UWAGA!

Królowa Śniegu w Elblągu

 Elbląg, Zdjęcie z próby generalnej przed premierą "Królowej Śniegu"
Zdjęcie z próby generalnej przed premierą "Królowej Śniegu" (fot. Anna Dembińska)

- Na taką inscenizację niewiele teatrów dzisiaj by się odważyło jeśli chodzi o jej wielkość, zaangażowanie środków. To ogromny ukłon teatru - pracującego w warunkach remontu i czasach pandemii - wobec widzów – mówi Czesław Sieńko reżyser „Królowej Śniegu” na deskach Teatru im. Sewruka. Premiera już w sobotę. Zobacz zdjęcia z próby generalnej.

„Królowa Śniegu” to jedna z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena. Opowieść o chłopcu o imieniu Kaj, który zostaje porwany przez Królową Śniegu i dziewczynce Gerdzie, która udaje się w długą i niebezpieczną podróż, by go uratować. Teatralną wersję baśni stworzył Eugeniusz Szwarc, a kolejnej adaptacji podjął się reżyser Czesław Sieńko, który po raz pierwszy ten spektakl wystawiał w Łodzi jeszcze w 2004 roku.

- Nie mam potrzeby, by wszystko zmieniać w danej sztuce, bo w pierwowzorze zawartych jest tyle pytań, na które warto odpowiadać. Ludzie się nie zmieniają. Przez całe wieki jesteśmy tak samo źli, dobrzy, kochający, nikczemni i tacy byliśmy kiedyś. Nam się może tylko wydawać, że cóż – mamy Internet – i możemy inaczej. No właśnie nie, mając te wszystkie nowoczesne zabawki pozostajemy tacy sami. O tym też opowiadam w tym spektaklu – mówi Czesław Sieńko. - Pamiętam ciągle, dla kogo robię to przedstawienie. To nie zmienia niczego w decyzjach Królowej względem Kaja, nie zmienia niczego w determinacji Gerdy, by Kaja odnaleźć. Ale powód, dla którego wysyłamy Gerdę w sukurs Kajowi – się zmienia.

Jaki to powód, widzowie mogą zobaczyć już w sobotę, kiedy to o godz. 16 odbędzie się elbląska premiera „Królowej Śniegu”. My zdradzimy dzisiaj, że wrażenie na widzach powinna zrobić bogata i często zmieniająca się scenografia, której towarzyszą liczne efekty audiowizualne.

  Elbląg, Czesław Sieńko, reżyser "Królowej Śniegu"
Czesław Sieńko, reżyser "Królowej Śniegu"

- Na taką inscenizację niewiele teatrów dzisiaj by się odważyło jeśli chodzi o jej wielkość, zaangażowanie środków. To ogromny ukłon teatru - pracującego w warunkach remontu i czasach pandemii - wobec widzów. Widzów oczywiście ten wątek oczywiście nie musi interesować, ale ja muszę o tym mówić, bo to część naszej pracy, poświęcenia aktorów i kierownictwa teatru. Mam nadzieję, że widzowie będą mieli powód, by czuć satysfakcję z obejrzanego przedstawienia, ale i wdzięczność, że spektakl o takich rozmiarach w elbląskim teatrze powstał – mówi Czesław Sieńko. - Lubię, cenię i szanuję zespół elbląskiego teatru. Mam wrażenie, że ci ludzie obdarzają mnie też swoim zaufaniem i to jest dla mnie najważniejsze. Tego zaufania nie mogę zawieść i to powoduje, że „gryzę trawę” w elbląskim teatrze.

W rolę Kaja wcielił się Dominik Bloch, w rolę Gerdy – Ewelina Bemnarek i to pierwsze tak duże wyzwanie aktorskie dla tej pary na elbląskiej scenie. Narratorem (Bajkopisarzem) jest tu Artur Hauke, a Królową Śniegu – Teresa Suchodolska. Scenografię i kostiumy przygotowała Maria Balcerek, muzykę Robert Łuczak, a choreografię Iwona Runowska.

Jak informuje Teatr im. Alekandra Sewruka, bilety na premierę i inne spektakle nadal są w sprzedaży.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Portel jak zwykle na czas. Podają informację o spektaklu na który bilety do końca lutego wyprzedane 😁
 • Przegapiłam. Szloda, że bilety wyprzedane. Jednak to dobrze świadczy o ludziach z Elbląga. Bilety do teatru zawsze szybko się rozchodzą.
 • W Elblągu mamy Króla Śniegu(Wróbla)- który nie odśnieża miasta :)
 • Bilety już wyprzedane; /
 • redaktor @#zainteresowany# - To jest informacja z próby generalnej, która odbyła wczoraj. Jak mieliśmy więc o niej napisać wcześniej? :)
 • Gdyby nie ograniczenia covidowe pewnie by były bilety. Tak cz siak brawo elblążanie
 • bilety są do kupienia w kasie, sprawdzałem
 • @redaktor - Może w dziale, ,repertuary"? 😁 człowiek nie zawsze ma czas podjechać do teatru zobaczyć co będzie w najbliższym czasie grane a jakby z wyprzedzeniem mógł o tym przeczytać na Portel. pl byłoby miło. Ale ta rozmowa do niczego nie prowadzi. Pozdrawiam. Ps. Może chociaż jakiś fajny reportaż się pojawi z premiery
 • redaktor @#zainteresowany# - Właśnie problem z tą premierą był taki, że już kilka razy była przekładana przez pandemię. Pozdrawiam :)
 • @redaktor - Widzę, że Pan/i redaktor bojowo nastawiony i nie przyjmie krytyki, że się spóźnili z informacją, więc odbiję piłkę jeszcze raz. Jakoś kilkadziesiąt osób które kupiły bilety dało radę dowiedzieć się o premierze pomimo przedkładanych terminów i covida a Wy nie, a wiecie dlaczego? Bo się interesowali i chodzili wokół tematu a Wy drodzy Państwo aspirujecie żeby być najlepszym serwisem informacyjnym w mieście ale nie chce Wam się ruszyć tyłka zza biurka a to w terenie między ludźmi zdobywa się najwięcej aktualnych informacji. Pozdrawiam
 • redaktor @#zainteresowany# - Przyjmuję krytykę :)I szanuję Pana głos
 • Pokazali Polskę bez Kościoła katolickiego. "Bezlitosna kpina z tego, co złe" Centrum rozrywki w sanktuarium w Licheniu, transport publiczny, służba zdrowia i szkoły finansowane z majątku Kościoła, członkowie Episkopatu, Kaja Godek i Wojciech Cejrowski ścigani za przestępstwa. Tak wygląda Polska za 15 lat. Ale tylko w najnowszym spektaklu w warszawskim Teatrze Powszechnym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Znalezione w sieci(2022-01-14)
Reklama