, lecz woźny nie wpuszcza jej do internatu. Nastolatka przez całą noc poszukuje noclegu w odrealnionym mieście . Podczas swoich poszukiwań, Ewa poznaje młodego policjanta, Piotra, wplątana zostaje w ciąg dziwacznych zdarzeń, których bohaterami są ludzie z półświatka.

 


       Film Chmielewskiego to także pełne ironii spojrzenie na absurdy życia społecznego i politycznego w Polsce w latach 50.
       Film „Ewa chce spać” został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu Kino RP.
       Projekcja filmu „Ewa chce spać”, w piątek, 19 lipca o godz. 21.30 na dworcu kolejowym we Fromborku. Wstęp wolny.
      
       Następne pokazy w ramach projektu Kolej na kino:
       2 sierpnia, godz. 21.00 – Tolkmicko, film: „Giuseppe w Warszawie”, reż. Stanisław Lenartowicz
       16 sierpnia, godz. 21.00 – Suchacz, film: „Rejs”, reż. Marek Piwowski
       6 września, godz. 20.30 – Elbląg , film: „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka
       Więcej informacji o projekcie Kolej na kino można znaleźć tutaj.
      
       Projekt pn. Kolej na kino jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
       Sponsor główny: Agencja Reklamowa Contact
       Partnerzy: Urząd Miejski w Elbląg, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, Urząd Gminy w Braniewie, Urząd Gminy we Fromborku, projekt Kino RP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa.

      

Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)