UWAGA!

Na dużym ekranie o „Krzyżakach” Aleksandra Forda

 Elbląg, Na dużym ekranie o „Krzyżakach” Aleksandra Forda

„Krzyżacy”, to film z rekordową widownią i największy sukces kasowy polskiego kina, pierwszy polski film panoramiczny kręcony w technicolorze. Powstał na zamówienie polityczne i na lata ugruntował nasz stosunek do Niemców i wiedzę o zakonie krzyżackim. Kręcony był w Malborku, Kwidzynie i okolicach Starogardu Gdańskiego. O tym jak powstawał dowiemy się z filmu Sławomira W. Malinowskiego „Z pamiętnika Aleksandra Fogla – Krzyżacy”, który wyświetlony zostanie w najbliższą środę podczas listopadowego seansu z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”

Sławomir W. Malinowski swój film w całości oparł na wspomnieniach Aleksandra Fogla, który w „Krzyżakach” grał rolę Maćka z Bogdańska oraz rozmowach z mieszkańcami Starogardu Gdańskiego. Sceny aktorskie, udział statystów, grup rekonstrukcyjnych oraz świadków i uczestników zdjęć z roku 1959 w zestawieniu z fragmentami filmu Forda tworzą wciągającą opowieść pełną nieznanych faktów zza kulis tej produkcji. Jest to historia połączona z elementami edukacji filmowej, która zaciekawi nie tylko dorosłych. W rolę Aleksandra Fogla, czyli Maćka z Bogdańca, wcielił się jego syn Tomasz Fogiel, który posturą oraz tembrem głosu jest bliźniaczo podobny do ojca. Dyrektora łódzkiego teatru Romana Sykałę zagrał jego syn Maciej. Obaj panowie są aktorami Teatru Muzycznego w Gdyni. Podobnie jak Aleksy Perski, który wcielił się w reżysera Aleksandra Forda. Natomiast Krzysztof Żabka z Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zagrał scenografa Lecha Zahorskiego. Zdjęcia były kręcone przede wszystkim w miejscach, gdzie Aleksander Ford realizował „Krzyżaków”: nad jeziorem Jamertal, w Szpęgawsku oraz we wsi Rywałd, a także w Stadzie Ogierów w Starogardzie Gdańskim, Owidzu, Elblągu, Gdyni oraz Gniewie. Wykorzystano fragmenty filmu „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda (Zespół Autorów Filmowych Studio 1960) oraz zdjęcia ze zbiorów Aleksandra Fogla, Janiny Zielińskiej i Haliny Psiuk. Film został zrealizowany przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Starogardzie Gdańskim.

Na seans pt. „Krzyżacy – kulisy filmu” zapraszamy w środę, 8 listopada o godz. 18 do Kina Światowid. O pracy na planie opowiedzą m.in. reżyser i producent Sławomir W. Malinowski oraz odtwórca głównej roli Tomasz Fogiel. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Wstęp wolny.

 

Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

Juliusz Marek, Telewizja Elbląska

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ERRATA : Jest "Maćka z Bogdańska", winno być Maćko z Bogdańca.
 • @GłębokaMyśl - Odmiana jest poprawna, Maćko: w dopełniaczu kogo grał? : Maćka.
 • To było wielkie zwycięstwo... ale jak wiele innych zmarnotrawione przez rządzących / bitwa pod Wiedniem, Potop Szwedzki, 1939 r, Monte Cassino, itd. Tu zaraz po bitwie nasi się upili i zajęli dziewkami, a Krzyżacy uciekli do Malborka i się"okopali"... dopiero klęska Krzyżaków nad jez. Ilmień - Aleksander Newski / Rosja / doprowadziła do likwidacji rycerzy Najświętszej Panienki i zakończyło się nawracanie ludów "pribałtyki"na katolicyzm. @Komtur z Elbinga
 • Za Monte Casino Andersa powinien spotkać sąd wojskowy.
 • Bogdańca nie Bogdańska
 • Aleksander Newski (ur.1221 zm.1263) stoczył bitwę nad jeziorem Pejpus (Czudzkie) 5 kwietnia 1242 roku, zwaną też lodową, z siłami połączonych Zakonów Krzyżackiego i Kawalerów Mieczowych. Klęska Krzyżaków nie spowodowała upadku Zakonu, a jedynie praktycznie Kawalerowie Mieczowi zakończyli swoje samoistne życie, chociaż już w 1237 roku połączyli się z Krzyżakami. Tak więc jak sugeruje jeden z komentujących Aleksander Newski swym zwycięstwem nie doprowadził do likwidacji Zakonu. Zresztą bitwa grunwaldzka rozegrała się prawie 200 lat później. Natomiast fakt, że nie została ona właściwe wykorzystana przez Władysława Jagiełłę, oprócz tej "balangi" naszych wojów, o której ktoś napisał w komentarzu, podstawową przyczyną pozwalającą Krzyżakom odbudować swe siły była decyzją naszego Króla. Jagiełło obawiał się, że pełna likwidacja Zakonu osłabi pozycję Litwy w Unii z Polską. Uznał, że dalsze istnienie Zakonu Krzyżackiego będzie elementem utrzymującym znaczenie Litwy w stosunkach z Polską. Mimo posiadanej korony polskiej, nadal czuł się Litwinem i dbał o interesy tego ludu. Stąd taka sytuacja powstała po bitwie pod Grunwaldem przedłużająca istnienie Zakonu w przedbitewnej formule.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Taka uwaga.(2023-11-06)
 • Też taka ciekawostka: Aleksander Fogiel był spokrewniony z Mieczysławem Foggiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  siwywłos(2023-11-06)
 • @GłębokaMyśl - niemcy sie wycofywali ale propaganda musi zrobic swoje zeby morale do walki nie spadalo zeby sie wykrawwiali łatwiej, "Faktem jest, że Niemcy pod Monte Cassino nie zostali rozbici "
Reklama