UWAGA!

Markiz de Sade

 Elbląg, Markiz de Sade

Francja, rok 1794. Wielka Rewolucja Francuska wkroczyła w krwawą fazę Wielkiego Terroru. 50-letni markiz de Sade - libertyn, ateista, autor skandalizujących książek i sztuk teatralnych - zostaje przewieziony z więzienia w Saint-Lazare do półzamkniętego zakładu Picpus, mieszczącego się w murach dawnego żeńskiego zakonu.

Dla purytanina Robespierre'a markiz jest wrogiem publicznym numer jeden: "jednostką całkowicie niemoralną", "niegodną społeczeństwa", aż proszącą się o surowe potępienie, w szczególności za gorszącą powieść "Justyna czyli nieszczęścia cnoty". Po przejściach w Saint-Lazare i Bastylii, pobyt w Picpusie wydaje się markizowi i innym przetrzymywanym tu arystokratom rajem. Jest tu wytworne towarzystwo, są wytworne kobiety, a strażnicy i dyrektor zakładu, Coignard przymykają oczy na toczące się na korytarzach i w ogrodach "drugie życie": schadzki, małżeńskie zdrady itp. Spędzeni z całej Francji przedstawiciele możnych arystokratycznych rodów, nie zważając na niewygody, żyją - jakby nigdy nic - własnym życiem, przeniesionym z wolności. Uwagę markiza de Sade'a zwraca od samego początku młoda dziewczyna Emilie de Lancris, która przebywa w Picpusie razem z ojcem, wicehrabią de Lancris, i matką. Markiz zaprzyjaźnia się z Emilie.
     "Markiz de Sade" w reżyserii Benoit Jacquota, to dramat kostiumowy z frapującym bohaterem tytułowym, którego losy zostały ukazane na tle budzącej przerażenie epoki, w jakiej przyszło mu żyć. Bohaterem jest jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii obyczajowości. XVIII-wieczny francuski arystokrata, przez jednych ganiony za rozwiązły tryb życia, erotomaństwo (od jego nazwiska pochodzi wyraz "sadyzm" oznaczający osiąganie podniecenia seksualnego wskutek zadawania cierpień fizycznych), ateizm i libertynizm, przez innych broniony za to, że odważnym, wolnym od pruderii podejściem do zagadnień seksu - także w literaturze, był bowiem autorem kilku głośnych erotycznych książek i sztuk - przeciwstawiał się hipokryzji purytańskich odłamów społeczeństwa.
     
     Produkcja: Francja 2000
     Reżyseria: Benoît Jacquot
     Scenariusz: Jacques Fieschi
     Na podstawie książki: Serge Bramly
     Aktorzy: Daniel Auteuil, Marianne Denicourt, Jeanne Balibar, Grégoire Colin, Isild Le Besco
     Dystrybutor: Vision
     Premiera kinowa: 2 lutego 2001
     Czas: 100 min.
     Dozwolone od lat: 15
opr. M (na podst. informacji dystrybutora)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama